Rusya’da Ukrayna savaşına karşı çıkanların sayısı artıyor: ‘Savaşa sessiz kalmak utanç verici’

bencede

New member
Rusya’nın biroldukça koldan Ukrayna işgalini başlatması akabinde ülke ortasında de savaş aksisi şovlar ve imza kampanyaları sürat kazanıyor. Bu aksiyonlara katılanlar içinde aydınlar, gazeteciler, öğretmenler vb. yanında, beklenmedik şahıslar de göze çarpıyor.

24 Şubat sabahı Rusya, Ukrayna’ya karşı savaşı başlattı. Rus yetkililer açıklamalarında Rusların “barışı sağlama operasyonunu” büsbütün desteklediklerini sav ettiler. Lakin birfazlaca gazeteci, öğretmen, bilim insanı ve aydınlar şiddete karşı çıkıp, kan dökülmesine son verilmesi davetinde bulundular.

Üst seviye yetkililer ve işerkeklerinın çocukları da sessiz kalmadı. Biroldukça Rus vatandaşı, savaş aykırısı bildiriler imzaladı ve onlarca kentte protesto şovları düzenledi.

Savaşın başlamasının akabinde savaş zıddı birinci adımlardan biri Rus gazetecilerden geldi. Ortak bir bildiri yayımlayan gazeteciler, “Biz, Rus medya kurumlarında çalışan muhabirler ve Rus dış siyasetini haber yapan uzmanlar olarak, Rusya Federasyonu’nun Ukrayna’da başlatmış olduğu askeri operasyonu kınıyoruz. Savaş hiç bir vakit çatışmaları çözmenin formülü olmadı ve olmayacak; bu savaşın hiç bir öne sürülen nedeni yok,” diyerek hükümete davette bulundular.

Dışişleri Bakanlığı’nın reaksiyonu gecikmedi. Davete imza atan birtakım gazeteciler, “profesyonel olmamakla” suçlandı ve diplomatik faaliyetleri izlemek için gerekli müsaadeleri askıya alındı.

• Rusya’nın Ukrayna’yı işgaliyle ilgili tüm gelişmeler canlı sayfamızda
Bunlardan biri, son 11 yıldır Rusya Dışişleri Bakanlığı’na akredite olarak çalışan Kommersant muhabiri Elena Chernenko idi. Müsaadesi iptal edilen gazeteci Telegram’da “Bir yerde (Donbas’ta) şiddet ve adaletsizliğin öteki bir yerde askeri operasyon yoluyla şiddeti ve adaletsizliği haklı çıkardığını düşünmüyorum. Haberlerimde her vakit tüm bakış açılarını yansıtmaya çalıştım ve bunun için çabalamaya devam edeceğim” dedi.

Bir öbür gazeteci de bildiriye imza atarak aldıkları riskin farkında olduklarını belirterek, “Eğer biri bana ‘günün birinde Rusya, Ukrayna ile savaşacak’ deseydi ona asla inanmazdım. Çabucak her Rus ailesinin Ukrayna’da bir akrabası ya da dostu vardır. Ben bugün acı ve utanç hissediyorum. Kırım’ın ilhakından daha sonra bir kere daha… Ve birfazlaca Rus, benimle tıpkı hisleri paylaşıyor” dedi.

‘Ülke daha da kötüleşiyor’

Farklı meslek kümelerinin temsilcilerinden de misal davetler geliyor. Ukrayna ile savaşa karşı kanıları içeren açık bir mektuba sekiz binden çok üniversite öğrencisi, mezun ve öğretim üyesi imza attı. Bir öbür davet ise 750’den çok bilim insanı tarafınca yapıldı. Bunların içinde kamuoyunca yeterli bilinen matematikçiler, biyologlar, fizikçiler, dilbilimciler ve tarihçiler de bulunuyor.

Bilim insanlarının barış dilekçesi, Devlet Lideri Vladimir Putin idaresinin Ukrayna ile savaşı başlatmak için Donbas’ta yaşanan olayları mazeret ettiği suçlamasını yönelterek, “Bu ölümcül adım, büyük insan kayıplarına yol açıyor ve yerleşik memleketler arası güvenlik sisteminin temellerini baltalıyor. Avrupa’da yeni bir savaş başlatma sorumluluğu büsbütün Rusya’ya aittir” niyetine yer veriyor.

• Rusya sokaklarında Ukrayna’nın işgaline reaksiyonlar: Şok, tam dayanak, protesto
Getty Images

Savaşa karşı çıkan bir küme da öğretmenler oldu. www.teachnotwar.org (savaşma öğret) isimli bir web sitesi üzerinden bir dilekçe yayımlayan 3 bini aşkın Rus öğretmene, dünyanın biroldukça ülkesindeki meslektaşlarından da dayanak geldi.

Moskova’da matematik öğretmeni olan ve bildiriyi kaleme alanlardan Ivan Menshikov, Meduza isimli haber sitesine, savaşın başlamasına reaksiyonsuz kalamadıklarını belirtirken, “Bu ülke giderek daha berbata gidiyor. Komşu bir ülkeyi barbarca ele geçirmeye çalışıyor. Bunun hayli berbat bir şey olduğunu söylemek istedik” dedi.

AFP Moskova’da bugünkü protestoda hayli sayıda kişi gözaltına alındı

‘Şimdi çocuklara ne öğreteceğiz?’

