Borsa haftalık kapanış rekoru kırdı

Beykozlu

New member
BIST 100 endeksi, evvelki kapanışa göre 16,13 puan artarken, toplam süreç hacmi 111,2 milyar lira düzeyinde gerçekleşti.

Bankacılık endeksi yüzde 2,28 bedel kaybederken, holding endeksi yüzde 3,23 bedel kazandı. Kesim endeksleri içinde en çok kazandıran yüzde 4,67 ile taş, toprak en çok gerileyen ise yüzde 2,85 ile inşaat oldu.

Yatırımcı enflasyon-resesyon ikileminde

Analistler, global piyasalarda enflasyon ve resesyon ikilemi ile hafta boyunca hakim olan karışık seyrin bugün de devam ettiğini söylemiş oldu.

Analistler, haftaya ABD Merkez Bankası’nın (Fed) Fed Lideri Jerome Powell, Avrupa Merkez Lideri (ECB) Lideri Christine Lagarde’in açıklamaları, Fed’in yayımlayacağı “Bej Kitap” raporu ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Siyaseti Konseyi toplantı özetinin piyasaların odağında olacağını lisan getirdi.

Haftaya bilgi gündeminde yurt ortasında büyüme, ekonomik inanç endeksi, dış ticaret istikrarı, imalat sanayi Satınalma Yöneticileri Endeksi (PMI), yurt haricinde ise ABD’de tarım dışı istihdam, büyüme, ADP özel bölüm istihdamı, Avro Bölgesi’nde enflasyon, dünya genelinde açıklanacak imalat sanayi PMI başta olmak üzere ağır bilgi gündeminin takip edileceğini söyleyen analistler, teknik açıdan BIST 100 endeksinde 4.900 ve 4.950 düzeylerinin direnç, 4.750 puanın takviye pozisyonunda olduğunu kaydetti.

AA Finans’ın beklenti anketine katılan ekonomistler, Gayrisafi Yurt içi Hasıla’nın (GSYH) 3. çeyrekte yüzde 3,9 artmasını öngörüyor.

Ekonomistlerin 2022 yılının tamamına ait büyüme beklentilerinin ortalaması ise yüzde 5,2 olarak gerçekleşti.
 
Üst