DLR, endüstriden ortaklarla birlikte Alman kuantum bilgisayarları geliştiriyor

Hasan

New member
Alman Havacılık ve Uzay Merkezi (DLR), Almanya’da kuantum teknolojisinde uygulama odaklı yetkinlikleri bir araya getirmek ve endüstriden ortaklarla mümkün olan en kısa sürede endüstriyel bir temel oluşturmak için önümüzdeki yıllarda Federal Ekonomi Bakanlığı’ndan 740 milyon avro alacak. . Amaç, dört yıl içinde farklı mimarilere sahip Alman prototip kuantum bilgisayarları yapmaktır. DLR şirketleri, start-up’ları ve diğer araştırma kurumlarını içerir. Donanım ve yazılımın yanı sıra kuantum bilgisayar uygulamaları üzerindeki geliştirme çalışmalarını birlikte yürütürler. Sonuçlar, DLR’nin temel görevleri arasındadır: bilimsel, ekonomik ve güvenlikle ilgili zorlukları çözmek.

Fonların yaklaşık yüzde 80’i iş ortaklarına gidecek. Diğer şeylerin yanı sıra, kuantum teknolojileri için endüstriyel inovasyon merkezleri kuruluyor. DLR, fonların yüzde 20’sini kendi araştırma ve geliştirme çalışmaları için kullanıyor. Kuantum teknolojilerinin olanakları, endüstriler ve uygulamalar arasında iletilecek. İş dünyası ve sanayi – özellikle KOBİ’ler ve start-up’lar – yeniliklere ve yeni iş alanlarına açılmak için teşvik edilir ve harekete geçirilir.

Federal Ekonomi Bakanı Peter Altmaier, bir iş yeri olarak Almanya için kuantum hesaplama konusunun muazzam önemini vurguluyor: “DLR’de, kuantum hesaplamayı endüstri ile birlikte ilerletecek güçlü bir ortağa sahip olduğumuz için memnunum. Şirketlerin katılımı ve start-up’lar merkezidir, çünkü belirleyici yenilik dürtüleri belirleyebilirler ve somut ürün ve uygulamalardaki uygulamaya her zaman göz kulak olurlar. Hedefimiz, Almanya’nın kuantum teknolojilerinin hem geliştirilmesinde hem de uygulanmasında dünya liderleri arasında yer almasıdır.”

“DLR ile çalışma kararı, kuantum teknolojisi alanındaki yeteneklerimize dayanmaktadır. DLR Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Anke Kaysser-Pyzalla, zorlu büyük ölçekli projelerin yönetiminde de kapsamlı becerilere sahibiz. DLR’nin uzun yıllara dayanan deneyimi ve gerekli ağları var. kuantum bilgisayar ve inovasyon merkezleri, Almanya’da yeni şirketlerin kurulmasına neden olacak, aynı zamanda mevcut şirketler de faaliyetlerini giderek Almanya’ya taşıyacak.”

DLR, Almanya çapındaki endüstriyel ortakları, start-up’ları ve araştırma gruplarını içerir. Kuantum teknolojisindeki başlangıç sahnesi etkinleştirilir. Hamburg muhtemelen inovasyon merkezleri olarak ve Ulm ana lokasyon olarak kurulacak.

Uzay Araştırmaları ve Teknolojisi İcra Kurulu Üyesi Prof. Hansjörg Dittus, “DLR, Ulm ve Hannover’de yeni kurulan enstitüleri aracılığıyla kendi araştırma ve geliştirme becerilerine katkıda bulunuyor” diye açıklıyor. “Ayrıca, bilgi ve beceriler inşa edilir. Bu, tüm endüstrilerin gelecekte kuantum bilgi işlem uygulamalarından yararlanabileceği anlamına gelir. Bunlar hava, karayolu ve demiryolu taşımacılığını içerir. Enerji ve şebeke yönetimi de geliştirilebilir.”

uygulama prosedürü

DLR, farklı mimarileri araştıracak ve uygulayacaktır. İyon tuzakları, elmas tabanlı yaklaşımlar, kuantum noktaları veya Rydberg atomları gibi farklı yaklaşımlara dayanırlar. Alman kuantum bilgisayarlarının geliştirilmesi, kullanım haklarının ve Almanya’da alınan patentlerin endüstri ve araştırma ortaklarında kalmasını sağlar. DLR tarafından verilen ve finanse edilen sözleşmeler endüstriyi, bölünmeleri ve start-up’ları güçlendirir. “DLR Quantum Computing Initiative” hibrit sistemleri de hayata geçirecek. Bunlar geleneksel teknolojilerle birlikte çalışır ve avantajları birleştirir. Diğer şeylerin yanı sıra, yüksek performanslı bilgisayarlar, kuantum bilgisayarlardan ve analog bilgisayarlardan alınan bileşenlerle yükseltilecek. Bu şekilde, örneğin kuantum bilgisayarın önceden belirlenmiş olduğu optimizasyonlar çözülebilir. Geleneksel bilgisayarlar daha sonra sonucu işler.