Birebir bildiride imzası olan, 40 yıllık ilkokul öğretmeni Svetlana da “Savaştan daha makus bir şey olamaz. Biz çocuklarımıza nezaketi, karşılıklı anlayışı, üniversal pahaları ve barıştan daha âlâ hiç bir şeyin olamayacağını öğretiyoruz. Artık onlara ne söyleyeceğiz?” diye konuştu.

Rus eğitim sisteminin vatanseverlik hissinin üzerine inşa edildiğini, geçmişin zaferlerinin ve bu zaferler için nelerin feda edildiğinin çocuklara öğretildiğini kaydeden Svetlana, “Ama bugün biz artık saldıran tarafız. Savaş ile öğretmenlik karşı meslekler. Her çatışma barış ortasında çözülebilir. 10 yıl süren bir müzakere, bir günlük savaştan fazlaca daha güzeldir. Protesto etmekten korkmuyorum. Bu durumda, sessiz kalmak asıl utançtır” dedi.

Rusya’nın tanınmış insan hakları aktivisti ve “İnsan Hakları İçin” isimli kuruluşun kurucusu Lev Ponomarev de savaşın durdurulması için bir ‘change.org’ üzerinden bir teşebbüs başlattı. Yalnızca iki gün ortasında 850.000’den çok kişinin imzaladığı bildiri, Rus ordusunun başlatmış olduğu operasyonun çabucak durdurulması davetinde bulunuyor ve Rus halkını protesto etmeye çağırıyor.

‘Savaşa karşı hepimiz güçsüzüz’

Putin idaresinin, Ukrayna’ya yönelik başlatmış olduğu savaşa karşı çıkanlar bildiri yayımlamakla yetinmediler; başta Moskova ve St. Petersburg olmak üzere onlarca kentte sokağa da çıktılar ve protesto gösterisi düzenlediler.

24 Şubat’ta protesto için sokağa çıkanlar içinde olan Yegor, insanların sakin ve barışçıl bir biçimde başlatmış olduğu şova güvenlik güçlerinin müdahale ettiğini ve kalabalık ortasından insanları gözaltına almaya başladığını anlattı.

27 yaşındaki Moskovalı, protestolarla ilgili toplumsal medyada fazlacaça haber ve yayın olduğunu fakat devlet medyasının büsbütün görmezden geldiğini belirtirken, “Bu ülkede protestolar yasak. Şovlara katıldığımızda büyük risk alıyoruz. 1.400’den çok göstericinin gözaltına alındığı belirtiliyor” dedi.

Arkadaşı Maxim ise biroldukca Rus vatandaşının şimdilerde kapalı olan Ukrayna Büyükelçiliği binasına giderek çiçek bıraktığını, mumlar yaktığını, Ukrayna bayrağının renkleri olan sarı ve mavi kurdeleler bağladığını söylüyor.

Maxim, “Hepimiz kendimizi güçsüz hissediyoruz. Bizim seçmediğimiz birisi bütün bir halkın mukadderatıyla oynuyor, çılgınca işler yapıyor” kelamlarıyla hislerini tabir ediyor.

Rus ünlüler de savaşa karşı

Ukrayna ile başlatılan savaşa Rus gösteri dünyasının önde gelenleri ve hatta daha evvel Putin ve onun Birleşik Rusya partisine dayanak vermiş kimi bireyler de karşı olduklarını deklare ettilar.

Birçoğu toplumsal medya hesapları üzerinden “Savaşa Hayır” etiketleriyle duruşlarını ortaya koydu ve çatışmaların durması ve müzakerelerin başlaması dileğini söz etti.

Fakat ortalarından birçoğu, hükümet yanlısı toplumsal medya taraflarınca hücuma maruz kaldıklarını da deklare ettilar. Rus kültürel aktivistleri kendileri ismine yayımladıkları bildiride, tüm Rusların bu savaşa karşı çıkması gerektiğini kaydettiler.

Fakat biroldukca kurum, çalışanlarının savaşla ilgili görüşlerini tabir etmelerine müsaade vermiyor. Moskova Mayakovski Tiyatrosu sanatkarlarından Makar Zaporozhsky, idarenin çalışanlara toplumsal medya üzerinden savaş aksisi paylaşımlarda bulunmasını yasakladığını kaydediyor.

Moskova Devlet Tiyatrosu ve Vsevolod Meyerhold Kültür Merkezi Lideri Elena Kovalskaya da savaşı protesto ederek nazaranvinden istifa etti.

Beklenmedik bireylerden protesto

Bütün bunlara ek olarak üst seviye Rus yetkililerin çocukları ve iş insanları da Ukrayna savaşına karşı çıktılar. Bunların en başında Rusya Federasyonu’nun birinci cumhurbaşkanı Boris Yeltsin’in kızı Tatyana Yumasheva geliyor. Yumasheva’nın kızı Maria da Londra’daki savaş zıddı protestoya katılırken görüntülendi.

Vladimir Putin’in en yakınlarından, Kremlin Sözcüsü Dimitri Peskov’un kızı Elizaveta’nın Instagram hesabında #NETWAR (savaşa hayır) etiketiyle paylaşımda bulunması dikkat çekmiş, fakat ondan sonrasında bu paylaşımı sildiği gözlenmişti.

Peskov’un eski eşi ve Elizaveta’nın annesi Ekaterina Solotsinskaya, Instagram’a “İlhak edilmiş arazinin tek bir santimetresi bir insanın hayatına değmez. Ya o kişi senin çocuğunsa? Hırsların uğruna onu feda etmeye hazır mısın? Ben mutlaka değilim…” yazarak reaksiyonunu lisana getirdi.