Federal Meclis üyesi Kemmer, DLR Kuantum Teknolojileri Enstitüsü’nü ziyaret etti

Hasan

New member
Federal Meclis Üyesi Ronja Kemmer, 18 Kasım’da Ulm’de Alman Havacılık ve Uzay Merkezi (DLR) tarafından kurulmakta olan Kuantum Teknolojileri Enstitüsü’nü ziyaret etti. Bu çalışma ziyareti sırasında, Ulm seçim bölgesinin temsilcisi inşaat işinin mevcut durumu hakkında bilgi aldı ve enstitüde temel alınacak konu alanları ve projeler hakkında fikir edindi. DLR Uzaydan Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Hansjörg Dittus, DLR Kuantum Teknolojileri Enstitüsü Direktör Vekili Prof. Wolfgang Schleich ve Ulm Üniversitesi Araştırmadan Sorumlu Başkan Yardımcısı Prof. bünyesindeki laboratuvar ve ofisler de önümüzdeki aylarda kurulup faaliyete geçecek.

Ardından yaklaşık 150 araştırmacı, uzay uygulamalarıyla ilgili kuantum teknolojisinin yeni alanları üzerinde çalışacak ve endüstriyel şirketlerle yakın işbirliği içinde uzay yolculuğu için prototip olgunluğuna kadar yeni nesil hassas aletler geliştirecek. DLR Kuantum Teknolojileri Enstitüsü’nün resmi açılışının 2020’nin ikinci yarısında yapılması planlanıyor.

Ulm enstitüsünün araştırma çalışmaları, kuantum teknolojileri temelinde benzeri görülmemiş bir hassasiyetle konum, zaman, frekans, ivme ve dönüşü ölçebilen uzayda kullanım için aletlerin geliştirilmesine odaklanıyor. Bu araçlar, gelecekteki uzay görevlerinin başarısına çok önemli bir katkı yapacaktır. Diğer araştırma konuları, kuantum iletişimi ve kuantum şifreleme kullanarak şifrelemeyi içerir. Hepsinin ortak noktası, temel araştırma ile endüstriyel uygulama arasındaki köprüdür.

Yine kurulmakta olan Hannover’deki DLR Uydu Jeodezisi ve Ataletsel Sensörler Enstitüsü ve Oberpfaffenhofen’deki Galileo Yetkinlik Merkezi ile birlikte Ulm enstitüsü bu araştırma ve uygulama alanlarında öncü bir rol oynuyor. Bu üç start-up ile DLR, bu gelecek vaat eden kilit teknoloji alanında aktif olarak yer almakta, kuantum teknolojisinde gelecekteki gelişmeler için önemli bir itici güç sağlamakta ve Almanya’nın uluslararası rekabette rekabet edebilirliğini güçlendirmeye yardımcı olmaktadır.