LNAS gürültü azaltma projesi: Frankfurt Havalimanı’nda deneme operasyonu başladı

Hasan

New member
Ekim 2019’da Frankfurt Havalimanı’nda “Low Noise Augmentation System” (LNAS) pilot yardım sisteminin uzun vadeli testlerine başlandı. eskisinden daha fazla yakıt Proje, FFR’nin Çevre ve Mahalle Evi (UNH) tarafından finanse edilmektedir. UNH’ye ek olarak, proje ortakları Fraport AG, Alman Havacılık ve Uzay Merkezi (DLR) ve uçuşları gerçekleştiren Deutsche Lufthansa’dır.

Lufthansa, DLR tarafından geliştirilen LNAS sistemini Airbus A320 ailesindeki toplam 86 uçağa kurdu ve kullanımı konusunda bir grup gönüllü pilota eğitim verdi. LNAS, hava ve rüzgar koşulları yeterince iyi olduğunda son yaklaşmada kullanılır. “Pilotlar için stresli olan özellikle yaklaşma aşamasındaki prosedürlerdeki değişiklikler, kabul edilmek ve etkili olmak için iyi bir koordinasyon gerektirir, bu nedenle bu işbirliğini ve gerçek koşullar altında testleri destekliyoruz.” Lufthansa’da LNAS test aşamasını koordine eden Eike Bloemsma diyor.

Geniş bir veritabanı için uzun vadeli testler

Uzun vadeli test, 2019 sonbaharından 2020 yazına kadar sürer ve 2021’in başına kadar müteakip bir değerlendirme yapılır. Amaç, uçak gürültüsü ve yakıt tüketimindeki azalmanın ne kadar büyük olabileceğine ilişkin ayrıntılı olarak istatistiksel olarak güvenilir beyanlar için kapsamlı veriler toplamaktır. Normal operasyonda LNAS yardım sistemi. “Bu projedeki yenilik, yaklaşmanın seyrini sadece pilot tarafından değil, aynı zamanda hava koşulları ve trafik hacmi gibi bireysel koşullar tarafından da belirlendiği için, havayolu ve havaalanının gerçek ortamında test sürüşüdür.” FFR yönetim kurulu üyesi Prof. Johann-Dietrich Wörner açıklıyor.

DLR, FFR’nin desteğiyle, 2016 yılında Frankfurt Havalimanı’nda A320 ATRA (İleri Teknoloji Uçağı) araştırma uçağı üzerinde LNAS ile ilk başarılı uçuş testlerini gerçekleştirmişti. Önlemler programının bir parçası olarak araştırma çalışmalarının devam etmesi FFR’nin aktif gürültü koruması, o sırada tanımlanan gürültüye maruz kalma ve yakıt tüketimi açısından olumlu eğilimlere dayanmaktadır.

Bir ön test aşamasında Lufthansa, sistemi A320 ailesinin uçaklarına entegre etti. Frankfurt Havalimanı’nda düzenli uçuş operasyonlarında şu anda başlayan uzun vadeli testler için, uçuş güvenliği ve Frankfurt hava sahası açısından gereklilikleri karşılamak için önceden bazı sistem ayarlamaları gerekliydi.

Frankfurt Havalimanı’ndaki LNAS yardım sisteminin test işletimi sırasında, batı işletimi sırasında kuzeybatı pistine yaklaşımlardan kaynaklanan yakıt tüketimi ve gürültü etkilerine ilişkin veriler toplanır. Fraport AG ve UNH, son yaklaşma alanındaki uçuş gürültüsünü kaydetmek için toplam beş sistemden oluşan birbirine yakın bir ölçüm ağı kurmuştur. Birlikte toplanan verileri 2021’in başlarına kadar değerlendirecek ve gerçek koşullar altında uçak gürültüsünde bir azalmanın sağlanıp sağlanamayacağını analiz edecekler.

LNAS ile ideal yaklaşımlar

LNAS, pilota günümüzün kokpit ekranlarının sunmadığı ek bilgileri gösteren bir yardımcı sistemdir. Bunlar, hız ve uçak konfigürasyonunun optimum zamanda ayarlanmasına yardımcı olurken aynı zamanda uçuş güvenliği ve hava trafik kontrol yönetmeliklerine uygundur.

Ara yaklaşma irtifasından stabilizasyon irtifasına kadar rölantide çalışan motorlarla optimum yaklaşmayı önceden planlar. DLR Enstitüsü’nde LNAS geliştirme başkanı Dr. Fethi Abdelmoula, “Sistem, pilota kanatları ayarlamak ve iniş takımlarını uzatmak için en iyi zamanı olabildiğince geç gösteriyor ve bu planlamayı rüzgar gibi değişen çevresel faktörlere dayalı olarak düzeltiyor” diye açıklıyor. Uçuş Sistemleri.

Pilot bu yönergeleri takip ederse, yaklaşma sırasındaki gereksiz, özellikle gürültülü anlardan kaçınılır veya ancak yaklaşmada daha sonra anlamlı hale gelir.