Çin’de ‘sıfır-Covid’ kısıtlamalarına karşı hareketler yaygınlaşıyor; Şangay’da polis ve protestocular içinde arbede yaşandı

bencede

New member
T24 Dış Haberler

Çin’de sıkı Covid kısıtlamalarına karşı protestolar 3. gününde daha fazla kente yayılırken Şangay’da yüzlerce protestocu ile polis içinde arbede yaşandı.

The Guardian, Çin Devlet Lideri Şi Jinping’in yaklaşık üç yıldır devam eden “sıfır-Covid” siyasetine reaksiyon olarak başlayan sivil itaatsizlik aksiyonunun Çin’de “tartışmasız” olduğunu belirtti.

Geçen hafta Sincan’da bir apartmanda meydana gelen ve 10 kişinin vefatına sebep olan yangının tetiklediği protestolar pazar günü ortalarında Şangay, Pekin, Çengdu, Vuhan ve Guangzhou da bulunan kentlerde gerçekleştirildi.

Pazartesi günü Çin, yeni enfeksiyon sayısı rekoru kırarak 40 bin 347 hadise bildirdi. Hala binlerce olayın görüldüğü Guangzhou ve Chongqing üzere kentler salgını denetim altına almakta zorlanıyor.

Şangay’da ismini apartman yangınının meydana geldiği Urumçi kentinden alan caddede pazar günü yüzlerce kişi toplandı. Caddede ağır polis varlığı bulunuyordu.

Protestocularla onları dağıtmaya çalışan bir küme polis içinde arbede çıktığı söz edildi.

Pazar günü BBC gazetecisi Edward Lawrence’ın Şangay’daki protestoları takip ederken polis tarafınca dövülüp gözaltına alındığı bildirildi.

Yangının meydana geldiği Urumçi’de protestolar cuma günü başlamış, 10 kişinin mevtinde ağır kısıtlamaların rol oynadığı belirtilmişti.

Koronavirüs salgınının sıfır noktası olan Vuhan’da ise protestocuların Covid çadırlarını ve test kabinlerini parçaladığı görüldü.
 
Üst