Mireya González: «Hedef? “Madalyaları istiyoruz”

Atarlı Genç

New member
20 Temmuz 2024 Cumartesi, 09:11

Yorum

olman gerekiyor kayıtlı Bu işlevselliğe erişmek için.

Giriş yapmak

• Bağlantıyı kopyala

• Naber

• Facebook

• X (eski adıyla Twitter)

• LinkedIn

• Telgraf

• İş Parçacığı

O zaten bir emektar ama spor dünyasına yeni giren birinin coşkusuna sahip. Rekabetçilikte, fedakarlık ve duvarları yıkmak başarının pasaportunu buldu ve Leonese Mireya González (1991) ufka bakıp ikinci Olimpiyat Oyunlarını görüyor.

Kolay bir yol olmadı. Japonya'daki 2019 Dünya Kupası ve Tokyo Olimpiyatları'nda pek de iyi gitmeyen gümüş madalyanın ardından, Mireya González'i milli takımın dışında bırakan bir nesil değişimi başladı. Ancak gidişat doğru olmadı, Federasyon Ambros Martín'i tercih etti ve bu teknik adam bir kez daha Leonese'nin tarafını tuttu: “Biz hentbolu da aynı şekilde anlıyoruz.”

Şimdi, sadece 33 yaşında olan Leonese, 'Guerreras'ın lideri gibi hissediyor; bileziği takmasa bile, işler ters gittiğinde arabayı daha da zorlamak zorunda kalan kaptanlardan biri. Favoriler listesinde yer almasa da İspanyol takımının büyük bir mücadele vereceği açık.

Olimpiyat Oyunları'nın, ikinci olimpiyatlarınızın ve hentbolun eşiğindeyiz. Bu spora nasıl başladınız?

Beni hentbol oynamaya götüren babamdı. Küçükken basketbol oynamak istiyordum. Aslında çok spor yaptım, hatta tekvando bile yaptım. Hepsini denemek istedim ama özellikle basketbola ilgi duyduğum bir yıl vardı. Ama arkadaşlarım hentbola meraklıydı ve babam onlarla birlikte hentbol oynamamı ve eğer hoşuma gitmezse geri dönme seçeneğimin olduğunu söyledi. Bu koşullar beni ikna etti, kaydoldum… ve bugüne kadar. Hentbolun ne olduğunu bilmiyorum ama beni kendine bağladı. Hatırlıyorum da ilk yıl zordu çünkü yeni başlıyordum, hiçbir şey bilmiyordum, beni benden küçük çocukların yanına verdiler, hiçbir şey yapamadım diye bana gülüyorlardı. Çocuk eşyaları, başka bir şey değil. Ama orada iyi olmasam bile devam etmem için bir şey yaratıldı. Sanırım en genç kategorideydi ve bugün de buna devam ediyorum.

Eğitimin o aşamasından özel bir sevgiyle hangi anıyı taşıyorsunuz?

Marists'te uzun yıllar geçirdiğimi hatırlıyorum. Bir takımımız olduğunu ve Cleba'nın da olduğunu ve çok fazla rekabetin olduğunu hatırlıyorum. Çılgıncaydı çünkü Castilla y León şampiyonalarında ve bölgesel aşamayı geçersek belki de İspanya şampiyonalarında Leon'u temsil etmek için oynuyorduk. Ve bu oyunlar inanılmazdı. Sonunda en iyi arkadaşlarımın çoğu bu oyunlardan çıktı. Hentbol, küçüklüğümden bugüne kadar yanımda olanların çoğunu bana kazandırdı.

Bu kız hiç Olimpiyat Oyunlarını hayal etti mi?

Ve çok. Sanırım en büyük hayalim bu. Ademar'ı izlemeye gitmeyi gerçekten çok seviyordum ve hayal gücü geniş olan ben, filmi izledikten sonra geleceği hayal etmeye başladım. Ve kız olmama rağmen Ademar'ın benimle sözleşme imzalamasına yetecek kadar çok çabaladığımı gördüm. Evde çok küçük ağırlıklarla, ancak iki kiloyla antrenman yapmaya başladım ve arkadaşlarıma 'Bu kadar erken ağırlık kaldırmaya başlayan birini gördünüz mü? Doğru değil? İşte bu yüzden en güçlü olacağım ve Ademar için oynayacağım' (gülüyor). Geleceği böyle hayal ediyordum ama yavaş yavaş bulana kadar kendimi profesyonel olarak hentbola adayabileceğime asla inanmadım.

