İran’da bayanlar başörtülerini yakıyor

bencede

New member
T24 Dış Haberler

İran’da 22 yaşındaki Mahsa Emini’nin “örtünme kurallarına uymadığı” nedeni öne sürülerek ‘ahlak polisi’ tarafınca gözaltına alındıktan daha sonra ölmesinin akabinde başlayan protestolarda bayanlar başörtülerini yakmaya başladı.

BBC’nin aktardığına bakılırsa Sari kentinde bayanlar, sokakta yakılan ateşe başörtülerini attı ve dans etti. Etrafta toplanan protestocular, başörtülerini yakan bayanlar için tezahürat yaptı ve alkış tuttu

Tahran’daki harekette protestoculardan biri trafikteki otomobillerden birinin üzerine çıkarak başörtüsünü yaktı. Etraftakiler otomobilin üzerinde başörtüsünü yakan hanımı alkışladı.

Ölü sayısının altıya çıktığı düşünülüyor

Emini’nin vefatından daha sonra İran’ın çeşitli kentlerinde başlayan başörtüsü yasası ve ahlak polisi zıddı protestolarda şu ana kadar en az 6 kişinin öldüğü düşünülüyor.

BBC’nin aktardığına nazaran Urmiye ve Piranşehr’de 2 erkek protestocunun güvenlik güçleri tarafınca vurularak öldürüldüğü açıklandı.

Şiraz’da ise bir polis yardımcısının vurularak öldürüldüğü açıklandı.

Protestoların ağırlaştığı Kürdistan eyaletinin Valisi Esmail Zarey Kuşha ise birebir gün yaptığı açıklamada “yasa dışı” olarak nitelendirdiği protestolarda “şüpheli” biçimde 3 kişinin öldüğünü tez etmişti.

Vali, bu insanların kolluk kuvvetlerine çalışmayan “düzen aykırısı elementler” tarafınca öldürüldüğünü söylemiş oldu.
 
Üst