Arabeskin Titrek Hükümdarı Azer Bülbül’ün Bilinmeyen ömrüne Dair Birinci Kere Öğreneceğiniz Ayrıntılar

Leila

Global Mod
Global Mod
Kimi beşerler fenomen olarak dünyaya gelir, Azer Bülbül de bunlardan bir tanesi. Ama onun yaşadığı hayatla ilgili birden fazla kişinin bilmediği epeyce şey var. Arabeskin fenomeni Azer Baba’yı gelin yakından tanıyalım…

Kaynak: Ayça Örer – Radikal

Türkiye’nin ve hatta tahminen de dünyanın görüp bakılırsabileceği en enteresan müzik insanlarından birinden bahsedeceğiz artık. Onu tanımadığınız, gerçek ismiyle Subutay Kesgin’in ömrüne beğenilen geldiniz!

Karslı, gurbetçi bir ailenin çocuğu Subutay. Çocukluğundan beri türkü söyleme merakı onu hiç bırakmamış. O yüzden küçük yaşlardan beri halk ozanlarından ders almaya başlamış.

Ailesi Almanya’ya gidince o da gurbetin yolunu tutmuş. Ergen haliyle Almanya’daki düğün salonlarında müzik söylemeye başlayınca hayatının kırılma noktalarından birini de hayatış.

Bir gün arkadaşlarıyla Yıldız Tezcan’ın dinlemek için giden Subutay, solistin kendine mikrofonu uzatmasıyla hayatının değişeceğinden hiç haberdar olmamış. Yıldız Tezcan çabucak Uzelli firmasının yetkilerini arayıp bu yıldızı parlayacak adama kaset yapılmasını gerektiğini anlatmış.

1984 yılında çıkan Garip Yolcu kaseti işte bu keşfedilmenin birinci eseri. Bu ortada alışılmış Yıldız Tezcan “Senin ismin Azer Bülbül” olsun diyerek ismini da değiştirmiş. Bir defa bile sormamış “niçin?” diye, kabul etmiş çabucak yeni kimliğini.

80’lerin en büyük kuralı olan “kaset var ise sinema de vardır” düsturuna uyarak bir de Mavi Mavi Masmavi sinemasında oynamışlığı var Azer Bülbül’ün

Bundan daha sonrasını 90’ları gorenler epey net hatırlayacaktır. “Ben Babayım” albümünde bulunan “Dokunmayın hayli fenayım” ve “Yaralandın mı Can” müzikleri artık onun ülke çapında bir fenomen olmasını sağladı.

Bilhassa müzik söylerken yaptığı titremeler, biroldukca kişinin dikkatini çekti. Kimisi “ilgi çekmek için yapıyor” dedi, kimisi “bir rahatsızlığı var herbiçimde” diye düşündü. Lakin kendisi bunu “Tamamen his yoğunluğu. Ben de ne yaptığımı bilmiyorum” biçiminde açıklayacaktı.

Uzun vakittir fenomen bir isim çıkartmayan arabesk piyasası, aradığı kanı neredeyse bulmuş üzereydi. MÜYAP datalarına göre albümü 1.4 milyon satmıştı. Bu sayı İbrahim Tatlıses üzere yerini sağlama almış müzikçilerin karşısında bir rekordu.

Gitgide büyüyen bir dinleyici kitlesi oluşturmayı başarmıştı. Artık onun ismi “Titrek Kral”dı, halk o denli uygun görmüştü.

Yalnızca Müslüm Gürses konserlerinde görülen jiletçi tayfa, artık Azer Bülbül’ün de abonesi olmuştu. “Baba” diyerek kendini kesenleri gördükçe kötülük geçiriyordu sahnede. Onlar bilmese de Azer Bülbül’ü kan tutuyordu, her defasınsa sahnede bayılacak üzere oluyordu.

Müslüm Gürses’in arabesk zincirini kırarak batılı müziğe dönmesini hem başarılı buluyor tıpkı vakitte eleştiriyordu. Zira ona nazaran garibanlarla olan bağı kesilmişti artık Müslüm Gürses’in. O yüzden “Müslüm zenginlerin dedesi, bana artık baba derler” diyecek kadar da özgüvenliydi.

Mesleğinin tırmanışa geçtiği periyot olan 2001’de kokain kullandığı tespit edildi. omurundaki boşluklar, gel gitler ve şöhretin getirdiği sarhoşluk onu uyuşturucu belasına itmişti. 10 aylık mahpus cezası para cezasına çevrildi ve 3 yıl uyuşturucu tedavisi gördü.

Uyuşturucu kullandığı günleri şöyleki anlatmıştı bir röportajında:

‘Allaha şükür o işler bitti. Bir yerlere geldiğiniz vakit etrafınızda olumsuz şahıslar oluşuyor. Avrupa’ya gidiyorsunuz, orada bir kadro arkadaşlar falan. Bir orta uyuşturucu kullanma durumumuz olmuştu. aslına bakarsanız yakalanmıştım, biliyorsunuz. daha sonra tedaviye gittim, üç sene tedavi gördüm yurtharicinde. Bu da bu işin bir kesimi olması gerekiyor zannediyorum. Lakin arkadaşlarıma, gençlerime tavsiye etmem. Allah düşmanımı düşürmesin. Tükenmişlik, buhran, ömrün kısımlarından birisi işte. O kadar insanın ortasından geliyorsun odanda tek başınasın, bu bir yalnızlık değil mi sizce?’

