Marc Márquez Portimao'da liderlik ediyor, çalışıyor ve düşüyor

Atarlı Genç

New member
Gece yağan yağmur, Yarımadanın bu bölümünü rahatsız eden asılı Afrika tozuyla birlikte Portimao'nun asfaltını çamurlu bıraktı ve ilk Moto3 seansının iptal edilmesine neden oldu. Birkaç ağır makinenin pisti temizlemesinin ardından Moto2 ve MotoGP ortaya çıktı. Yine de, ilk serbest antrenman seansında pistteki en hızlı turdan üç saniye daha yavaş tur attı ve bu zor koşullarda en hızlısı, bu kadar zor koşullara hızla uyum sağlama konusunda uzman olan ve ilk antrenman seansını yöneten Marc Márquez'di. Ducati ile… kuruydu, çünkü o zaten Katar'da düzenlenen ıslak zemin seansından sorumluydu.

O sabah antrenmanından pek fazla sonuç çıkarılamamıştı ama Portimao'da zamanın zaten ideallere yakın olduğu öğleden sonraki antrenmandan sonuç çıkarılabilirdi. Günün en hızlısı Ducati ile Enea Bastianini olurken, onu Jack Miller ve Marc Márquez izledi. Cervera'dan gelen sürücü bir kez daha klasmanın zirvesinde yer aldı, ancak onun durumunda en iyisi günün en hızlı turu değil, lastik yarışında gösterdiği hızdı. İlerda'nınki kadar tutarlı başka bir rakip olmadığı için rakiplerin vücuduna korku salan ve son sektörde onda ikisini geride bıraktıkları bir turda.

Yumuşak lastiği giyme zamanı geldiğinde, Márquez de ileri bir adım attı, ancak beşinci virajda kaza yaptığı için seansı tamamlayamadı. Katalan'ın daha sonra tanımladığı gibi, öğrenilen bir düşüş: 'Düşmek asla iyi değildir, çünkü o kalır, ama düşmeniz gerekir. Hepsi düşüyor ve çoğu antrenmanın son dakikalarında çünkü limitlere kadar gidiyorlar. Hala öğreniyorum ve benim durumumda bu düşüş benim için iyi oldu çünkü yarışta mükemmel bir şekilde gerçekleşebilir ve bundan sonra daha dikkatli olmam gerekecek.”

Pedro Acosta, 1. çeyreğe

Bu Cuma günü eşitlik, ikinci çeyrekte doğrudan yer kazanmak için ilk on arasında yer alma mücadelesinde açıkça görüldü. Jorge Martín (4.), Maverick Viñales (7.), iki kez şampiyon olan Pecco Bagnaia (8.) veya Pedro Acosta'yı 39 binde bir farkla son anda geride bırakan Álex Rins (10.) olacak. Kahramanın kendisinin de söylediği gibi, “koltuk altı kıllarından biri eksik.”

El Tiburón ilk çeyrek play-off'una katılmak zorunda kalacak ve ilk ikide bitirmeyi başarırsa ekstra 15 dakikası olacak. “Eğer 2. çeyreğe geçmeyi başarırsak, 1. çeyreğe sıcak bir şekilde gelmek benim için iyi olacak çünkü hala zamana ihtiyacımız var.” Katar'da olmayan KTM'ye adaptasyon eksikliği, diğer şeylerin yanı sıra, sezon öncesi orada yaptıkları test nedeniyle de fark edildi, ancak Murcian çabuk öğreniyor ve Portimao pistinde üç kez kazandı. Moto3 ve Moto2 arasında.