Gelecekte robotik DLR araçları, Dünya Gıda Programı için tehlikeli teslimatları devralacak

Hasan

New member
Yeni bir ortak projenin parçası olarak, Alman Havacılık ve Uzay Merkezi’ndeki (DLR) Robotik ve Mekatronik Enstitüsü’nden bilim adamları ve diğer DLR enstitüleri ve teknoloji ortaklarından oluşan bir konsorsiyum, yardım malzemelerinin varış noktalarına güvenli bir şekilde nasıl ulaştırılabileceğini araştırıyorlar. uzaktan kumandalı kamyonlar. Robot kontrollü araçlar, insan sürücüler için büyük risk oluşturan yollarda, örneğin Güney Sudan’ın geçilmez ve sele eğilimli bölgelerinde kullanılacaktır. Güvenli bir konumdan telepresence tarafından kontrol edilirler. 21 Ekim 2020’de Dünya Gıda Programı ile AHEAD ortak projesi Oberpfaffenhofen’de başladı.

Dünyanın en büyük insani yardım kuruluşu olan Birleşmiş Milletler Dünya Gıda Programı (WFP), her yıl yaklaşık 80 ülkede 80 milyondan fazla kişiye gıda yardımı sağlıyor. WFP, bu çalışma için bu yılki Nobel Barış Ödülü’nü kazandı. Yardım malzemelerini taşırken, sürücüler hayvan saldırılarından, sıtma gibi hastalıklardan ve küresel salgınlardan kaynaklanan tehlikelere maruz kalıyor. Son yıllarda insani yardım konvoylarına düzenlenen ölümcül saldırıların sayısı da arttı. Bu riskler, acil yardım malzemelerine ihtiyaç duyan birçok varış noktasına erişimi zorlaştırıyor. WFP, yardım gönderileriyle bu hedeflere ulaşmak için güvenli ulaşım sağlamayı ve böylece WFP’nin erişimini genişletmeyi taahhüt eder. Uzaktan kumandalı kamyonların DLR ile işbirliği içinde entegrasyonu, bu hedefe ulaşmak için umut verici bir yaklaşımdır.

DLR Robotik ve Mekatronik Enstitüsü binasının önünde arazi aracı

“İnsani yardım çalışanları giderek artan çeşitlilikte tehlike ve tehdide maruz kalıyor. Birçok operasyon, iç karışıklıkların, iç savaşların yaşandığı bölgeler ve/veya çatışan taraflara sahip kırılgan devletler gibi yüksek riskli ortamlarda gerçekleştiriliyor.” WFP Proje Müdürü Kyriacos Koupparis, ne yazık ki, kara mayınlarının ve devam eden mayın temizleme girişimlerinin yasaklanmasını amaçlayan anlaşmalara rağmen, mayınlar veya doğaçlama patlayıcı cihazlar içeren ölümcül olaylara yardım konvoylarımızın sürücüleri için her yerde rastlanıyor” dedi.

İnsan yapımı tehlikelere ek olarak, ilgili operasyon alanlarında sıtma gibi hastalıkları bulaştıran vahşi hayvanlar, yılanlar ve böcekler gibi birçok doğal tehlike vardır. Sürücüler için diğer sağlık riskleri, örneğin Ebola virüsü (Sierra Leone, DRC’de) salgınları veya mevcut COVID-19 salgını gibi salgın hastalıklardır.

Bu risklerin, özellikle insanlar tarafından nadiren ziyaret edilen alanlarda önceden değerlendirilmesi zordur. İnsani yardımın konuşlandırıldığı yerlerin çoğuna ulaşmak zordur çünkü etkilenen bölgeler genellikle yeterli altyapıya sahip değildir veya bir afet senaryosu durumunda artık sağlam değildir. Operasyonları daha güvenli hale getirmek ve hayat kurtarmak için burada uzaktan kumandalı araçlar kullanılabilir.

arazi aracı uzaktan kumandası

arazi aracı uzaktan kumandası

Gezegen yüzeylerindeki geziciler gibi mobil robotların ve ayrıca Dünya’daki erişilemeyen ortamlardaki kamyonların uzaktan kumandası, yakından ilişkili görevlerdir çünkü her iki ortam da tehlikeli, gezinmesi zor ve bir varış noktasına ulaşma açısından çok zahmetlidir.

Yardım malzemeleri, ulaşılması zor bazı bölgelere uçakla ulaştırılıyor. Bu prosedür maliyetlidir ve örneğin yakıt tüketimi nedeniyle bölgeler üzerinde büyük ekolojik etkilere sahiptir. Amaç, bunları yerel, alternatif tedarik zincirleriyle değiştirmektir. AHEAD DLR proje yöneticisi Armin Wedler, DLR ile işbirliği projesinin devreye girdiği yer burasıdır: “Örnek bir proje olarak, geniş alanların geleneksel tekne ve kamyon tedarik zincirlerinden kesildiği Güney Sudan’daki bölgesel selleri alıyoruz. Ancak rota kısmen su basmış alanlardan geçiyor ve bu da araç sürücülerini büyük risklere maruz bırakıyor. en tehlikeli rota, güvenli bir yerden, örneğin Tiar’dan telebulunma yoluyla yapılabilir.”

WFP’nin zaten başarıyla kullandığı SHERP araçları kullanılıyor. Arazi araçları, suda veya bataklıkta bile her türlü arazide hareket eder ve bir metreye kadar olan engelleri tırmanabilir. Çevrelerinin gerçek zamanlı izlenmesi için çoklu sensörlerle donatılacaklar ve uzaktan kumanda için otomatikleştirilecekler. Araçlar, kontrolör ile telsiz bağlantısını kaybederse, her an güvenlik ve acil durum duruşları yapabilmelidir. Bunun için de algı sensörleri, derinlik kameraları ve LIDAR sistemleri ile çevrelerini kayıt altına alıyorlar. “Gezegensel yüzeylerdeki geziciler gibi mobil robotların ve ayrıca Dünya’da erişilemeyen ortamlardaki kamyonların uzaktan kumandası yakından ilişkili görevlerdir, çünkü her iki ortam da tehlikelidir, gezinmesi zordur ve bir varış noktasına ulaşma açısından çok zahmetlidir. Kullanım ve İnsanları tehlikeye atmadıkları ve hava kargo teslimatlarından daha ucuz oldukları için uzaktan kumandalı robotları çalıştırmanın mantıklı olduğunu düşünüyoruz” diye açıklıyor Armin Wedler.