Bilgi toplumu için bir inkübatör

Hasan

New member

Her şey dijital olarak ağa bağlı

Dünyamız maksimum düzeyde ağa bağlıdır. Bu, özel gündelik hayatımız kadar iş dünyamız için de geçerlidir. Üretim veya hizmet sektörü, mal trafiği veya uygulama geliştirme – müşteri ve sağlayıcı görünmez, dijital bir bağ kurar. “Fiber optik ve mobil iletişim tek başına herkesi Almanya’daki hızlı ağa bağlamak için yeterli olmayacak. Uydu iletişimi bu açığı kapatmaya yardımcı olabilir. Bu, sektörü Alman havacılık endüstrisi ve yeni kurulan şirketler için geleceğin pazarı haline getiriyor. Lazer teknolojisi ile 18 Mayıs 2021’de Almanya’da “#dijital #” sloganıyla 7. ağ bağlantılı #kriz geçirmez”. Dr Walther Pelzer, DLR Yönetim Kurulu Üyesi ve DLR Alman Uzay Ajansı Başkanı ile.

Bağlanabilirlik gündemin en üstünde

Brüksel’deki AB Komisyonu da uydu iletişiminin giderek daha önemli hale geldiğinin farkında. İç pazar ve hizmetlerden sorumlu AB Komiseri Thierry Breton, sözde “bağlantı girişimi”ni yürütüyor. Geniş bant kapsama alanından Nesnelerin İnterneti olarak adlandırılan 5G’ye, kuantum anahtarlarının değiş tokuşu da dahil olmak üzere güvenli resmi iletişime kadar Komisyon tarafından ele alınan potansiyel uygulama alanlarının çeşitliliği muazzamdır. “Bu girişimi şekillendirmeye yardımcı olmak ve aktif olarak öncelikler belirlemek istiyoruz. Bu nedenle, kamu sektörünü bir çıpa müşteri olarak hayal edebilir ve KOBİ’lerin yaratıcılığını ve yenilikçi gücünü girişim anlayışına dahil etmek isteyebiliriz. Pandemi, en iyi çözümlerin mutlaka büyük, köklü şirketlerden gelmesi gerekmediğini gösterdi. Gibi DLR’de Alman Uzay Ajansı DLR İcra Kurulu Üyesi Walther Pelzer, yeni kurulan şirketlerin ve KOBİ’lerin gelecekteki uydu iletişim pazarına doğrudan erişime sahip olmasını sağlamak için çalışacağız” dedi.

Uydular, geniş bant ve 5G ağındaki ve ötesindeki boşlukları kapatıyor

Federal Ulaştırma ve Dijital Altyapı Bakanlığı’nın (BMVI) güncel genişbant atlasına göre, Almanya’daki kırsal hanelerin yüzde 58,3’üne şu anda 100 Mbit/s veya daha fazlası sağlanıyor. İyi gelişmiş ve istikrarlı bir ağ, modern günlük yaşamımız için bir ön koşuldur – en azından ülke çapında evden çalışma olasılığı için. Sınırlı inşaat mühendisliği kapasiteleri nedeniyle yüksek performanslı ağların genişletilmesi de yavaştır. “Yardım burada uzaydan gelebilir. Uydu iletişimindeki teknolojik gelişmeler, şu anda hizmet alamayan veya yetersiz hizmet alan haneleri ve toplulukları indirmede 100 Mbit/sn’ye ve yüklemede 6 Mbit/sn’ye varan veri hızlarıyla donatmanın temelini atıyor. Devam edin, Alman Uzay Ajansı DLR’de DORF.digital girişimini başlattı” diyen Walther Pelzer, Eutelsat ve Airbus ortaklarının da yer aldığı projeyi açıklıyor. Kuzey Ren-Vestfalya’daki küçük bir toplulukta, merkezi bir alıcı istasyon, kullanıcılara yüksek hızlı İnternet sağlar. Oraya gelen veriler, WLAN aracılığıyla katılımcı hanelere iletilir. Ancak uydu üzerinden geniş bant internet yalnızca “dijital köyde” mevcut değildir. Güneye doğru net bir görüş, bir televizyon parabolik anteni ve modemli özel bir iletim ve alım modülü, benzer gereksinimlerle uydu destekli İnternet’e erişim için yeterlidir. Geleceğin cep telefonu ağları da genişletilebilir. Çünkü 5G ve sonraki cep telefonu nesilleri, her zaman mevcut olan küresel kapsama alanına bağlıdır. Yere demirlenmiş radyo direkleri bunun için yeterli olmayacaktır. Burada da uydu, mobil iletişim haritasındaki beyaz noktaları kapatmaya yardımcı olabilir.

Kuantum şifreleme ile güvenli iletişim

Teknolojik bir bakış açısından, lazer kullanan uydular arasındaki iletişim, alçak dünya yörüngesi denilen – 300 ila 3.000 kilometre arasındaki uçuş irtifalarıyla – giderek daha fazla ağa bağlı uydu sistemlerinde giderek daha önemli hale geliyor. Çünkü yalnızca lazer bağlantıları, uzayda iletilen ve hızla artan miktarda veriyi verimli bir şekilde işleyebilir. Ancak, en iyi ve en hızlı iletişim, yalnızca aynı zamanda (dinleme) güvenliyse katma değer sağlar. Kuantum teknolojileri gelecekte bu konuda belirleyici bir rol oynayacaktır. Kuantlar, yakalandıklarında iz bırakmadan bir halden diğerine geçmeyen küçük, bölünmez enerji birimleridir. Bu, hafif kuantumu, geleneksel şifrelemeyi hızla baltalayabilen kuantum bilgisayarlar çağında bile verilerimizin güvende kalacağı şekilde kuantum şifreleme yoluyla büyük miktarda veriyi güvence altına almak için ideal bir araç haline getirir. Bununla birlikte, şimdiye kadar, bu tür kuantum anahtarları, dünya üzerinde yalnızca nispeten kısa mesafelerde değiş tokuş edilebildi. Bununla birlikte, uzay uygulamalarından bilinen lazer iletişimine dayalı olarak, bu kesinlikle güvenli anahtarlar kıtalararası mesafeler üzerinden iletilebilir. DLR’deki Alman Uzay Ajansı, bu teknolojileri Almanya’daki projelerle ve aynı zamanda Avrupa Uzay Ajansı ESA’ya ve Avrupa Birliği’ne Almanya’nın katkılarıyla teşvik ediyor. Örneğin, ESA projesi SAGA (Güvenlik ve kriptografik misyon) veya AB projesi EuroQCI, bir Avrupa kuantum iletişim altyapısının geliştirilmesine odaklanır.