Reaksiyon, Uzi ve Motive’nin Tarafları Olduğu Tanınan Rap Label’ı MOB’de Yaşanan Arbedenin bilgilerinı Anlatıyoruz

Leila

Global Mod
Global Mod
Rap’in yükselişe geçtiği periyotta Türkçe Rap’e büyük katkılar sağlayacak olan label MOB kuruldu. Yeni tarzların denendiği ve başarılı rapçilerin yer aldığı label, sanatkarlarından birisi Vio’nun vefatının akabinde büyük meseleler yaşamaya başladı. Bu sıkıntılar büyük bir arbedeye dönerken Tepki-Uzi ve Motive tarafları Rap topluluğunu ikiye bölecek bir tartışma başlattı. Gelin birlikte Türkiye’nin en tanınan rap label’ının dağılmasına niye olan Tepki-Uzi-Motive tartışmalarını, Reaksiyon ve Hande Yener düetinde yer alan Misha’nın pedofili savlarını ve Vio’nun vefatının küme üzerindeki tesirini mercek altına alalım!

Kaynak 1 2

2000’lerin başında Türkiye’de yayılmaya başlayan rap, 2010’lu yılların sonunda büyük bir patlama yaşadı. Farklı tarzların denendiği Türkçe Rap’te biroldukca farklı label kuruldu.

Bilindik isimleri bile gölgede bırakacak yeni yüzler, bu label’lar yardımıyla yıldızlarını parlatmayı başardı. Kendilerine çete, gang, label yahut aile diyen bu toplulukların içinde ise vakit zaman

Türkçe Rap’e büyük katkıda bulunacak ve yeni tarzları dinleyenlere sevdirecek olan en değerli label’lardan birisi ise Yansı’nın önderliğinde kurulan MOB Entertainment oldu.

4 Mayıs 2018 tarihinde resmen kurulan MOB, Rap’in yaramaz çocuğu Reaksiyon mahlasıyla bilinen Kerem Gülsoy’un 2004’ten beri edindiği deneyim ile süratli bir yükseliş kazandı.

Bu label, şimdilerde çok tanınan olan Uzi, Motive, Vio ve daha biroldukca ismi Türkiye ile tanıştırdı. yıllardır edindiği tecrübeyi gençlere aktaran Reaksiyon, onların ağabeyi olmuştu. Ancak değişmez bir kural vardı, geride kalırsan unutulursun!

Bu yüzden süratle çalışmalarına başlamışlardı.

MOB tam ismini herkese duyuracak, bünyesindeki rapçileri tanıtacakken 2018’in 30 Mayıs’ında MOB rapçilerinden Vio (Aşkın Mert Şalcıoğlu), hayata gözlerini yumup herkesi derinden üzmüştü.

Ani kalp durması yüzünden öldüğü belirlenen Vio, genç ve hırslı bir yetenekti. Gidecek daha uzun bir meslek yolu varken erkenden ortamızdan ayrılması en epeyce birebir bünyede sahne aldığı dostlarını yıktı.

Vio’nun vefatı tüm rap topluluğunu derinden üzerken Reaksiyon başta olmak üzere tüm label, Vio’yu anmak ve anısını yaşatmak için evvelde kaydettiği kesimlerini düet albümü olarak yayınlamak için ünlü isimlerle el sıkıştı.

Ceza, İşveren, Kamufle, Aspova, Modd, Reaksiyon ve Ayben’in yer aldığı Vio Yanyol Vol.1 albümü çıktığı an büyük bir patlama yaşadı.

Albümün tüm gelirleri ve hakları Vio’nun ailesine verildi. Bu sırada büyük bir turne yaparak Vio albümünü ve başka rapçilerini tanıtmak isteyen Reaksiyon, biroldukça vilayette konserler düzenledi.

Fakat Vio’nun ikinci albüm için saklanan kesimleri birileri tarafınca sızdırılmış, bu da küme ortasında büyük bir sorun oluşturdu.

bir daha de keyiflerini bozmayan takım, konserlerini bitirmiş ve büyük bir patlama hayatıştı. Ama Vio’nun 2020’de çıkacak Vol.2 albümü öncesi grup içinde çatırdamalar yaşanmaya başladı.