“Kendimi profesyonel olarak hentbola adayabileceğime hiçbir zaman inanmadım”

Ne zaman bunun farkına varırsınız?

Bu olgunluk bana Alcobendas'ta geliyor. Beni 16 yaşımdayken imzaladılar, beş yıl boyunca orada oynadım ve bana çok şey öğreten ve bana çok güvenen koçlarım vardı. Orada profesyonel bir hentbol oyuncusu olabileceğimi fark ettim ki bu, açıkçası daha önce varlığından haberdar olmadığım bir şeydi. Artık Ademar için oynamak istemiyordum, Alcobendas için oynamak istiyordum (gülüyor). Harika bir deneyimdi.

Ve siz hayalleri ve zorlukları gerçekleştiriyorsunuz. Olimpiyat sporcusu olarak bile Tokyo'dayım. Spor açısından işlerin belki de istediğiniz gibi gitmediği Olimpiyat Oyunlarını nasıl hatırlıyorsunuz?

İki yıl önce, 2019'da Tokyo'da dünya ikincisiydik, bu yüzden benim için Japonya'daki Olimpiyat Oyunlarına gitmek idealdi, çok fazla sihri vardı. Ve daha iyi bir sonuç istiyorduk, doğru, çeyrek finale ulaşamadık ve istediğimiz sonucu vermeyen yıllar süren çalışmalar oldu, acı vericiydi. Ama sadece Oyunlara gitmek önemli, biz sadece 12 takımız, gitmeyen birçok takım var ve orada olmak bile gurur duyulacak bir şey. Daha ileri gitmek istediğimiz açık ama bu deneyimi takımla ve diğer sporcularla paylaşmak inanılmaz.

Mireya González'in sağ trisepsinde 2021 Tokyo Olimpiyatlarını hatırlatan bir dövme var.

Mireya González'in sağ trisepsinde 2021 Tokyo Olimpiyatlarını hatırlatan bir dövme var.

Genel Müdürlük

Diğer yarışmalardan farkı nedir?

Hepsi çok güzel ve ben bunları takımla birlikte deneyimlemeyi seviyorum, özellikle de birleşik bir grup varsa, güzel enerjiler varsa… Ama Olimpiyat Oyunları farklıdır. Küçüklüğümden beri hep hayalimdi. Tüm ülkelerden ve disiplinlerden diğer sporcuların yanındasınız, orada olmak için çok mücadele veren insanlarla birliktesiniz ve bir arada yaşamak inanılmaz. Dünya Kupası'nda, Avrupa Şampiyonası'nda, Şampiyonlar Ligi'nde… diğer hentbolcularla birlikte yaşıyorsunuz ama burada atmosfer çok daha özel.

Tokyo'da sizi etkileyen kiminle tanıştığınızı hatırlıyor musunuz?

Pau ve Marc Gasol'la birlikte. Temsil ettikleri ve başardıkları her şey açısından İspanyol sporunun iki özgün figürüdürler. Onlar dünya idolleridir. Onlarla fotoğraf çektiğimi hatırlıyorum ve (gülüyor) çok büyükler. Onlarla birkaç kelime paylaşabildim ve çok hoşlardı.

“Rafa Nadal'la tanışmayı sabırsızlıkla bekliyorum. “Bana her zaman ilham verdi”

Böylece gelecek olanla bağlantı kurarız. Paris'te kiminle tanışmak istiyorsun?

Rafa Nadal'a. Yıllarca onu çok takip ettim. Çok iyi niteliklerim yok, elde ettiğim her şeyi çalışarak ve fedakarlıkla kazandım ve bu anlamda Nadal'ın ya da eski antrenörü Toni'nin tüm deneyimleri bana her zaman ilham verdi ve kendimi özdeşleşmiş hissediyorum.

