Lula, eski Devlet Lideri Bolsonaro’yu Amazonlar’daki yerli halka karşı soykırımla suçladı

bencede

New member
Brezilya Devlet Lideri Lula Inacio Lula da Silva, eski Devlet Lideri Jair Bolsonaro’nun çok sağcı idaresini ülkenin en büyük yerli bölgesi Amazon’larda insani krize sebep olarak Yonamami halkına soykırım uygulamakla suçladı.

The Guardian’da yer alan habere nazaran, Brezilya Devlet Lideri Lula Inacio Lula da Silva, hafta sonu Amazon Ormanları’nın bulunduğu Roraima eyaletini ziyaret etti. Lula burada, hükümetin dikkatsizliği ve kaçak madencilik kaynaklı patlamalar daha sonrası toprakları koruyan Yanomami halkıyla görüştü.

Lula, ziyaret daha sonrası attığı tweette “Bir insani krizden daha fazlasını, Roraima’da gördüğüm bir soykırımdı. Brezilya halkının çektiği acılardan etkilenmeyen bir hükümet tarafınca Yanomami’ye karşı öncesinden tasarlanmış bir suçtu” yazdı.

Lula hükümetinin Adalet Lideri Flavio Dino, Yanomami halkının yaşadığı soykırım hatalarıyla ilgili soruşturma başlatılacağını deklare etti.

Lula’nın gezisi öncesi açlıktan zayıf kalmış Yanomami çocuk ve yetişkinlerinin fotoğrafları ortaya çıkmış, yaklaşık 30 bin şahıstan oluşan yerli halkın ortasında olduğu sıhhat krizi gözler önüne serilmişti.

1 Ocak’ta Devlet Lideri seçilen Lula, çok sağcı selefini Bolsonaro’nun 2019-2022 hükümeti sırasında yerli toplulukları terk etmekle ve Portekiz büyüklüğündeki Yanomami yerleşim bölgesini sular altında bırakan binlerce kaçak madenciyi cesaretlendirmekle suçladı.
 
Üst