Márquez, Assen’e “sınırlarına kadar” ulaştı

Atarlı Genç

New member
“Sachsenring’den ve vücudumun nasıl olduğundan sonra evde oturup yazı düşünebilirdim ama bu benim tarzım değil.” Marc Márquez, bu yıl havlu atmayı düşünüp düşünmediği sorusuna bu güçlü mesajla yanıt verdi. İspanyol sürücü, Pazar günü yarışa katılmaktan vazgeçtiği ve beş kaza geçirdikten sonra son Grand Prix’yi harap bir şekilde bitirdi. Almanya’dan gelen savaş raporu yıkıcıydı: sol elinin başparmağının falanksında bir kırık, sağ ayak bileğinde bir burkulma ve kaburgalarında bir çatlak tespit edilmişti ve bunlar daha önce Madrid’de keşfedilmişti ve iyileşmesi en çok buna mal oluyordu. .

Almanya ve Hollanda’daki randevular arasındaki üç günlük süre boyunca Márquez, bir sağlık ekibi ve özel fizyoterapisti tarafından yılın ilk yarısının son haftasonuna mümkün olan en iyi şekilde gelmesi için kontrol edildi. Ve her şeye rağmen, Cervera’lı adam Assen “Katedrali”nde motosikletle geçen bu üç gün için “sınıra” ulaştığının farkında.

Bu Cuma günü piste çıkana kadar, bir MotoGP’deki fiziksel durumunu gerçekten değerlendiremeyecek. Ancak basın toplantısında, Almanya’da olanları tekrarlamaya istekli olmadığı konusunda uyardı. “Geri adım atma zamanı geldi” dedi salonun şaşkınlığına. Daha sonra Honda’yı mevcut sınırının üzerine çıkarmak için fiziksel olarak hazır hissetmediğini belirterek nitelendirdiği bir cümle. 2021 ve 2022 sezonlarında humerus yaralanmasından kurtulurken olduğu gibi, zorlamadan güvenli sürüş moduna geçme zamanı.

Şampiyonanın yarısına bile ulaşmamış olan Márquez, lider Bagnaia’nın 145 puan gerisinde ve Katalan, şampiyonluk mücadelesinin “ilk beşte bitirmek için bile” şimdiden daha kaybedilmiş olduğunun farkında olduğunu vurguladı. Yani Assen’de bulunmasının temel sebebi özgüven dışında 2024 projesi.

Zaten olası bir boşanma söylentileri varsa, bu hafta çoğaldılar ve pilotu, sözleşmesi gelecek yılın sonunda sona erecek olmasına rağmen gelecek sezon için Ducati ve KTM’nin yörüngesine yerleştirdiler. Ve tüm padok, Sachsenring’de Marc Márquez ve Honda arasındaki başarılı evlilikte bir şeylerin sonsuza dek bozulduğunu kanıksadı.

Doğrudan bu soru sorulduğunda, Márquez oyuna girmek istemedi. “İyileşmeme odaklandım ve geleceğim hakkında yazılanları okumadım”, bu şekilde Sachsenring’de olanların onun gelecek fikrini değiştirebileceğini inkar etti: “Sachsenring’e olan bağlılığım Honda maksimum ve gelecekte bu proje üzerinde çalışmaya devam etmek istiyorum. Ben de bu yüzden, gelecek yılın motosikleti için mümkün olan tüm bilgileri toplamak için buradayım”.

Ducati’de el ele

Jorge Martín, Cumartesi günü sprinti ve Pazar günü yarışı kazandığı ve şampiyonada Pecco Bagnaia’nın 16 puan gerisinde kaldığı Almanya’da başarılı bir hafta sonu geçirdikten sonra Assen’e tam bir geri dönüşle geldi. İtalyan sürücü şimdiden MotoGP şampiyonluğu için ana rakibi olarak Jorge’den doğal bir şekilde bahsediyor ve bu Perşembe günü her iki sürücü de resmi bir basın toplantısı paylaştı ve bu pistte favorinin bir kez daha mevcut MotoGP şampiyonu olduğu konusunda anlaştılar.

Bagnaia, her üç kategoride de kazandığı bu parkurda bir idil yaşıyor. Burada, 2016’da Moto3’te ilk Dünya Kupası zaferini elde etti. Ardından orta kategori şampiyonu olduğu 2018 yılında Moto2’de tekrarladı. Ve o, bu pistte birinci sınıfın son galibi, sezonun ikinci yarısında deflasyonla sonuçlanan Fabio Quartararo’ya karşı şampiyonanın geri dönüşünün başlangıcına da işaret eden bir zafer.

Bu hafta sonu liderliği savunan Bagnaia ve yükseliş trendine giren Martín: «Zor bir hafta sonu olacak çünkü onun çok iyi performans gösterdiği bir pist olduğunu biliyorum. Geçen yıl burada onunla ilgili eksiklerimizi analiz ediyorum ve kesinlikle o seviyeye gelebilir. En azından işini onun için zorlaştırmayı umuyorum”, diye yorumladı İspanyol sürücü, kendisini son üç Grand Prix’nin tüm podyumlarına (sprint ve yarışlar dahil) yerleştiren bir galibiyet serisini sürdürmek isteyen, her zamankinden daha özgüvenli.