İşte ne olduysa Ezhel, Şehinşah, Ati242, Reaksiyon, Motive ve Uzi’nin yer aldığı Vio Yanyol Vol.2 albümünün çıkacağı 29 Mayıs’ta oldu. Albümün çıkacağı gece Motive ve Uzi, Tepki’yi takipten çıktı.

hiç bir vakit sebebini söylemeyen tarafların içinde büyük bir kriz olduğunu kimse düşünmüyordu. Herkes ufak tefek bir tartışma olduğunu fikri Reaksiyon’un ‘Bana bir saygısızlıkları olmadı’ demesiyle daha da kuvvetlendi.

Dışarıya hiç bir bilgi sızdırmayan takım, sıkıntılarını ortalarında çözmek istedi. Vol.2 albümünden 1 ay daha sonra Reaksiyon, dizayncı sevgilisi Asya Köksal Özkan ile nişanlandı.

İşte işler burada patlak verecekti…

Nişan merasiminden bir süre daha sonra resmi Twitter adresinden ‘Lan güya kan davamız var, Bi’ güzel olsun demek bu kadar mı güç? Bu kadar mı kararttınız gözünüzü, bu kadar mı çocuksunuz?’ diyerek kendisini tebrik etmeyen MOB üyelerine atıfta bulundu.

Lakin üyelerin karşılığının akabinde büyük reaksiyon görür görmez bu tweet’i sildi.

Yansı’nın sitemine Uzi bu türlü,

www.rapertuar.com

Modd bu türlü,

www.rapertuar.com

Aksan ise bu türlü yanıtlar verdi.

twitter.com

En sonunda tweet’i silen Reaksiyon, ‘her insanın yolu açık olsun bi kişi bu kadar yetebildim her şeye birinci günden bugüne takip edenlere selam olsun benim için bu iş bitmiştir…Sizde hiçkimseye bişey yazmayın taraf olmayın ferdî ricamdır…Dün bi sitemim vardı o tweet Ortağıma atıldı kalan herkes kin kusabilir’ diyerek açıklama yaptı.

Reaksiyon, büyük emeklerle kurduğunu söylemiş olduği MOB’den ayrılmıştı…

Olağan bu periyotlarda büyük sansasyon yaratan bir açıklama ortaya çıktı. Vio’nun ailesi MOB label’ının, oğullarının müziklerini kendilerinden müsaadesiz paylaştığını ve ödeme alamadıklarını belirtti.

Artık taraflar birbirlerini iğneleyici laflarla toplumsal medyada tartışırken Uzi, Motive ve Aksan üzere MOB’nin başarılı sanatkarları label’larından ayrıldıklarını deklare etti.

Uiz ve Motive’nin ayrıldığını duyan Reaksiyon, onları iğneleyici sözlerde bulundu. Olay sıcaklığını korurken Reaksiyon Instagram’da canlı yayın açıp her şeyi tek tek açıklayacağını duyurdu. Vio, Uzi, Motive, Aksan ve başka rapçilerle nasıl tanıştığını, onlara nasıl yardımlarda bulunduğunu ve MOB’nin suram sürecini anlatan Reaksiyon, bir saat süren canlı yayınından daha sonra büyük bir fitil ateşlemişti.

İsmini vermek istemediği ancak daha evvel Killa Hakan ile tartışma hayatış ünlü bir ismin, kendisine ‘ucu bucağı olmayan, sınırsız bir hayal gücüyle’ bir label yaratmasını istediğini söyleyen Reaksiyon, genç yetenekleri yüceltmek için kendinden ödünler verdiğini deklare etti.

Özet olarak ‘Yaptıklarımdan memnunum. Lakin o devir benim en sıhhatsiz yaşadığım periyottu. Hiç uyumadan rapçi kardeşlerimin oparasyonlarını hazırladım. Klip, montaj, after effects, kurgu ve müziklerinin üretiminde çalıştım. Reaksiyon olmaktan vazgeçip onları yüceltmeye çalışan bir menajer oldum. Artık onların hepsi Türkiye’nin değerli yıldızları içinde’ derken öteki rapçilerin ismini andı lakin Uzi’den ‘eskiden kardeşim olan’ kelamlarıyla bahsetti.

Bu canlı yayının tamamını izlemek isterseniz buradan ulaşabilirsiniz.

Bu yayının akabinde Uzi Instagram hesabından ‘Aile ortasında yaşadıklarımızı etrafa yansıtan sen oldun’ halinde Tepki’ye gönderme yaptı.

