UV koruması çok fazla güneşe karşı uyarır

Hasan

New member
Güneş, D vitamini dengemiz için temeldir. Aynı zamanda, çok fazla ultraviyole (UV) radyasyon çok sağlıksız olabilir: sonuçlar güneş yanığı veya aşırı durumlarda cilt kanseridir. Çoğu zaman olduğu gibi, burada doğru önlem çok önemlidir.

Küçük bir gereç burada yardımcı olabilir – DLR spin-off ajuma’nın UV koruması. Vücuda takılabilen cihaz ve beraberindeki bir uygulama, güneş yanığı ve aşırı dozda UV radyasyonu konusunda erken uyarı veriyor. Karşılığında, start-up ajuma’dan Annette Barth ve Dr. Julian Meyer-Arnek, Society of Friends of DLR’den Horst Rauck Kurucular Ödülü’nü aldı. DLR İnovasyon ve Transfer İcra Kurulu üyesi Prof. Karsten Lemmer ödülden çok memnun: “Startup’lar inovasyonun önemli itici güçleridir. ajuma, araştırmadan elde edilen bilginin insanlara fayda sağlayan bir ürün yaratmak için nasıl kullanılabileceğinin bir örneğidir.”

ajuma GmbH, Oberpfaffenhofen’deki DLR’de Alman Uzaktan Algılama Veri Merkezi’nden (DFD) kuruldu. Ajuma sistemi uygulaması, cildi etkileyen UV dozunu belirlemek için UV Bodyguard’dan alınan ölçüm verilerini ve Avrupa yer gözlem programı COPERNICUS’tan alınan uydu verilerini birleştirir. UV koruması özellikle çocuklar için, aynı zamanda açık hava hayranları ve sporcular için de uygundur. Aynı zamanda vücudun D vitamini depolarının oluşumunu da destekleyebilir. Şirket şimdiden ISPO Brandnew Award 2021 dahil olmak üzere birçok ödül kazandı.

UV konusundaki bilgi birikimi, DLR’de Alman dermatologlar meslek derneğinin UV-Check projesinde uzun yıllar boyunca çalışarak elde edildi. UV koruması fikri, iki kurucunun aklına kızları doğduğunda ve o sırada uygun bir UV sensörü olmadığı gerçeğinde geldi.

DLR Dostları Derneği Başkanı Dr. Fritz Merkle, “Jüri, ürünün halihazırda piyasada mevcut olması ve UV korumasının sosyal katkısı ve müşteri faydaları açısından ajuma’yı özellikle olumlu değerlendirdi” diye açıklıyor.
 
Üst