İran’daki protestolar: ‘Sesimizi kesmezsek, bize tecavüz edeceklerini söylemiş olduler’

bencede

New member
“Beni yere yatırdılar ve bir polis postalını sırtıma bastırdı. Kardımı tekmeledi, ellerimi bağladı, beni kollarımdan kaldırıp, bir minibüsün içine attı.”

Geçen hafta başşehir Tahran’ın merkezinde gözaltına alınan 51 yaşındaki Meryem, İran güvenlik güçlerinin kendisini ele geçirdiği anı bu biçimde anlatıyor.

Ahlak polisi tarafınca, başörtüsü kurallarını ihlal ettiği iddasıyla 16 Eylül’de tutuklanan 22 yaşındaki Mahsa Amini’nin vefatından daha sonra İran’da şovlar devam etti.

Polis, Amini’nin gözaltı sırasında doğal niçinlerden öldüğünde ısrar ediyor, lakin ailesi polisin kızlarını bir jopla dövdüğünü ve başını polis aracına vurduklarını savunuyor.

‘Acımasız’ tutuklamalar

Ülke genelinde internet temasındaki kesintilere rağmen, İran’da güvenlik güçlerince tutuklanan hareketçilerin imajları, toplumsal medyada yayınlanmaya devam etti.

Gerçek ismini açıklamadığımız Meryem “Durum o görüntülerde gördüklerinizen epey daha berbat. Kumandanlardan birini askerlere acımasız olma buyruğu verirken duydum. Bayan bakılırsavliler de en az bu kadar berbat. Bir tanesi bana tokat atıp, İsrail casusu ve fahişe olduğumu söylemiş oldu” diyor.

BBC, üst seviye güvenlik güçlerinin, “protestoculara acımama ve onlara ateş etme” buyruğu verdikleri” görüntüler gördü.

BBC’nin teyit ettiği görüntülerde ayrıyeten güvenlik güçlerinin eylemcilere gerçek mermilerle ateş açması ve yakalayabildiklerini tutuklamaları da görülüyor.

Protestolardaki meyyit sayısı her geçen gün artarken, yetkililer aksiyonların başından bu yana tutuklananların sayısını pek paylaşmadı. Lakin kuzeydeki Mazandaran bölgesinin başsavcısı, hareketlerin birinci 10 gününde en az 450 eylemcinin tutuklandığını söylemiş oldu.

İnsan hakları örgütlerine bakılırsayse, ülke genelinde binlerce aksiyoncu daha gözaltına alındı.

İran’daki büyük bir kentten genç protestocu Sam “Bir güvenlik nazaranvlisini itip, kaçmaya çalıştım ancak daha sonrasında bir ikincisi ve üçüncüsü geldi. Birkaç saniye daha sonra 15 güvenlik bakılırsavlisi beni zalimce dövüyordu” dedi.

Sam şu biçimde devam etti:

“Kanın tadını ağzımda ve şok tabancasının darbesini de bedenimde duyuyorum. Beni yere yatırdılar, kollarımı arttan, ayaklarımı da ayakkabımın bağcıklarıyla bağladılar”

“Bir noktada askerlerden biri sol gözüme tekme attı ve öteki gözaltıları tuttukları noktaya götürdü.”

‘Korkusuz’ genç kızlar

Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi, şu anda İran’daki 31 bölgenin birçoklarına yayılan protestolarla “kararlılıkla başa çıkılacağını” söylemiş oldu.

Birfazlaca hareketçi Reisi’yi 1980’de siyasi mahkumların kitlesel idamlarındaki rolüyle hatırlıyor.

Sam “Beni ve başka tutukluları bir buçuk saat boyunca üst üste, otobüste yere yatırdılar. Reisi’nin siyasi mahkumların infazındaki rolünü düşünüyordum ve saten yeşil ışığı yakmış olduğundan, bir an beni de infaz edebileceklerini düşündüm” diyor.

Cumhurbaşkanının, çatışmalar sırasında göstericilerin infaz edilmesi buyruğunu verdiğine dair rastgele bir ispat yok.

Ancak, Meryem ve başka tutuklu aksiyoncuları büyük bir İran İhtilal Muhafızları (IRGC) üssüne götüren minibüste protestolar başladı.

