Ricky Rubio, zihinsel sağlığına kavuşma mücadelesinin ortasında Barça'ya geri dönüyor

Atarlı Genç

New member
Akıl sağlığınıza dikkat etmek için durmak artık korkutucu değil. Bu aynı zamanda bir tabu gibi görünmüyor ve profesyonel spor dünyasında normalleşmeye başlıyor. 712 maça çıkan ve 12 yıl sonra NBA'e adım atan Ricky Rubio (Barcelona, 1990), yılın başında dünyanın en iyi basketbol liginde geçirdiği dönemi Katalan'ın zorlu sürecini anlatan bir açıklamayla kapattı. Annesi Tona'yı 2016'da kanserden kaybettikten sonra zaten derin bir depresyona giren ve geçen yaz elitlerden uzaklaşmak için İspanyol takımının son Dünya Kupası'ndaki konsantrasyonunu bırakmaya karar veren guard, bu süreçten geçiyordu. rekabet edebilir ve böylece refahlarını geri kazanabilirler.

“Aklım karanlık bir yere gitti. O yöne gideceğimi biliyordum ama durumu kontrol edemeyeceğimi hiç düşünmemiştim. Ertesi gün profesyonel kariyerimi durdurmaya karar verdim. Bir gün, zamanı geldiğinde, benzer durumları yaşayan diğer insanlara yardımcı olmak için tüm deneyimlerimi hepinizle paylaşmak isterim. O zamana kadar, aileme ve kendime saygımdan dolayı bunu özel tutmak istiyorum, çünkü hala ruh sağlığım üzerinde çalışıyorum, ancak çok daha iyi olduğumu ve her geçen gün daha iyiye gittiğimi söylemekten gurur duyuyorum.” daha önce kendisini 2009 draftında beşinci olarak seçen Minnesota Timberwolves takımında oynadıktan sonra Cleveland Cavaliers ile Amerika macerasına veda ettiğini teyit eden not eklendi; Utah Jazz ve Phoenix Suns.

Kariyerini bıraktıktan yedi ay sonra, 23 Nisan'dan bu yana maça çıkmayan El Masnou oyun kurucu, sosyal ağları aracılığıyla kendisini idmanlara dönmek için “arzu ve güçle” gördüğünün garantisini verdi ve eski takımı Barça'dan şu kararı istedi: Bunu 2009-2011 yılları arasında oyuncusu olduğu ve takımın ikincisi ve sonuncusu olan Paris'teki 2010 Euroleague dahil altı şampiyonluk kazandığı ilk takımın dinamikleriyle başarabilmek. “Sizi aileden biri olarak ağırlayacağız!” cevabı, Endesa Ligi'nde üçüncü, Euroleague'de ise Real Madrid'in ardından ikinci sırada yer aldı. Avrupa yarışmasının geri kalanına kayıt ve katılım için son tarih 7 Şubat'ta sona eriyor.

Katalan oyuncu profilinde şunları paylaştı: “Birkaç haftadır bunu düşünüyorum ve haftalarca zihnim ve vücudum üzerinde çalıştıktan sonra, ellerimde top olduğunda nasıl tepki vereceğimi görmek için kendimi istekli ve güçlü hissediyorum.” X sosyal ağında bir sonraki adımının “FC Barcelona'ya herhangi bir taahhütte bulunmadan ve sezon planlarını aksatmadan onlarla antrenman yapıp yapamayacağını sormak olduğunu” söyledi.

Barça'da 140 resmi maça çıkan (84'ü ACB'de, 42'si Euroleague'de, 6'sı Copa del Rey'de, 4'ü Süper Kupa'da ve 4'ü Katalan Ligi'nde) forma giyen oyun kurucu, “Şimdiden teşekkür etmek istedim” dedi. durumumla ilgili yardımınız ve anlayışınız.” 'Penya'nın gençlik kategorilerinde eğitim gören oyuncu, “Son olarak, bu süreç boyunca bana saygı ve desteklerini gösteren herkese, ayrıca bu yolda mahremiyetime saygı duyduğunuz için teşekkür etmek istedim” diye ekledi. ve 14 yaşında ACB'de Joventut formasıyla ilk maçına çıkan oyuncu, bu onu yarışmaya katılan en genç oyuncu haline getirdi.

O andan itibaren Katalan oyun kurucu sayısız başarıya imza attı. İspanyol takımıyla 157 maç oynadı ve yedi madalya kazandı: iki Avrupa altını ve bir dünya altını, 2018 Olimpiyat gümüşü, iki Avrupa bronz madalyası ve bir Olimpiyat madalyasının yanı sıra çok sayıda bireysel ödül. Birkaç gün önce Hükümet, arkasında geçirdiği 18 yıllık profesyonelliğin ardından onu Büyük Spor Liyakat Nişanı ile ödüllendirdi; bu dönemde yalnızca yaralanmalar nedeniyle ara verdi – sol dizindeki çapraz bağını iki kez kırdı – aşınma ve yıpranma geçmiyor başta psikolojik olmak üzere her açıdan olumsuz etkileniyor. 2019'da The Players Tribune'da yayınlanan bir mektupta, “Fiziksel olarak artık dayanamadığımız zamanlar olduğu gibi, psikolojik olarak da bu oluyor” diye ifade etti.

Sosyal ağlarda yaptığı açıklamanın ardından, kurduğu Ricky Rubio Vakfı aracılığıyla kanserin önlenmesi ve ruh sağlığı konusunda farkındalığın artırılması gibi çeşitli sosyal amaçlara olan bağlılığıyla saha dışında da yaptığı çalışmalarla öne çıkan sporcu, bir mesaj daha ekledi. Tek kelimeyle: “Nankurunaisa”, oyun kurucunun şu andaki ruh halini yansıtan uzun tanımı olan Japonca bir kelime: “Kim olduğunu asla unutma ve bugün ve yarın için yaşa. Gülümsemeyi asla unutmamanız dileğiyle, gününüz ne kadar berbat geçerse geçsin, bir sonraki güneşin sizi kocaman bir gülümsemeyle karşılayacağını unutmayın. Aynısını yapıyorsun.”