Topuria, Volkanovski'yi nakavt ederek UFC'de İspanya adına tarih yazdı

Atarlı Genç

New member
“Hayatın bana sunduğu fırsatları, sahip olabileceğim son fırsat olarak değerlendiriyorum. Zafer benim tek seçeneğim. Bunların hepsinden daha iyi olduğumu biliyorum. Hayalim her zaman en iyisi olmaktı. Bir efsane ol. İsteseler de istemeseler de MMA hakkında konuştuklarında benden bahsetmelerini istiyorum. Karma dövüş sanatları devinde şampiyonluk için mücadele eden ilk İspanyol olan Ilia Topuria, hayatının hayalini gerçekleştirdi: UFC, MMA Şampiyonlar Ligi'nde dünya şampiyonu olmak. Matador lakaplı kişi, Aralık 2019'dan bu yana bu unvanı elinde bulunduran ve Meta'nın CEO'su Mark Zuckerberg ile birlikte sekizgene giren tüy siklet hükümdarı Avustralyalı Alexander Volkanovski'yi (“Büyük”) tahtından indirdi. senin tarafında. Oceanic'in 2019'dan bu yana sahip olduğu kemere ulaşmak için İspanya'da henüz şafak sökerken, ikinci turun saat 3:32'sinde, muhteşem yumruk vuruşlarını sergileyerek onu yere serdi. yeni bir kral.

“Zaferimin kaçınılmaz olduğunu biliyorum. En ufak bir şüphesi olanın canı cehenneme. Ana etkinlikten önce 'mariachi şarkısı'nın ('Morena de mi corazón') gitar akorlarını söyleyerek kafese tırmanan 27 yaşındaki dövüşçü, “Zaten birden fazla öğretmeni nakavt ettim” diye uyardı. UFC 298'in 18.000'den fazla koltuğuyla Anaheim, California'daki Honda Center'da düzenlendi. “Kendine inan. Yorulmadan çalışın. İnançlı olun ve her şey mümkündür. Kemeri kazanıp İspanya ve Gürcistan bayraklarıyla poz verdikten sonra mutlu bir şekilde “Şimdi bana bakın” dedi.

Endişelenmek insan doğasında var ama Almanya'da doğan, jiu jitsu'da siyah kuşak sahibi, yıllar önce Greko-Romen güreşi yapan ve 1960'lı yıllardan bu yana yaşayan bu İspanyol-Gürcü'nün DNA'sında olan bir şey gibi görünmüyor. Alicante'de bir genç, burada Climent Club spor salonunda dövüş sporları içinde yeni ortaya çıkan bir disiplin olan karma dövüş sanatlarını uygulamaya başladı. «Nasıl konuşacağımı bilmiyordum, herhangi bir İspanyolca. Ve spor salonunun bana çok faydası oldu. Bu beni bir sporcu yapmadı, bir insan yaptı. Herkese sonsuza kadar minnettar kalacağım. Arkadaşlar edindim, İspanya'ya entegre oldum, her şey” diyor Movistar Plus+'ın geçen yıl 'Informes Plus'tan birinde prömiyerini yaptığı belgeselde. Savaşçı bir röportajda “İspanya'da yaşıyorum, evim burada, işim, ailem… İspanya'daki evimi bir devrimde savunurum” yorumunu yaptı.

El Matador, profesyonel kariyerindeki her dövüşünü bir zafer olarak sayıyor (15-0) ve dövüşleri ve dünyanın en iyi dövüşçülerini çevreleyen şovu yöneten bir Amerikan şirketi olan Ultimate Fighting Championship'teki yedi dövüşünde yenilmiyor. dünya. gezegen. YouTube'da ve sosyal ağlarda kitleleri harekete geçiren ve en çok takipçiyi, özellikle de gençleri çeken rekabettir. «Topuria 'ana akım' olmayı başarıyor, o MMA'nın Fernando Alonso'su. Eurosport'ta MMA yorumcusu ve 'KOlmenero' YouTube kanalının yaratıcısı Álvaro Colmenero, “Her şeye sahip: Yenilmez, pazarlamaya hakim, sponsorların ilgisini çekiyor…”, diyor. F-1'in izleyici kitlesi olduğu gibi, Asturiaslı figürün ortaya çıkışı da her şeyi değiştirdi ve Instagram'da 2,3 milyon takipçiye sahip olan Topuria, “yalnızca İspanyol sporunda değil, İspanyol sporunda da bir çığır açma” yolunda ilerliyor. Temas sporları, ancak İspanya'nın yıldız temsili düzeyinde.”

