Rusya’nın Ukrayna’daki ilhak referandumları son gününde

bencede

New member
T24 Dış Haberler

Ukrayna’nın işgal altındaki Donetsk, Luhansk, Herson ve Zaporojye bölgelerini Moskova’ya bağlamak için Kremlin yanlısı yetkililer tarafınca yapılan referandumlar son gününe girdi.

Kiev ve müttefikleri referandumların “göz boyama” olduğunu söylerken Batı’nın sonuçları tanımayacağını vurguladı.

Referandumun birinci dört gününde yetkililer dört bölgede kapı kapı gezerek oy pusulalarını toplarken, dördüncü günde hala oy kullanmamış olanlar oy verme merkezlerine gidip yaşadıkları bölgenin Rusya tarafınca ilhak edilip edilmemesini istediklerine dair oy kullanabilecek.

Sosyal medya ve Ukrayna ile Rus basınında yer alan imgelerde oy pusulalarını toplamak için kapı kapı gezen birtakım yetkililere silahlı Rus askerlerin eşlik ettiği görülmüştü.

Uluslararası gözlemciler, referandum sonuçlarının 4 bölgenin de Rusya’ya bağlanması tarafında bulunmasına ‘kesin’ gözüyle bakılıyor. Seçimlerin adil bir ortamda yapılmadığı vurgulanıyor.

Ukrayna’da işgal edilmiş topraklara gönderilen Kremlin yanlısı yetkililer, referandum sonuçlarının salı akşamı yahut ilerleyen günlerde açıklanabileceğini belirtti.

Referandum sonuçlarının akabinde Rusya parlamentosunun iki kanadı da ilhak kararları için oylama yapılacak ve karar ondan sonrasında imza için Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin’in masasına gönderilecek.

Batı, referandum sonuçlarını tanımasa da Rusya’nın bu bölgeleri ilhak etmesi durumunda Donetsk, Luhansk, Herson ve Zaporojye’ye yapılan hücumları Rus toprağına yapmış sayması bekleniyor.

Referandumlar, 2014’te Rusya Kırım’ı ilhak etmedilk evvel yapılan uygulamayı hatırlatıyor. Biroldukca Batılı yetkili, o periyot de referandum sonuçlarının geçersiz olduğunu savunmuş; Rusya yasa dışı halde Kırım’ı kendisine bağlamıştı.

Rusya’nın 24 Şubat’ta Ukrayna’nın işgali başlamadan evvel bağımsızlıklarını tanıdığı Donetsk ve Luhansk halk cumhuriyetlerinde yaşayanların pusulalarında “Cumhuriyetinizin Rusya’ya katılmasını destekliyor musunuz?” sorusu yer alıyor.

Herson ve Zaporojye’deki pusulalarda ise, “Ukrayna’dan ayrılıp, bölgede bağımsız bir devlet kurup, Rusya Federasyonu’na katılmayı ve onun bir modülü olmayı kabul ediyor musunuz?” sorusu soruluyor.