Dünya Turu Yapanların Gitmesi Gereken 15 Yer

Bakec

New member
Herkes gezmekten, yeni yerler görüp yeni kültürler tanımaktan hoşlanır. Özellikle Corona Virüs nedeniyle evde kaldığımız şu günlerde herkes yeniden gezeceği günlerin hayallerini kurmaktadır, öyle değil mi? Dünya turu yapmak da bu hayaller arasında yer alır.

Dünya turu yapanların mutlaka gitmesi gereken yerler var. Buralar öyle yerler ki, buraları ziyaret etmezseniz dünya turu yapmış sayılmazsınız. Doya doya gezmeyi seven, yeni yerler keşfetmenin tadına varmak isteyen herkes bu listedeki yerleri ziyaret etmeli!

Minsk (Belarus) Dünya Turu Yapanların Gitmesi Gereken Yerler Konumuzun İlk Durağı Oluyor!
Minsk, Belarus’un başkentidir. İlgi çekici birçok butik kafeye sahip olan Minsk, çeşitli sanatsal aktivitelere de kapısını sonuna dek açmış bulunuyor. Mimari açıdan da fazlasıyla ilginizi çekecek yapılara sahiptir.


Petra, Ürdün
Petra’ya yolunuz düşerse kesinlikle Nebatiler tarafından inşa edilmiş olan başarılı kaya mezarları incelemeye koyulun. Yürüyüş yapmak için fazlasıyla ideal bir yer olan Petra’da develerle çöl içerisinde seyahat de edebilirsiniz.


Panama
Panama, en çok da yağmur ormanlarıyla dikkat çekiyor. Bunun yanı sıra bembeyaz kumlardan meydana gelen sahilleri ve heybetli dağlarıyla da görülmeye kesinlikle değen bir yer oluyor.

Sri Lanka
Macera dolu yerleri sevenler için doğru bir adres olan Sri Lanka, yeni kültürler tanımanız açısından da önemlidir. Herkesin kendinden bir şeyler bulacağı Sri Lanka, dünya turu yapanların kesinlikle gitmesi gereken yerlerden biri.


Zimbabwe
Bu listeye Zimbabwe’yi dahil etmesek olmazdı. Victoria Şelaleleri ile Zimbabwe kesinlikle ziyaret edilmesi gereken bir yer! Birçok yürüyüş alanına sahip olan Zimbabwe, bu alanların tamamen doğal olmasıyla seviliyor. Burada birçok tarihi kalıntıyı da inceleyebilirsiniz.


Kırgızistan
Sıra Orta Asya’nın Göbeği olarak bilinen Kırgızistan’a geldi. Burada yayla ve kayak turizmine dair her şey var. El değmemiş doğası ve doğal yürüyüş alanlarıyla dikkat çekiyor.


Endonezya
Kendine has lezzetleri ve eşsiz kültürüyle ilgi odağı olan Endonezya, Lombok Adası sayesinde de her sene birçok ziyaretçi ağırlıyor. Kendine has kültürleri sevenler için doğru bir adres!

Sao Tome – Principe (Orta Afrika)
Zengin ormanlarıyla bilinen Sao Tome – Principe, vahşi doğa severler için de muazzam bir yer haline geliyor. Deniz, kum ve güneşin kusursuz uyumunu burada yakalamak mümkün.

Belize (Karayipler)
Belize, sayısız ve geniş yapıdaki ormanlarıyla biliniyor. Çok sayıda mağarası var ve her yeri keşfedilmeyi bekliyor. Eko tatil köylerini seviyorsanız Belize doğru adres demektir.

Angel Şelalesi (Canaima Ulusal Parkı, Venezuela)
Angel Şelalesi, dünyada bulunan en yüksek şelale unvanına sahiptir. Tam tamına 979 metredir. Hatta bu şelale, Up adlı bir animasyon filminde de görülmüştür.

Elhamra (İspanya)
Elhamra, aslında çok eskiden ufak bir kaleydi. Fakat daha sonra kraliyet sarayına dönüştürüldü. Mimari açıdan kusursuz bulunan Elhamra’yı ziyaret etmek dünya turu yapanlar için bir hayli önemlidir.

Cape Wrath Yolu (İngiltere)
Bu yol, İngiltere’nin en tehlikeli ve zorlu olan yollarından biridir. Mesafe olarak ise bir hayli uzun bir yoldur. Savunma Bakanlığı’nın Cape Wrath Yolu’nu eğitim vermek amacıyla kullanıyor olduğunu da unutmamakta fayda var.

Louisiana Eyaleti (ABD)
Louisiana Eyaleti, adını Fransa kralı XIV. Louis’ten alıyor. Jazz müzik hayranlarının uğrak yeri olan bu eyalet, her senenin dördüncü ayında jazz festivalleri düzenliyor.

Angkor Vat (Kamboçya)
Esrarengiz tapınakları ile herkesi hayrete düşüren Angkor Vat, Siem Reap adlı bir şehrin kuzey kesiminde yer alıyor. Gün doğumunu ve gün batımını buradan daha güzel hiçbir yerde izleyemezsiniz.

Point Roadknight Surfi (Avustralya)
Burası aslında bir sörf yapma kumsalıdır. Farklı görünümüyle herkesin ilgisini çekiyor. Sörf sporuyla ilgilenenler için ideal bir yerdir
 
Üst