Dövüşçü, pek çok insanı, onları kendine bağlayacak her şeye sahip olan ancak tek bir unsurun eksik olduğu bir spora bağımlı kılıyor: İspanyol atlet. İspanya'da o kadar popülerlik kazandı ki, yarışmanın patronu Dana White, onu gelecek bir akşam için ülkemize getirmek üzere, burada Santiago Bernabéu gösteri için ideal merkez üssü. Yeni tüy siklet şampiyonu, günler önce, Ultimate Fighting Championship'in efsanelerinden biri olan ve neredeyse iki yıldır yarışmayan İrlandalı Conor McGregor'u, görkemli Madrid stadyumunda rakibi olarak işaret etmişti. Markalar arama. Çevresini saran ekip başarısının anahtarlarından biridir. Her dövüşe hazırlık için neredeyse 150.000 avro yatırım yapıyor. En iyi profesyonelleri, en zorlu eğitim kamplarını ve üst düzey film ekiplerini bir araya getiriyor.

Spor alanında Brezilyalı jiu-jitsu ustaları, akıl hocaları ve Climent Club'ın sahipleri Agustin ve Jorge Climent tarafından desteklenmektedir; Özel boks koçu Javier Climent ve UFC yörüngesindeki profesyonel MMA savaşçısı ve Ilia'nın temel direği olan kardeşi Aleksandre Topuria. Doktorlar Aldo ve Jesús Gallo, UFC'nin uzman beslenme ekibiyle birlikte hem İspanya'da hem de Amerika Birleşik Devletleri'nde fiziksel hazırlık ve diyetten sorumludur. EFE'ye göre planlama, UFC'nin 'Performans Enstitüsü' ile birlikte ölçüm yapmak üzere yürütülüyor. Pablo Fernández Pinilla ve Pedro Dols onun menajerleridir; Abdu Alalli görsel-işitsel prodüksiyonlardan sorumlu. YouTube'da neredeyse 107.000 abonesi var. «O, sporun bir sonraki dünya ikonu olacak; bir yıldız olmak için sadece iyi bir sporcu olmanız gerekmiyor, aynı zamanda iyi değerleri aktarmanız, iyi bir varlığa sahip olmanız ve farklı izleyicilerle farklı dillerde iletişim kurabilmeniz gerekiyor. Ilia tüm bu nitelikleri bir araya getiriyor. O, UFC'nin bir sonraki Conor McGregor'u. Yöneticilerinden biri onun 'Altın Çocuğu' diyor.

Profesyonel olarak kazandığı 15 galibiyetten sekizi teslimiyetle, 5'i nakavtla ve 2'si de hakemlerin teknik kararıyla elde edildi:

Francisco Javier Asprilla (1-0)

Profesyonel kariyerine ilk çıkışını Nisan 2015'te – 18 yaşındayken – Batı Yakası Savaşçısı'nda Francisco Javier Martínez'e karşı kazandığı zaferle yaptı; yedisi teslim ve biri nakavt olan sekiz zaferinden ilki, dünyanın kapılarını çalmaya hizmet edecekti. UFC. Kolombiyalıyı üç dakikadan biraz fazla bir sürede bir teslimiyetle mağlup etti.

Kalil Martin (2-0)

İlk zaferinden bir ay sonra Alicante'deki Climent Club'da yine İspanyol olan Kalil Martin'i yeni bir mağlup etti. Bugüne kadarki en kısa zaferi, Brezilya Jiu Jitsu'nun en ünlü boğma tekniği olan 'mataleón' (Arka Çıplak Şok veya RNC) sayesinde 1:03 oldu.

