Ukrayna Ankara Büyükelçisi: Boğazlar sıkıntısı şu anda Türkiye Dışişleri Bakanlığı’nda ve hükümette görüşülüyor

bencede

New member
Ukrayna’nın Ankara büyükelçisi Vasyl Bodnar, Boğazların Rus gemilerine kapatılması için Türkiye’ye resmi bir müracaat yaptıklarını belirterek, “Boğazlar problemi şu anda Türkiye Dışişleri Bakanlığı’nda ve hükümette görüşülüyor” dedi.

Bodnar, yaptığı basın açıklamasında, “Cumhurbaşkanı Erdoğan’a takviye kelamı için teşekkür ediyoruz. Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenski ile TC Cumhurbaşkanı Erdoğan ile telefonda görüştü. Zelenski, Erdoğan’a yadım talebinde bulundu ve Türkiye’den yardım iletileri aldı” sözlerini kullandı.

Bodnar“Bir Ukrayna kargo uçağı düşürüldü ve 10 askerimiz hayatını kaybetti” dedi.

Bodnar, şu tabirleri kullandı:

“Cumhurbaşkanı Erdoğan’a takviye kelamı için teşekkür ediyoruz. Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenski ile TC Cumhurbaşkanı Erdoğan ile telefonda görüştü. Zelenski, Erdoğan’a yadım talebinde bulundu ve Türkiye’den yardım bildirileri aldı.

Yardım açısından Ukrayna yardım açısından ilgili bağış ve yardım yapmak isteyenler için özel bir banka hesabı açtı.

Ukrayna’ya silahlı kuvvetlerine yönelik tüm dayanak ve yardımlar için minnettar oluruz.

Hava alanının kapalı olmasından ve Rus tarafının bizim tesislerimizi bombalamasından dolayı ülkesine varamayacak vatandaşlarımıza lazım olan yardım, pratik yardım kısmına giriyor.

Göç yönetimi yetkilisi ile de görüştük vatandaşlarımızın mümkün düşüncelerini tahlile bağlamak için…

Geçenlerde görüştüğüm AB büyükelçiliği ile durumu kendilerine de aktardım.

Gereksinim durumunda vatanlarında ulaşmak isteyen vatandaşlarımıza gereken yardımı sağlayabilsinler diye.

Ukrayna toplumu ve ordusunun gereksinimlerini karşılamak için buradaki Türk toplumunun da yardımını görüyoruz.

Kırım Türkleri Yardımlaşma Derneği’ne dayanışması ve takviyeleri için teşekkür ediyorum. Türkiye’de, Rus diplomatik misyonların önünde protestolara çıkan Türk ve Ukayna vatandaşlarına teşekkürler…

Boğazlar problemi şu anda Türkiye Dışişleri Bakanlığı’nda ve hükümette görüşülüyor. Muhakkak süreçlerin olduğunu ve Türkiye’nin bu mutabakatların normlarına uyduğunun farkındayız. Teklifimi yinelamak isterim. Boğazların kapatılması için nitekim ihlal edilen tüm kanıtları Türk tarafında sunmaya hazırız.

Rusya saldırganlık aksiyonları ile medeli dünyada yerinden oldu. Şu an yaptırım siyasetinin yanı mühlet Rusya’yı tüm yönlende izole etmemiz lazım. Ekonomik çıkarları ya da ulusal çıkarları ne olursa olsun Ruslar şu an caniler.

Birkaç yıl boyunca Suriye’deki köyleri bombaladıkları üzere şu anda Ukrayna’aki kentleri de bombalıyor. Bu saldırgan devlete dur deme vakti geldi.

Türk halkına seslenmek istiyorum, hassas olmanızı rica ediyorum.

Cumhurbaşkanlarının ne konuştuğuna dair bir fikrim yok lakin bilhassa Boğazlar konusu bizim büyükelçilik olarak Türk tarafında NATO yoluyla başvurmuş olduğumuz nota ile iletildi. Ukrayna tarafının resmi başvurusu var yani…