Ukrayna Devlet Lideri Zelenski: NATO üyesi olmak istiyoruz

bencede

New member
Ukrayna Devlet Lideri Vladimir Zelenski, NATO üyeliğinin, ülkenin güvenliği ve toprak bütünlüğü için garanti olacağını belirtti.

Zelenski, bugünkü basın toplantısında, “Maalesef bu bahse netlik getiremiyorum. Zira maalesef her şey Ukrayna’ya bağlı değil. Ukrayna’nın Avrupa Birliği’ne, hudutlarını güçlendirmeye, ittifakın geleceğine, amaçlarımıza ait taleplerini fazlaca düzgün biliyorsunuz. Bunun ülkemizin isteği olması ve ülkemizin doğusunda savaşın yaşanması haricinde, NATO üyeliğini, güvenliğimizi ve toprak bütünlüğümüzü sağlamak için istiyoruz. Bu, Ukrayna Anayasasında açıklandı” sözünü kullandı.

“Büyükelçiliklerin Batı Ukrayna’ya taşınma sonucu hata”

Ukrayna başkanı, “Batı büyükelçiliklerin Batı Ukrayna’ya taşınma sonucu büyük kusur. Zira Batı Ukrayna diye bir şey yok. Tek bir Ukrayna var. Bu yüzden şayet, İlah korusun, bir şey olursa ülkenin genelinde olacak. Tansiyon ve sıkıntılardan 5-6 saat uzaklıkta olamazsınız. Bu karar epey garip” dedi.

“Yurtharicindeki milletvekilleri ülkeye dönmeli”

Milletvekillerinin bir kısmının aileleriyle birlikte Ukrayna dışına çıktığını anlatan Zelenski, “24 saat ortasında ülkeye dönmeliler. Aksi takdirde devlet ve idare olarak önemli sonuçlar üzerinde düşüneceğiz” diye konuştu.

Hangi partiden milletvekillerinin yurtdışına gittiğini belirtmeyen Devlet Lideri, hükümet ve parlamentonun birlik olma konusunda halka örnek olması gerektiğini vurguladı.

Ailesinin Ukrayna’da, onun yanında olduğunu söyleyen Zelenski, “Ben Devlet Lideriyim. Eşim yalnızca eşim değil, first lady. Ailelerin nasıl davranması gerektiğine örnek olmalı. Bu ülke ve toplum için fazlaca önemli” ifadesini kullandı.

Yalnızca 13 Şubat günü, zenginleri ve işerkeklerinı taşıyan 30 uçağın Ukrayna’dan gittiğini söyleyen Ukrayna önderi, “Ülkede inançlı beşerler kalıyor, diye düşünüyorum. Ukrayna vatandaşları kalıyor ve ben onlara hepsine teşekkür etmek istiyorum” dedi.

Zelenski ülkeden gidenlerle ilgili kelamlarını şu biçimde sürdürdü:

“Onlar kendi kararını kendileri çıkarttılar. Fakat onların işletmelerinin başına, onlar ve ülke için çalışan onlarca bin personele geri dönmesi gerektiğini düşünüyorum. Bu yolu onlar seçti. Onlar bayağı insan değil, IT- uzmanı değil, büyük sanayilerin başında olan insanlardan bahsediyoruz. Onlar özelleştirme sürecinde yer aldılar. Devletin onlara büyük bir fırsat verdiğini düşünüyorum.”