Start-up’lar ve şirketler iyon tuzaklarına dayalı kuantum bilgisayarlar geliştiriyor

Hasan

New member
eleQtron GmbH (Siegen)

eleQtron, 2020 yılında Siegen Üniversitesi Kuantum Optikleri Kürsüsü tarafından kurulan bir yan kuruluştur. Başlangıç, iyon tuzağı tabanlı kuantum bilgisayarlarda hesaplama zamanı geliştirir, üretir, işletir ve pazarlar. Kuantum bilgisayar üreticisi, kademeli olarak daha güçlü kuantum bilgisayarlar inşa ediyor ve bunları buluta bağlıyor. Teknoloji, kuantum mantık işlemleri için lazer ışığı olmadan çalışır.

NXP Semiconductors Germany GmbH (Hamburg)

NXP, dünyanın önde gelen yarı iletken şirketlerinden biridir ve 60 yılı aşkın deneyim ve uzmanlığa dayanmaktadır. Hamburg lokasyonunda, yaklaşık 900 çalışan, çeşitli iş alanları için araştırma, geliştirme, test ve pazarlamadan birincil olarak sorumludur. Hamburg’daki en önemli NXP yeterlilik merkezleri, Güvenli Bağlantılı Mobilite, Siber Güvenlik, Endüstri 4.0 ve – yeni – Kuantum Bilişim’dir.

Parity Quantum Computing Germany GmbH (Münih)

ParityQC’nin odak noktası, kuantum bilgisayarlar için taslakların ve işletim sistemlerinin geliştirilmesidir. ParityQC, genel amaçlı, hatası düzeltilmiş kuantum hesaplamadan NISQ cihazlarındaki optimizasyon problemlerini çözmeye kadar değişen uygulamalar için ortaklaşa kuantum bilgisayarları oluşturmak üzere dünya çapındaki donanım ortaklarıyla birlikte çalışır. ParityQC, DLR için mimari, algoritmalar ve işletim sistemi geliştirir.

QUDORA Technologies GmbH (Brunswick)

QUDORA, Physikalisch-Technische Bundesanstalt (PTB), Technische Universität Braunschweig ve Leibniz Universität Hannover’in derin teknoloji yan ürünü ve Quantum Valley Lower Saxony (QVLS) ekosisteminin bir parçasıdır. Başlangıç, aritmetik işlemlerin kuantum işlemciye entegre mikrodalga bileşenleri kullanılarak gerçekleştirildiği iyon tuzağı teknolojisine dayalı kuantum bilgisayarlar geliştiriyor.

Universal Quantum Germany GmbH (Düsseldorf)

Universal Quantum, kuantum bilgisayarları için modüler bir mimari geliştirdi. İyon tuzağı tabanlı elektronik kuantum bilgisayar modülleri, mevcut silikon teknolojisi ile üretilmektedir. Bireysel modüller daha sonra Universal Quantum tarafından geliştirilen teknoloji kullanılarak ölçeklenebilen bir mimariye bağlanır. Universal Quantum 2018’de kuruldu.