Borsa İstanbul günü yükselişle kapattı

Beykozlu

New member
BIST 100 endeksi, evvelki kapanışa nazaran 14,15 puan artarken, toplam süreç hacmi 89,2 milyar lira seviyesinde gerçekleşti.

Bankacılık endeksi yüzde 0,28 kıymet kaybederken, holding endeksi yüzde 0,36 bedel kazandı. Bölüm endeksleri içinde en çok kazandıran yüzde 2,90 ile turizm, en hayli kaybettiren yüzde 1,60 ile finansal kiralama, faktoring oldu.

Analistler, ABD’de enflasyonun düşüş trendine girmiş olabileceği ve ABD Merkez Bankası’nın (Fed) “şahin” tavrını yumuşatabileceği beklentileriyle global hisse piyasalarının olumlu seyrettiğini söylemiş oldu.

Haftaya Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) Para Siyaseti Şurası toplantısında açıklayacağı faiz sonucu, ABD Merkez Bankası (Fed) Bej Kitap Raporu, Japonya Merkez Bankası (BoJ) faiz sonucu ve Avrupa Merkez Bankası (ECB) Lideri Christine Lagarde’ın açıklamalarının piyasaların odağında olacağını belirten analistler, data gündeminde yurt ortasında bütçe istikrarı, konut satışları, yurt haricinde ise ABD’de Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE), sanayi üretimi, Çin’de büyüme, sanayi üretimi, Avro Bölgesinde, İngiltere’de ve Japonya’da enflasyon başta olmak üzere ağır data gündeminin takip edileceğini söz etti.

Analistler, teknik açıdan BIST 100 endeksinde 5.100 puanın direnç, 4.700 ve 4.650 düzeylerinin takviye pozisyonunda bulunduğunu kaydetti.
 
Üst