Analog bilgisayarlar kuantum hesaplamaya bu şekilde yardımcı olur

Hasan

New member
1960’larda bilgisayarlar, düğmeler, anahtarlar ve renkli kablolarla dolu panelleri olan dolap büyüklüğünde gri kutulara benziyordu. Bunlar, 1980’lerde yerini dijital bilgisayarlara bırakan analog bilgisayarlardı. Artık analog bilgisayarlar hibrit sistemlerin geliştirilmesine yardımcı oluyor. kuantum bilgisayar. Alman Havacılık ve Uzay Merkezi’ndeki (DLR) Kuantum Hesaplama Girişimi’nin bir projesi, bir analog bilgisayarın inşasını içeriyor. DLR şimdi burada ilk sözleşmeyi imzaladı.

Sözde eski bilgisayarlar, öncü kuantum bilgisayarıyla nasıl bir araya geliyor? “Kuantum bilgisayarlar gibi, analog bilgisayarlar da geleneksel olmayan bilgi işlem alanına giriyor. Bunlar, fiziksel bir sistemin – bu durumda genellikle bir elektronik devrenin – çözülecek bir problem için doğrudan bir model görevi görmesi ve değişkenlerin ölçümler kullanılarak okunması bakımından bunlara benzerler,” diye açıklıyor Kuantum Başkanı Dr. Robert Axmann. Hesaplama Girişimi. “Bu nedenle, analog bilgisayarlar muhtemelen gelecekte kuantum bilgisayarlarla, örneğin klasik depolanmış program dijital bilgisayarlardan daha doğrudan birleştirilebilir.”

Ayrıca hem kuantum bilgisayarlar hem de analog bilgisayarlar, hibrit sistemlerde klasik yüksek performanslı bilgisayarlarla birlikte çalışabilir. Her ikisi de birbirini tamamlayan araştırma çalışmaları gerektirir. Hibrit bir sistem, yalnızca seçilen sorunları bir kuantum bilgisayarına veya bir analog bilgisayara devreder. Geleneksel bir bilgisayar, daha sonraki işlemlerle ilgilenir. Bu, her iki teknolojinin avantajlarını birleştirir. Hibrit bilgisayar mimarilerinin geliştirilmesi, kuantum hesaplama girişiminin odak noktalarından biridir.

Hesaplayıcı, çalışma grupları ve DLR enstitüleri tarafından kullanılabilir

Anabrid GmbH şirketi, önümüzdeki dört yıl içinde DLR için bir analog bilgisayar kuracak ve aynı zamanda hesaplama adımlarının sırasını tanımlayan bir yazılım sağlayacaktır. Bu, analog bilgisayarın çok çeşitli sorunları çözmek için hızlı bir şekilde yeniden programlanmasına izin verir. Analog bilgisayarlar, görevleri sabit bir fiziksel süreç dizisi aracılığıyla çözmeleriyle karakterize edilir. Geçmişte, bileşenlerin farklı görevler için elle yeniden kablolanması gerekiyordu. Yazılım artık bununla ilgileniyor. Analog bilgisayarlar özellikle hızlı ve enerji verimli olarak kabul edilir. Bu da projede araştırılıyor.

Modern analog bilgisayar, kuantum hesaplama girişiminin diğer çalışma grupları tarafından bir araştırma bilgisayarı olarak da kullanılabilir. Ayrıca, DLR enstitüleri hibrit sistemlerde özel bilgi işlem işlemleri için kullanabilecekler. “Uygulamalar düşünülebilir, örneğin moleküler fizikte, kuantum sistemlerinin simülasyonunda, malzeme fiziğinde veya lojistiğin optimizasyonunda. Bunlar, genel olarak kuantum bilgisayarları da gördüğümüz alanlardan bazıları” diyor Robert Axmann.

Ulm’deki DLR Kuantum Teknolojileri Enstitüsü’nden Dr Matthias Zimmermann olası işbirliği hakkında: “Enstitümüzde, mevcut kuantum teknolojilerini daha da geliştirmek için örneğin kuantum maddesini simüle etmek için analog bilgisayarın belirli olası kullanımlarını inceliyoruz. Klasik analog bilgisayarın çalışma şekli, kuantum hesaplama alanında uygulamalara aktarmak istediğimiz tamamen yeni, geleneksel olmayan yaklaşımlara da yol açabilir.”

anabrid ve çalışanları ayrıca Ulm’deki DLR inovasyon merkezindeki binaları da kullanıyor. DLR kuantum hesaplama girişiminde yer alan DLR enstitülerine ve şirketlerine yakınlık sinerji yaratır. DLR, kuantum hesaplama girişimi için şimdiden birkaç ihale yayınladı.