Canlı yayın öncesi ve daha sonrası tarafların tüm açıklamalarını buradan izleyebilirsiniz

Reaksiyon MOB’den ayrıldığını açıklamasının akabinde Eylül ayında Allame ile Emoji isimli feat müziğinde bir epeyce göndermede bulundu.

Motive’nin Makaveli albümünün ismine ithafen ‘Şimdi kaldırımlar oluyo’ meskenim

Vuruldum, vuruldum ölmedim inatla

Çekmece love, Tep Makaveli

Yanyol albümündekilere ‘Beni yönetir yalnız bu dinamik

Ne Putin, ne Trump, ne piramit

Zelzele, değil artçı

Şiddetim 8.32

Eski kümesi MOB’ye ‘Senin mahallen kültüre kangren, kes at

Evvel bunun solu

daha sonra 20 yılı zaman hala ismin var ise gel rap yap

Evet Çekmece’nin sokakları artık popüler

Zira orada Tep Maze var’
göndermeleri yaparken,

Motive, Eko Fresh, Hayki, Uzi ve Killa Hakan ile feat’i olan Turkish Nightmare müziğinde ‘Eski okul nüfus etti, hâlâ ruhum tıpkı bak

Eski yeni ne fark eder, hepsine on altı bar

Karınca gökyüzü ortamızda var galaktik fark

Hiç gördün mü len Gucci giyen stajyer?

Ben döktürdüm kurşun, para yoktu esasen buldum’
ve ‘Biz olmasak 34’ü gel bi’ kaşık suda boğ’ kelamları ile eski çaylak vakit içinderının bittiği ve birebir ligte yarıştıklarını belirten göndermelerde bulundu.

Sular yavaş yavaş durulmuş, taraflar birbirlerine daha fazla saygısızlık yapmamaya başlamıştı. Ancak tam da bu sırada Reaksiyon, daha evvel müziklerinde oldukçaça diss* attığı Hande Yener ile bir düet yapacağını deklare etti.

Bilen bilir, rap külçeşidinin başlangıcından itibaren pop ve popçularla bir hasımlığı var. Şanışer, Ceza ve biroldukca farklı ismin popçular ile düet yapmasıyle piyasada büyük bir linç yemesinin akabinde Reaksiyon’un, daha evvel biroldukça müziğinde diss attığı Pop’un kraliçesi Hande Yener ile müzik yapması bilhassa de daha evvel tartıştığı Uzi ve Motive’nin dikkatini çekti.

Lakin sorun yalnızca Yener değil, Yener’in sevgilisi Misha mahlaslı Michael Mehdikhan’ın projede prodüktör olarak yer alması da büyük reaksiyon çeken ayrıntılardan birisi oldu.

Zira Misha, evvelden MOB’de yer alıyordu. Misha’nın kümelerindeki bayan MC’lere ve küçük kızlara sarkıntılık ettiği tezi rap gündemine bomba üzere düşmüştü. Hatta Reaksiyon, başta Uzi olmak üzere MOB üyelerine Misha’yı dövdürüp label’dan attı savı baya bi’ konuşuldu. O arbedenin ses kayıtları ise Uzi’nin Sevmeyin Beni müziğinin başında intro olarak kullanılmıştı.

Reaksiyon’un bu haberi paylaşmasının akabinde Uzi, Twitter hesabında şöyle bir açıklama yaptı.

Reaksiyon ise bu türlü bir yanıt verdi. sonrasındasındasında MOB’nin öbür üyeleri de paylaşımlar ve açıklamalar yapsa da taraflar tekrar birbirleri hakkında konuşmadı…

İşte kurulumundan Vio’nun vefatına, Yansı’nın ayrılığından Motive ve Uzi’nin ayrılığına, hak yemek ve üstümüzden para yedin argümanlarından Hande Yener olayına MOB’de yaşananlar böyleydi.

Türkçe Rap’e hoş katkılarda bulunmalarına karşın bu şekil tartışmalarla bilhassa de rap dinleyen küçük çocuklara berbat örnek olduğu düşünülen, hala imza atılacak biroldukça muvaffakiyet varken ayrılmayı seçen MOB ve bu label yardımıyla yıldızı parlayan MC’ler içinde yaşananlar hakkında ne düşünüyorsunuz?