İki DLR bilim insanı finalde – DLR Portalı

Hasan

New member
Gesellschaft für Informatik eV (GI), #KI50: Almanya’da yapay zeka – dün, bugün, yarın projesiyle tüm disiplinlerden kendini işine adamış genç yapay zeka araştırmacılarına dikkat çekmek istiyor. Bunun için GI, Federal Eğitim ve Araştırma Bakanlığı’nın Yapay Zekası olan 2019 Bilim Yılı’nda yapay zekaya yeni katılan 10 olağanüstü kişiyi onurlandırıyor.

Alman Havacılık ve Uzay Merkezi’nden (DLR) iki bilim insanı finalde:

Annette Hagengruber ve Xiangyu Zhuo.

Annette Hagengruber Yukarı Avusturya’daki Uygulamalı Bilimler Üniversitesi’nde tıp mühendisliği okudu ve yüksek lisans tezi için DLR’ye gitti. Burada yardımcı robotikte ve uyarlanabilir biyo-arayüzler grubunda çalışıyor. Bilim adamı esas olarak robot asistanı EDAN (EMG-kontrollü Günlük Asistan) ile ilgileniyor: bir yandan, bir kullanıcının yeme ve içme gibi günlük görevlerde her zaman EDAN tarafından desteklendiği kısmi özerkliğin daha da geliştirilmesi ve uygulanması. Önemli bir husus, kullanıcının her zaman karar verme özgürlüğüne sahip olmasıdır.

Öte yandan bilim adamı ve meslektaşları, ciddi hareket kısıtlamaları olan kişilerin bir robot asistanı kontrol etme yeteneğini yeniden kazanmalarını sağlayacak bir arayüz geliştiriyor.

Xiangyu Zhuo Ekim 2014’ten beri DLR’de araştırma görevlisi olarak çalışmaktadır. Mart 2019’da Münih Teknik Üniversitesi’nden doktorasını almıştır. Bundan önce, bilim adamı Çin’deki Wuhan Üniversitesi’nde fotogrametri eğitimi aldı. Araştırmaları, otonom sürüş, trafik yönetimi ve şehir planlama uygulamaları için bir şehir haritası oluşturmak amacıyla yol işaretlerini ve binaları belirlemeye odaklanmaktadır.

Xiangyu Zhuo: “Yapay zekaya olan tutkumla, gerçek dünya sorunlarına yenilikçi çözümler geliştirmek için motive oluyorum. AI araştırması için bir zorluk, açıklamalı eğitim verilerinin olmamasıdır. Manuel açıklamalarla doğruluk açısından karşılaştırılabilir görüntü ek açıklamalarını otomatik olarak oluşturmak için yeni bir yöntem geliştirdim. Bir trafik ve felaket izleme projesinde, uçak ve İHA verilerinden semantik bilgileri çıkarmak için sinir ağlarını kullanıyorum. Çok seviyeli bilgilerin birleştirilmesi, olay yerine ilişkin ayrıntılı bilgileri artırır ve böylece acil durumlarda neredeyse gerçek zamanlı olarak hızlı bir şekilde yanıt verilmesini sağlar.”

Annette Hagengruber: “Şimdiye kadar EDAN’ın yeteneklerini yalnızca Spinal Müsküler Atrofisi olan kişiler üzerinde test ettim. Başka bir projede, araştırma genel olarak bakımı da kapsayacak şekilde genişletilecektir. Bu amaçla bir huzurevinde yerinde yapılacak incelemeleri planlıyoruz. Yaşlı bakımı bağlamında robotik ve yapay zeka için yararlı kullanım örnekleri geliştirmek istiyoruz. AI, yardım sistemlerimizi gerçek ortamlar için daha akıllı, daha sezgisel ve daha sağlam hale getirmek için kullanabileceğimiz çok sayıda yeni olasılık yaratır. Ancak yapay zekanın da bu noktada doğru kullanılması gerekiyor. Laboratuvardaki uygulama ile “gerçek dünyadaki” uygulama arasında yine büyük bir fark vardır. AI ve robotları birleştirip gerçek uygulamalara dönüştürmek için çalışıyorum. Nihayetinde yararlı ve anlamlı teknolojiler geliştirmek için bu zorluklarla yüzleşmekten mutluyum.”