Rusya: Türkiye’den İdlib’e insani yardım sonucunı veto edeceğiz

bencede

New member
Rusya BM Büyükelçisi Vasily Nebenzia, Suriye’ye insani yardımın Bab al-Hawa’daki Türk hudut kapısından geçmesine müsaade veren BM sonucunı uzatılmasını onaylamayacağını söylemiş oldu.

Rusya Büyükelçisi Vasily Nebenzia Çarşamba günü Birleşmiş Milletler Güvenlik Kurulu’na yaptığı açıklamada, Suriye’ye insani yardımın Bab al-Hawa’daki Türk hudut kapısından geçmesine müsaade veren BM sonucunı uzatılmasını onaylamayacağını söylemiş oldu. Mevcut sonucun geçerlilik müddeti Temmuz ayında sona erecek.

Çin ve Rusya 2020’nin başlarında, Suriye’nin kuzeybatısındaki İdlib vilayetine insani yardım sağlamak için Türkiye’den iki hudut geçiş noktasını koruma edecek bir BM sonucunı veto etmişti.

Bu vetodan günler daha sonra, Kurul yardımların bu geçiş noktalarından yalnızca biri olan Bab al-Hawa üzerinden teslim edilmesine müsaade verdi. Bu bir yıllık müddet 9 Temmuz 2021’de bir yıl daha uzatıldı.

Artı Gerçek’in North Press Agency’den aktardığına göre, Nebenzia, Güvenlik Kurulu’nun uzatma sonucundan bu yana geçen 9 ayda durumun değişmediğini söyleyerek Rusya’nın tavrını haklı çıkardığını savundu. sonucun hedefinin Suriye’nin tüm bölgelerine yardım ulaştırmak olduğunu fakat bu müddet zarfında yalnızca üç yardım konvoyu İdlib’e ulaştığını kaydetti.

“Rusya, insani yardım sistemini Suriye hududundan geçmesine müsaade vermek için rastgele bir münasebet görmüyor”

Nebenzia, “Rusya, insani yardımın önümüzdeki Temmuz’da sona erecek olan insani yardım düzeneğini Suriye sonundan geçmesine müsaade vermek için rastgele bir münasebet görmüyor” dedi.

Büyükelçi, yardımın müttefiki Suriye hükümeti tarafınca denetim edilmesi ve çatışma sınırları üzerinden iletilmesi gerektiğini söylemiş oldu.

Ayrıca, hudut kapılarından yardım geçirmekte ısrar etmenin “Şam’dan İdlib’e insani yardım sıkıntısını çözme konusundaki isteksizlikten öteki bir şey olmadığını” söylemiş oldu.

Büyükelçi, “Dürüst olmama müsaade verin, bu üzere durumlarda hudut ötesi sonucun yeniden yenilenmesi için rastgele bir niye goremiyoruz” dedi.