Daniel Vasquez (3-0)

5 Temmuz 2016'da Alicante'de Daniel Vásquez'i 1:50 dakikada pes ettirerek tekrar mağlup etti. Bu, tüy sıkletinden daha az olan 141 pound (63,95 kilo) ağırlık sınırının kabul edildiği bir Karışık Dövüş Etkinlikleri etkinliğiydi. Rakibi bir öncekiyle aynı teslimiyetle yenik düştü. Bunu açıklamak gerekirse, dövüşçünün rakibinin arkasında konumlandığı, boynunu koluyla çevrelediği ve boğazını dirseğinin iç kısmına dayadığı bir teslim tutuşudur. Onu okşamak zorunda kalana kadar baskı yapıyor.

Jhon Guarin (4-0)

Profesyonel olarak dördüncü mücadelesinde zor bir noktaya geldi. Guarin, önceki rakiplerinin başaramadığı bir şeyi yaparak ilk turu geçmeyi başardı. İspanyol-Kolombiyalı oyuncu işleri onun için zorlaştırdı ancak neredeyse üç dakika sonra kritik bir boğulmaya yenik düştü. Topuria, Mix Fights Events tüy siklet unvanını kazandı. Bu 4-0'lık galibiyet ona şimdiden şöhret kazandırdı ve temas kurmak ve daha güçlü organizasyonların seviyesini yükseltmek için İspanya'dan ayrılmak zorunda kaldı; çünkü şu ana kadar evinde yaptığı şey, kendi spor salonundaki başka bir etkinlikteydi. Hiçbir rakip bulamadı ve Kasım 2016'dan Haziran 2018'e kadar bir yıldan fazla bir süre resmi olarak savaşmadan geçti.

Mika Hamalainen (5-0)

Kendisinden bir ağırlık kategorisi olan horoz sıkletteki ilk maçında, Helsinki'de zorlu bir mücadelede Finlandiyalı Mika Hamalainen ile karşılaştı. Onu 3:35 dakikada teslim ederek yendi.

Brian Bouland (6-0)

Daha sonra Anvers'teki Cage Warriors 94'te Belçikalı Brian Bouland'a karşı şampiyonluk ve horoz sıklet için mücadele etme fırsatı buldu. Kazandı ama kilo almadığı için kemeri alamamıştı. Bir dakika 39 saniyede teslim olarak kazandığı zafer, rekorunu genişletmesine ve yargıçların ve halkın saygısını kazanmasına yardımcı oldu.

Louis Gomez (7-0)

Bogotá'da Ilia Topuria tüy sıkletine, doğal ağırlığına geri döndü ve yerel Luis Gómez, İspanyol-Gürcü oyuncunun gecede ilk kez rol aldığı bu olaydan vazgeçti. 1:15'te teslimiyetle zafer.

Steven Goncalves (8-0)

Ilia Topuria'nın profesyonel kariyerindeki etkileyici vuruşla ilk nakavt zaferi. Bu kavga Kasım 2019'da Bahreyn'de gerçekleşti. Bu aşama ona büyük bir görünürlük kazandırdı ve kendisini bazı harika MMA dövüşçülerine karşı uluslararası alanda gösterdi.

Yusuf Zalal (9-0)

Topuria, 2020 yılında UFC'ye girdi ve yaklaşık üç yıl içinde kendi kategorisinde kemer için mücadele etme hakkını kazandı. Hiç şüphesiz onu bu disiplinde günümüzün en ilgi çekici kişilerinden biri haline getiren çok hızlı bir ilerleme. Ekim 2020'de oybirliğiyle alınan kararla, UFC'de art arda üç galibiyet serisi elde eden Faslı Youssef Zalal'ı mağlup etti; bu, karma dövüş sanatları Şampiyonlar Ligi'nde bir ilk olan ve gelecek olanın yolunu gösteren bir zaferdi. buraya gelirdi.

Yarışmanın patronu Dana White onu çok beğendi ve sekizgenden çıktığında onu ilk tebrik eden kişi oldu. UFC, İspanyol-Gürcüyü tanımaya başlıyordu.