“Minibüste benimle birlikte öteki kızlar da vardı lakin fazlaca daha gençtiler. Yüreklerini gördüğüm vakit kendimi toparladım. Bana yardım etmeye başladılar.”

“Bağırıp, bakılırsavlilerle dalga geçiyorlardı. Bu jenerasyon benimkinden farklı. Korkusuzlar.”

Yakınlarından haber almak isteyenler Konutun Hapishanesi’nin önünde bekliyor.

BBC Farsça’nın teyit ettiği biroldukca fotoğraf ve görüntüde, Tahran’ın kuzeyindeki makûs şöhretli Meskenin Hapishanesi’nin önünde uzun kuyruklar görülüyor.

Tutuklanan hareketçilerin aileleri, kayıp ya da gözaltındaki yakınnlarından haber almak ya da kurallı salıverilmeleri için evrak getirmeleri istendiğinden bekliyor.

Aile üyelerinden biri BBC’ye yaptığı açıklamada, yetkililerin ailesini tutuklamayı kamuoyuna açıklamaktan kaçınmaları, aksi taktirde “durumlarının kötüleşeceği” tehdidinde bulunduğunu anlattı.

Ancak bütün gözaltılar büyük gözaltı merkezlerine gdolayılmüyor. Birçoğu küçük polis karakollarında ya da birçoklarını halkın bilmediği IRGC’ye ilişkin başka yerlerde tutuluyor.

Meryem “Küçük bir polis karakoluna gdolayıldük. Bu kadar epeyce kişinin sürecini yapmaya hazır değillerdi. Ben de dahil en az 60 bayanı küçük bir odaya doldurdular. Yan yana duruyorduk, oturamıyor, hareket edemiyorduk.” diye anlatıyor.

“Tuvaleti kullanamayacağımızı ve acıkırsak da kendi dışkımızı yememizi söylemiş olduler.”

“Neredeyse bir gün geçtikten daha sonra, odanın ortasında bağırdık ve durumu protesto ettik. Sessiz şayet olmazsak bize tecavüz edecekleri tehdidinde bulundular.”

Genç aksiyoncular ‘moralleri yüksek tutuyor’

İran’ın güneyindeki kentlerden birinde tutuklanan bir bayan aksiyoncu de, bayan güvenlik nazaranvlilerinin bile mahkumları tecavüzle tehdit ettiğini anlattı.

Feriştah (gerçek ismi değil) “Gözetim merkezinde bizi kayıt altına alan vazifeli adımı sordu ve bana fahişe dedi. Şikayet ettiğimde de, devam edersem kardeşlerinden birini (erkek gardiyanlar) üzerime salacağını söylemiş oldu” diyor.

Tahran’daki büyük bir nezaret merkezinde tutulan Behzad da “Küçük bir odada 80 şahıstan çoksını tuttular. Acıdan öfke arasındaydik” diyor.

“Cep telefonlarımıza el koydular ve protestolarla ilgili rastgele bir haber paylaşmış mıyız diye bakmak için fotoğraflarımıza, görüntülerimize ve iletilerimize baktılar. Paylaşmışsak evrakımıza ekliyorlar.”

“Ertesi sabah bir yargıç geldi ve bizimle buluştu. Suçlamaları düşürdüler ve gençlerin birçoklarını hür bıraktılar.”

“Ama yargıç yetişkinlere kısa sorular sordu ve bahtımıza o kısa süren mahkemede karar verdi”

Behzad kendisiyle birliket gözaltına alınanların yüzde 10 kadarına yönelik suçlamaların düşürüldüğünü ve özgür bırakıldığını, geriye kalanlarınsa duruşma tarihi belirlenene dek kaideli salıverildiğini anlattı.

Tahran’da iki gün boyunca gözaltında tutulan bir hareketçi ise “düşmanlığa” rağmen, gözaltındaki gençlerin “morallerini yüksek tutmaya çalıştığını” söylüyor.

“25 yaşın altındaki hareketçilerle beraberydim. Kimileri 25’inden ufaktı. Kimilerinin yüzünde kan vardı fakat gülümsüyor, sobbet ediyor, şakalaşıyorlardı.

“Biri de benden gülümsememi istedi ve haklı olduğumuz için muzaffer olduğumuzu söylemiş oldu.”