Natürel bir de karmakarışık bir özel hayatı da var bir yandan. 19 yaşında ailesinin zoruyla evlendiği eşiyle 12 yılda sıkıntı boşandı. Evliliği boyunca eşiyle yalnızca 3 gün görüştüğünü de söylüyordu. sebebinin de meskenden canı istediği vakit çıktığında hesap sorulması olduğunu anlatıyordu.

Ailesiyle karşı karşıya gelmesini sağlayan bu evlenme boşanma durumu, Azer’in omurundaki en büyük problemlerden biri oldu. Çok daha sonraları türkücü Güler Işık’la nişanlandı ancak kısa müddette nişanı attı. niçini kim bilir neydi…

Bir de Yıldız Tilbe’ye evlilik teklifi olayı var ki meskenlere şenlik. Bu anıyı Yıldız Tilbe yıllar evvel bir mecmua için şu cümlelerle anlatmıştı:

‘1998 yılında babamı kaybettim. Psikolojim bozuk olduğu bir periyottu. Müzik dinleyemez olmuştum ve konuttaki yüzlerce albümün hepsini teker teker kırmıştım. Azer’in bir müziğine takıldım: ‘İlle de Sen’. O müzik için; ‘Kör Kurşun’ albümünü aldım ve bütün albümü dinlemeye başladım… yıllar daha sonra bir gün Azer beni aradı:- Yıldız abla, Yıldız abla,

– Efendim Azer?- Abla ben evlenmek istiyorum.

– Ne yapayım Azer? Evlen bu biçimde.

Yanlışsız düzgün bir kız bulamadığından yakındı.

”Annene babana söyle, onlar bulsun sana eli yüzü düzgün bir kız” dedim. ‘Bana sen bir kız bul Yıldız abla’ dedi

– Nerden bulacağım Azer?

– Nerden bulursan bul, bana sen bir kız bul. O denli bir tanıdığım olmadığını söylemiş oldum. ”Olsa ayıp ediyorsun” dedim.

Teyzelerimin, amcalarımın kızlarını sordu. ”Yok Azer” dedim. Gerçekten de yoktu.

– Yok Azer. Vallahi de billahi de yok.

– bu biçimde sen benle evlen abla.

– Çüşş ordan, delirdin mi. Ne diyorsun yahu?

– Sen evlen benle abla

– Defol. Saçma sapan konuşup ağzımı bozma!

Uygundu Azer, saftı, temizdi. aslına bakarsanız saf ve pak beşerler, kendilerine bir türlü sahip çıkamıyorlar. Hayat da bir türlü müsaade vermiyor onların kendilerine sahip çıkmaların

Birçok kişinin ortamlarda onu dinlediğini kabul etmediği, bir kısmının ise bilinmeyen gizli dinlediği Azer Bülbül her ne kadar bir magazin figürü olsa da epey fazla göz önünde olmayı sevmiyordu. Tahminen de bu yüzden lüks gazinolar, oteller yerine daha küçük yerlerde çıkmayı tercih ediyordu.

2012 yılında Hislerim albümünün tanıtımı için küçük bir barla anlaştı. Sahniçin daha sonra gittiği üç yıldızlı otel odasından ise hiç çıkmadı. Menajeri her ne kadar onun uyuduğunu düşünse de içine bir kurt düşmüştü.

Kapıyı açtığında Azer’i yorgana sarılmış bir biçimde, hareketsiz yatarken buldu. her insanın aklına birinci vakit içinderda uyuşturucu geldi, sonuçta geçmişte bu biçimde bir sicili vardı.

Azer Bülbül’ün rahatsızlandığı sırada kameraların çektiği son manzara.

O gece birlikte olduğu S.A. isimli bayan ise Azer’in bir hap kullandıktan daha sonra kötüleştiğini ve korktuğu için odayı terk ettiğini tabir etti. Gerçekten yapılan otopside Azer Bülbül’ün cinsel içerikli hap ve antidepresan aldığı lakin mevt sebebinin bu ilaçlar değil kalp krizi olduğu anlaşıldı; iki damarı tıkalı çıkmıştı.

Türk arabesk tarihinin tabiri caizse en “underground” isimlerinden biri olarak geldi ve 45 yaşında gitti Titrek Kral. “8 sene Subutay’dım, 20 yıldır Azer’im. Azer daha epey yaşadı Subutay’dan” cümlesi ise sevenlerinin yüreğine müzikleri üzere acıtarak işlendi..

Bu ortada bilmeyenler için son devirde yapılan ve epeyce sevilen George Michael ve Azer Bülbül mashup çalışmasını da şuraya bırakalım.