Burjuva nedir TDK ?

lawintech

Global Mod
Global Mod
Burjuva nedir? TDK Cozumu
Burjuva, toplumda siyasi, ekonomik ve kulturel anlamda ust snf olusturan insanlarn tumunun genel addr. Bu snfn digerlerinden fark, cogunlukla uretim ve ticaret faaliyetleri ile yonetimsel nitelikleri olan ustun bir ekonomik ve sosyal statuye sahip olmalardr. Terimin kokeni Franszca'da 'burjuva' kelimesinden gelmektedir ve 18. yuzylda ortaya ckmstr.

Burjuvann Tanm TDK
Burjuva, sosyolojik ve ekonomik anlamda, toplumun ust snfn olusturan ozel mulkiyeti olan, uretim ve ticaretle ugrasan, ozgurlukleri olan ozellikle de finansal ve ekonomik ozgurlukleri olan insanlardan olusan snfn genel addr.

Burjuvann Ozellikleri TDK
Burjuva, kendi servetlerini arttrmak icin calsan, uretim ve ticaret faaliyetlerinde bulunan, ozellesmis bir snf olarak tanmlanr. Burjuva snf, kendi ekonomik ve sosyal ckarlarn korumak icin caba gosterir. Burjuva snf, siyasi duzenin korunmas, saygnlk ve prestij elde etmek ve kendi ckarlarn korumak amacyla cesitli siyasi hareketlerin basnda gelir. Burjuvalar, ayrca, kulturel etkinliklere katlma, sanat ve edebiyatla ugrasma gibi alanlarda da etkili olabilir.

Burjuvann Tarihsel Gelisimi TDK
Burjuva snf, merkantilizmin ortaya cksyla 18. yuzylda ortaya ckmstr. Merkantilizm, kapitalist uretim biciminin temelini olusturmustur. Burjuva snf, ozgur ticaretin gelismesi ile beraber, uretim ve ticaret faaliyetleriyle buyuk olcude zenginlesmistir. 19. yuzylda sanayi devrimi ile birlikte, burjuvann gucu daha da artmstr. Sanayi devrimi, burjuvann gucunu arttrms ve onlarn ekonomik, siyasi ve kulturel alanlarda onemli olcude etkili olmalarn saglamstr.

Burjuvann Gunumuzdeki Rolu TDK
Gunumuzde, burjuva snf hala guclu bir konumda olup, toplumun ust snfn olusturmaktadr.