Tamamen spora dönüyoruz. Olimpiyat döngüsü sizin için nasıl geçti? Sanki bir dönem değişikliği olmuş gibi, ilk başta planların bir parçası değildin ama sonunda tekrar müdavimi oldun.

Evet bu doğru. Bu Olimpiyat döngüsünde koç iki kez değişti ve Ambros Martín geri döndüğünden beri bana daha çok güvendi. Onunla Györ'de tanıştım, onu her zaman çok takip ettim ve onunla oynamayı gerçekten çok istedim. Macaristan'da birlikte olmamız inanılmazdı, bana çok yardımcı oldu. Kısa bir zamandı ama ondan saha içinde ve saha dışında öğrendiğim her şey inanılmazdı. Çok benzer bir düşünce tarzımız var. Ne zaman maçlara hazırlansak ve onu dinlesem 'evet evet doğru, katılıyorum' hissine kapılıyorum. Aynı düşünüyoruz, aynı fikirde insanlarız ve hentbola çok benzer bakıyoruz. Bana çok güvendi ve güven verdi. Neredeyse milli takıma giremediğim iki buçuk yılın ardından bu açıdan biraz zayıftım, bu yüzden tekrar oynamaktan keyif almam benim için çok önemliydi.

Mireya González bir kez daha Olimpiyat etkinliğine katılacak.

Mireya González bir kez daha Olimpiyat etkinliğine katılacak.

Genel Müdürlük

Artık farklı bir rolünüz var, daha çok tecrübeli bir oyuncuya benziyorsunuz

Bu koçun sana verdiği rolün bir kısmı. Bana verdiği gibi kabul ettim. Bu bana çok fazla güven verdi ve bu da biraz farklı bir role sahip olmamı sağladı.

'Savaşçılar' Paris'e hangi amaçla gidiyor?

Madalya istiyoruz. Bunun için çok çalışıyoruz, çok mücadele ederek olimpiyatlara ulaştık ve bunu çok uzaktan gördüğümüz anlar da oldu. Ancak Olimpiyat öncesinde çok iyi bir performans sergiledik ve amacımız ileriye doğru küçük adımlar atmaya devam etmek. Çatıyı gerçekten kendimiz üstümüze koyuyoruz. İyi ya da kötü bir maç geçirdiğimizde, çoğu durumda bu, rakibin kendisinden çok, bizim maça nasıl yaklaştığımıza bağlıdır. Favorilerden herhangi biriyle başa baş rekabet edebiliriz ve eğer önemli bir şeyi arzulamak istiyorsanız, bunu yapabileceğinize güvenmeli ve yüksek seviyeyi korumalısınız. Amaç çeyrek finale çıkıp ilerleyebilmek.

“İnsanların bize bir kuruş bile vermediğini anlıyorum ama bu bir artı olabilir”

Son Dünya Kupası'ndan sonra, görünüşe göre gizli göreve geliyorsunuz. Sana yardım edebilir mi?

Son Dünya Şampiyonasından sonra insanların bize bir kuruş bile vermediğini tamamen anlıyorum. Çok az harika anımız oldu, tutarsızdık ve bu duygu bizim için de iyi değildi. Rakiplerimizin bile bizi madalyaya aday bir takım olarak görmediğini, kamuoyumuzun bize 'bakalım neler yapabilecekler' gözüyle baktığını anlıyorum. Sporda yaygın olan bir şeydir bu, ama 'zayıf' olmak, kimsenin bir şey beklemediği takım olmak bir avantaj olabilir. Olan oldu, artık sadece olacaklara odaklanıyoruz ve bu bizim elimizde.

Son olarak çantanıza size Leon'u hatırlatacak ne koyacaksınız?

Kurutulmuş et ve jambon, Paris'te bizi nasıl besleyeceklerini bilmiyorum (gülüyor). Açıkçası bilmiyorum, henüz bunun hakkında pek düşünmedim. Oraya varıncaya kadar, açılış törenine gelip ilk maç öncesi marşı duyana kadar nerede olduğumun farkında değilim. Ama kesinlikle jambon ve kurutulmuş et alacağım. Bu eksik değil.

Yorum

Hata bildir