Memleketler arası Atom Gücü Ajansı, Fukuşima’daki atık suyun boşaltım planını denetledi

bencede

New member
Milletlerarası Atom Gücü Ajansı (UAEA) uzmanları, Japonya’nın Fukuşima Dai-içi nükleer santralinde biriken radyoaktif özellikli atık suyun boşaltım planını yerinde inceledi.

UAEA nükleer emniyet ve güvenlik uzmanlarından oluşan teknik heyetin, hükümet yetkilileri ile santral işletmecisi temsilcileri ile görüşmelerini kapsayan Japonya tipi devam ediyor. Milletlerarası heyet, radyoaktif özellikli atık suyun denize boşaltım planına yönelik yerinde denetleme yapmak üzere Fukuşima Dai-İçi nükleer güç santraline geldi.

Santral işletmecisi Tokyo Electric Power (TEPCO) firması, heyetin kelam konusu planı inceleme sürecine yönelik görüntü yayımladı.

Görüntüde, santral emekçilerinin işlenmiş atık sudaki radyoaktif gereçleri denetim ettiği görüldü. Heyetin, işlenmiş suyun salıverilmesi için kapsamlı ekipmanın yer aldığı inşaat alanını da gezdiği bildirildi.

Nisan 2021 planı

Uzman heyetin, yarın düzenleyeceği basın toplantısı ile plana yönelik öngörülerini kamuoyuyla paylaşması bekleniyor. Heyet, boşaltım planının şeffaflığının artırılmasına yönelik yıl ortasında iç güvenlik kıymetlendirme raporu da yayımlayacak.

Evvelki Suga Yoşihide hükümeti Nisan 2021’de, 2011’deki zelzele ve tsunamide hasar goren santralde biriken atık suyun, Pasifik Okyanusu’na salınması planını açıklamıştı.

Tokyo hükümetinin sonucuna, komşu ülkeler Çin, Güney Kore ve Tayvan reaksiyon gösterirken, ABD “anlayışla karşıladığını”, UAEA ise desteklediğini açıklamıştı.

Denize tahliye 2023’ün bahar aylarında başlayacak

Reaktörleri soğutma fonksiyonu goren saf su ortasında oluşan radyoaktif unsurlar, ALPS yardımıyla, trityum malzemesi dışında ayrışıyor.

Plana nazaran, trityum elementi içeren su, litre başına 1500 bekerel düzeyinde sulandırılarak seyreltilecek. bu biçimdelikle, tesis işleticisi TEPCO, günden güne artış gösteren suyu dönemler halinde denize boşaltabilecek.

TEPCO, santralde koruma edilen suyun salınmaması halinde, tesisin depolama tank kapasitesini en geç 2022 sonbaharında dolduracağı iddiasında bulunuyor.

İki yıl süreceği varsayım edilen denize tahliye döneminin 2023’ün bahar aylarında başlatılacağı bildirildi.

Japonya’daki nükleer felaketin akabinde 160 bin insan yaşadığı yeri terk etmek zorunda kalmıştı. Pek birçok 10 yıldıır yaşadığı bölgeye dönmedi.