Damon Jackson (10-0)

UFC'deki ikinci dövüş, zaten Las Vegas'taki APEX'te, dünyaya Topuria'yı eldivenlerle kazanmanın çok zor olduğunu gösterdi. Savaşta sertleşmiş kıdemli bir oyuncu olan Damon Jackson'a karşı güçlü nakavt, bu ona iki buçuk dakika içinde onuncu profesyonel zaferini kazandırdı. Ilia Topuria, dövüş sanatları evreninde herkesin saygısını ve hayranlığını kazandığında henüz 23 yaşındaydı. Üslubunun konuşulacak çok şey vereceğini gösterdi. Dövüşten sonra, “İkinci dövüşte bana hazırlanmam için çok fazla zaman vermemenin daha iyi olduğunu gösterdim çünkü bunu yapmazsam hepsini havaya uçuracağım” dedi.

Ryan Salonu (11-0)

Birbiri ardına gelen isabetli darbeler, Ilia Topuria'nın Ryan Hall'u yenmesine olanak sağladı; Ryan Hall, ilk turun bitimine 13 saniye kala nakavt ederek sözünü tuttu. Dana White, 2021'in ortalarında, İspanyol-Gürcü oyuncuyu zaten iyi bir konuma getirmişti: “Başından beri beklediğim şey buydu. Nakavt'a ulaşmak için onların oyununa girmeden sakin kalmam ve tempomu yavaş yavaş artırmam gerekiyordu. Kendimi kutsanmış hissediyorum. İspanya'da MMA'ya başladığımda çok az kişi bunları biliyordu ve şimdi bu sporun en büyük stadyumundayım, dünyanın en büyük yıldız dövüşlerinin olduğu günde nakavtla kazanıyorum,” diye belirtti Topuria mutlu bir şekilde. Spot ışıkları ona çevrilmişti. 11-0 ve on bitti.

Jai Herbert (12-0)

İspanyol sporcu, hafif siklet klasmanındaki ilk çıkışında, bu kez kendisinden 20 santimetre önde olan ve onu yere devirerek hayatını zorlaştıran Jai Hebert'e karşı bir kez daha darbelerle galip geldi. büyük bir tekme. İkinci turda, Hispanik-Gürcü dövüşçü karşılıklı olarak karaciğere bir aparkat indirdi ve ardından sağ elini kafasına götürerek İngiliz'i yere serdi. Rakibini Londra'daki O2 Arena'da kuru bıraktı.

Bryce Mitchell (13-0)

Gecenin ikinci performansı, o sırada 15-1'lik skorla gelen ve Alicante merkezli dövüşçünün boğulma nedeniyle kendisini nasıl galibiyetsiz bıraktığını deneyimleyen bir diğer yeni yetenek olan Bryce Mitchell'e karşı oynandı. Zafer, UFC'nin İlk 10'unun kapılarını açtı ve şimdiden şampiyonluk için yarıştığını iddia etti. Yüzü burun kanamasından dolayı kanla dolan Amerikalının üzerinden kasırga gibi geçtikten sonra, “Dışarıda konuşuyorum ve sonuçlarım kafesin içindeki her şeyi haklı çıkarıyor” dedi. “UFC'yi İspanya'ya götürün. Madrid'e” dedi.

Josh Emmett (14-0

2023'ün tek dövüşü ve Dana White'dan şampiyonluk için savaşabileceğine dair onay almasını sağlayan dövüş. 18-3'lük rekorla sahneye çıkan Josh Emmett, beş raunt sonunda hakemlerin oybirliğiyle aldığı kararla mağlup oldu. Matador, 'Alicantino'nun kendisine verdiği birçok darbeye rağmen, özellikle de onu birçok kez yere düşürmeyi başardığı dördüncü turda, beş rauntta direnen Amerikalıyı nakavt etmek istedi.

Gerçek bir sekizgen savaşçısı olan Emmet'in yüzü, oybirliğiyle aldığı zaferle İspanya'yı UFC'nin seçkinleri arasına yerleştiren ve şampiyonluk adaylığını güçlendiren Topuria'dan aldığı cezanın gerçek bir yansımasıydı. Dünya.

Böylece Topuria, UFC'deki ilk çıkışından bu yana sadece üç yıl içinde Tüy siklet sıralamasında ilk üçte yer aldı ve Alexander Volkanovski ile dövüşme hakkını kazandı. Dövüşten sonra dövüşçü, “Hiç kimse benim kafesteki seviyeme ulaşamaz” dedi.