Alicia Arévalo, Gazeteci: “Futbolu anlatan bir kadın sesini dinlemeye normallik vermeliyiz”

Atarlı Genç

New member
7 Temmuz 2024 Pazar 00:08

Yorum

olman gerekiyor kayıtlı Bu işlevselliğe erişmek için.

Giriş yapmak

• Bağlantıyı kopyala

• Naber

• Facebook

• X (eski adıyla Twitter)

• LinkedIn

• Telgraf

• İş Parçacığı

İspanya'nın zaferiyle sonuçlanan tarihi Kadınlar Dünya Kupası'nın sesiydi. Spor muhabiri ve futbolcu Alicia Arévalo (Barselona, 26 yaşında), Almanya'da düzenlenen Avrupa Kupası'nın TVE anlatıcı ekibinin bir parçası. Profesyonel olarak ilk kez büyük bir erkekler yarışmasıyla karşı karşıya kalıyor. “Baskıyı yönetmeyi öğrenmek zorunda kaldım çünkü ilk başta çok kötü zamanlar geçirdim” diye itiraf ediyor.

-Kadınlar Dünya Kupası deneyiminden sonra bu Avrupa Kupası'na farklı mı yaklaşacaksınız?

-Dünya Kupası'nı Sant Cugat'ta yaptık. Bu durumda altı oyunu anlatacağım. Bu, ele aldığım ilk büyük spor etkinliği değil, çünkü geçen yıl Dünya Kupası'na ve ondan önceki yıl da 2022'de Avrupa Kupası'na katılmıştım, ancak bu beni özellikle heyecanlandırıyor çünkü büyük bir erkekler müsabakasında ilk maçıma çıkıyorum. ve bu da bana bilgi açısından bir artı sağlıyor.

-Ve eşitliğin önündeki engel yıkıldı.

-İster kızlar oynasın, ister erkekler oynasın, futbolun futbol olduğunu düşünüyorum. Hız değişebilir, anlatım hızına da biraz uyarlamam gerekecek ama sonuçta 22 kişinin oynadığı aynı sporu anlatıyor. Korkmuyorum; bu, hırs ve arzuyla karşılaştığım ve Juan Carlos Rivero veya David Figueira gibi meslektaşlarımdan öğrendiğim yeni bir zorluk. Büyümeye devam etmektir.

Akut ses

-Sosyal ağlarda saldırılara, hatta hakaretlere maruz kalmak heyecanınızı kaçırıyor mu?

– Bir noktaya değinmek istiyorum. Kadın olduğum için farklı bir üslubum var. Daha tiz bir sesim var ve futbolu anlatan bir kadın sesi duymaya alışık olmadığımız için bu konuda çok eleştiri alıyorum. Ya ses tonum tiz ve tizse? Bu engeli kırmalı ve futbolu anlatan bir kadın sesini duymayı normalleştirmeliyiz. Cinsiyetçi yorumlardan kendinizi biraz soyutlamanız gerekiyor. Sosyal ağlarda yazılanların çoğunu okuduğum doğru ama bunu olumlu ya da yapıcı bir eleştiri alma düşüncesiyle yapıyorum çünkü yıkıcı eleştiri gerçekten işe yaramaz.

-Ve konu anlatım olduğunda ağlara girmek üzerinizde daha fazla baskı oluşturmuyor mu?

-Baskıyı yönetmeyi öğrenmek zorunda kaldım çünkü ilk başta çok kötü zamanlar geçirdim. Çok gergindim, hatalar yaptım ve üzerime yağacak sağanak yağışı düşündüm. Ama sonuçta işimi yapıp sakin olmam gerektiğini düşünüyorum ki izleyici de keyif alsın.

-Mikrofonun önüne çıkmadan önce herhangi bir ritüeliniz var mı?

-İyi dinlenmenin ötesinde, ki bu çok önemli, aynı zamanda çok özgür bir zihne sahip olmam gerekiyor ve maç öncesi anlarda konuşmamaya çalışıyorum. Genelde yaptığın bir şey var mı? Beyaz tahtam var ve oyuncuların isimlerini kalemle elle yazıyorum. İşaret her takımın formasının renginde olmalıdır. Sahip olduğum tek ritüel bu.

– Hiç sesiniz kısıldı mı?

-Şubat ayında İspanya ile Fransa arasındaki Uluslar Ligi finalinde. O maçta sabahleyin ses çıkarmadan uyandım çünkü önceki hafta La Cartuja'da yarı finali anlatırken inanılmaz bir soğuğa yakalanmıştım. Barselona'ya, ardından Sevilla'ya döndük ve sabah hala sesim çıkmıyordu. Federasyon doktorundan bana Urbason enjekte etmesini istemek zorunda kaldım. Oyunu iyi oynayabildim ama çok acı çektim.

-Bir maça hazırlanmak için ne kadar zaman harcıyorsunuz?

-Maçlara hep aynı şekilde hazırlanırım. Öncelikle her takım, sınıflandırma, golcüler vb. hakkında genel bilgilerle başlıyorum. Daha sonra her takım için tüm oyuncuların başarılarını, yaşlarını, sayılarını içeren bazı şablonlar hazırlarım. Bu da üç günümü alabilir.

-Olimpiyat Oyunlarına katılacak mısın?

-Evet, muhtemelen futbolu anlatacağım. Evet, Paris'te olmayacağım doğru ama güncel olayların ardından bunu Sant Cugat'taki (Barselona) RTVE stüdyolarından yapacağım. Bu yaz bu çifte zorlukla yüzleşmeyi sabırsızlıkla bekliyorum.

Yorum

Hata bildir