Papa Francesco: Küçükken kasap olmak istiyordum zira epey paraları vardı

bencede

New member
Katolik Kilisesi önderi Papa Francesco birinci sefer bir talk-show programına katıldı ve özel hayatından milletlerarası gündem hususlarına kadar biroldukca başlıkta soruları yanıtladı. Papa programda, küçükken büyüyünce kasap olmayı istediğini de deklare etti.

İtalyan kamu yayıncısı Rai’de yayımlanan tanınan “Che tempo che fa” (hava nasıl) isimli programın dün akşamki kısmında Papa Francesco ile yaklaşık bir saatlik bir söyleşi de yer aldı. Papa, sunucu Fabio Fazio’nun “Çocukken büyüyünce ne olmak istiyordunuz?” sorusuna şu biçimde karşılık verdi:

“Şimdi söyleyeceğim şey sizi şaşırtacak: Birinci istediğim meslek kasaplıktı. niye mi? Zira büyükannemle ya da annemle alışveriş yapmaya gittiğimde kasabın belinde bir çantası olduğunu ve aldığı paraları oraya koyduğunu görüyordum. Bu yüzden kasap olmak istediğimi söylüyordum, zira hayli paraları vardı.”

İzleyicilerin kahkahalarla karşıladığı bu kelamların akabinde Papa, anne tarafının İtalya’nın Cenova kentinden gelmesi ve bu kent halkının “cimrilikle” anılmasına atıfta bulundu ve “Köklerimin Cenova’dan geldiği anlaşılıyor. Cenovalılar paraya biraz düşkündürler” dedi.

“Aziz değilim, arkadaşa gereksinimim var”

Papa, kendisindilk evvel bu bakılırsavde bulunanların tersine Papalık Sarayı’nda değil, Vatikan’daki bir konuk konutunda yaşamayı seçmesini de insan ortasında olma gereksinimiyle deklare etti:

“Benim arkadaşlara gereksinimim var. Papalık meskeninde yaşamamamın sebeplerinden biri bu. Evvelki papalar sevgiliydi, ben o kadar aziz değilim, benim insani bağlantılara gereksinimim var. Bu yüzden Santa Marta otelinde kalıyorum, öbür insanları görüp konuşuyorum, arkadaşlarımı görüyorum. Arkadaşlıklar bana güç veriyor. Az lakin gerçek arkadaşlarım var.”

Müzik zevkinden de bahseden Papa Francesco, klasikler ve tangodan hoşlandığını söylemiş oldu. Arjantin’in başşehri Buenos Aires’te doğan Papa, gençliğinde tango yapmış olmasıyla ilgili olarak da “Tango yapmayan bir Buenos Airesli gerçek Buenos Airesli değildir” dedi.

Türkiye-Yunanistan hududunda ölen göçmenler

Papa, yaklaşık dokuz yıldır sürdürdüğü bu nazaranvi boyunca en sık değindiği konulardan biri olan göç sorunuyla ilgili açıklamalar da yaptı.

Geçen hafta Türkiye-Yunanistan hududunda donarak ölen göçmenlerle ilgili bir soru üzerine Papa, “Bu kayıtsızlık külçeşidinin bir göstergesi” dedi.

Yemen’de yıllardır süren savaşları, 2015’te cansız vücudu Bodrum’da kıyıya vuran Suriyeli bebek Alan Kurdi’yi de hatırlatan Papa, savaşların ve silah ticaretinin insanlardan daha kıymetli sayılmasını şu sözlerle kınadı:

“Bu bir sınıflandırma sorunu. Savaşlar birinci sırada geliyor, beşerler ikinci sırada. Çocuklar, göçmenler, fakirler, yiyecek yemeği olmayanlar alt sırada geliyor… halbuki bir yıl silah üretilmese tüm dünyaya yiyecek ve fiyatsız eğitim sağlanabilir.”

Libya’da “toplama kampları”

Göç konusunda Avrupa’ya da tenkitler yönelten Papa, Akdeniz’i aşarak bu kıtaya ulaşmaya çalışan göçmenlerin kabul edilmemesini eleştirdi. Afrika ülkelerinden Libya’ya, oradan da Avrupa’ya gitmeye çalışan göçmenlerin bu yol boyunca büyük acılar çektiğini vurguladı ve “Göçmenlere yapılan bir suç” dedi. Papa, şu biçimde devam etti:

“Libya’da insan kaçakçılarının toplama kamplarında -evet toplama kampı, bu ifadeyi önemli olarak kullanıyorum- çektikleri acıların manzaraları var. daha sonra da Akdeniz’i aşmak için hayatlarını riske atıyorlar. Akabinde da vakit zaman geri çevriliyorlar. Lokal yetkililer ‘Hayır, buraya gelmeyin’ diyor. Liman arayarak dönüp duruyorlar. Fakat geri dönmeleri ve denizde ölmeleri isteniyor. Bu, bugün oluyor!”

“Akdeniz bugün Avrupa’nın en büyük mezarlığı haline geldiyse oturup düşünmemiz lazım.”

Papa öte yandan her ülkenin kabul edebileceği göçmen sayısını belirleme hakkı olduğunu, lakin Avrupa Birliği’nin iş birliği ortasında bu sorunu çözebileceğini vurguladı.

Papa, göçmenlerin her vakit kabul edilmesi ve topluma entegre edilmesi gerektiğini belirtti.

Rai3 kanalında yayımlanan ve Papa’nın konuk olduğu program yaklaşık 7 milyon seyirciye denk gelen yüzde 25.4 reyting aldı. Toplumsal medyada da program 674 bin etkileşim yarattı.

Öte yandan kimi toplumsal medya kullanıcıları programda Papa’ya Katolik Kilisesi’ndeki cinsel taciz skandalları, bayanların kilisedeki rolü üzere konularda “zor sorular” sorulmamasını eleştirdi.

• Papa Noel bildirisinde Suriye, Irak ve Yemen’i andı, trajedilere kayıtsız kalınmaması daveti yaptı
  • Bayan Sünnetine Karşı Sıfır Tolerans Günü: Papa’dan “kadın haysiyetini aşağılamayın” iletisi
  • Papa’dan çocuk sahibi olmak yerine evcil hayvan edinenlere ‘bencillik’ suçlaması