Vinicius patlıyor: “İspanya, Brezilya’da ırkçıların ülkesi olarak biliniyor”

Atarlı Genç

New member
«Bu futbol değil, La Liga. Irkçıların kazandığı ödül benim atılmamdı. Brezilyalı golcünün ilk önce yeni ırkçı hakaretlerle taciz edildiği, daha sonra Hugo Duro’ya saldırdığı için okuldan atıldığı ve aklını kaçırdığı için ”’ soyunma odalarına giderken tribünlere bir Segunda’. Olayların tarihçesi, Luis Aragonés’in zamanında “Sabio de Hortaleza” örneğinde bahsettiği “ulusal oturma eylemlerinden” biri olan İspanyol futbolunu durmaya zorluyor, böylece herkes İspanyol seçimi etrafında birleşsin.

Madridli futbolcu, İspanya şampiyonasına yönelik eleştirilerinde daha da ileri gitti. Sosyal ağlarında “Bugün Brezilya’da İspanya ırkçılar ülkesi olarak biliniyor” vurgusu yaptı. İlki değildi, ikincisi de değildi, üçüncüsü de değildi. Ligde ırkçılık normaldir. Rakipler bunun normal olduğunu düşünüyor, bu yüzden Federasyon ve rakipler onu alkışlıyor. Çok üzgünüm,” diye düşündü Vini.

Brezilyalı, kendi görüşüne göre gizli müsamahakârlığı eleştirmek için düşüncelerinde ısrar etti. “Bir zamanlar Ronaldinho, Ronaldo, Cristiano ve Messi’nin sahip olduğu şampiyonluk bugün ırkçıların. Beni kucaklayan ve sevdiğim ama ırkçı bir ülkenin imajını dünyaya ihraç etmeyi kabul eden güzel bir ulus. Aynı fikirde olmayan İspanyollar için üzgünüm ama bugün Brezilya’da İspanya ırkçıların ülkesi olarak biliniyor. Ve ne yazık ki, haftalık olan her şeyde kendimi savunacak hiçbir yolum yok. Katılıyorum, ama ben güçlüyüm ve ırkçılara karşı sonuna kadar gideceğim” diye anlatıyor, hatta Real Madrid’den ayrılacağını ima ettiği bir yansımada.

Mestalla savaşı sona erdikten sonra, sadece Vinicius çevresinde olup bitenler hakkında konuşmak isteyen Madrid teknik direktörü Carlo Ancelotti de çok açıktı. “Futbol hakkında değil, burada olanlar hakkında konuşmak istiyorum. Bence kaybetmekten daha önemli. Çok sakinim ama bugün olanlar olamaz. Bir stadyumun bir oyuncuya ‘maymun’ diye bağırması ve bir koçun onu bunun için göndermeyi düşünmesi… Bu Lig’de ters giden bir şeyler var, “dedi usta İtalyan teknik direktör, daha önce hiç olmadığı kadar öfkeli.

Sezon boyunca tekrarlayan hakaretler

«Bu ırkçılık olayları gerçekleşemez ve durdurulmaları gerekir. Kazansaydık da aynı şeyi söylerdim,” diye tersledi, Vinicius’un oyundan ihraç edildiğinde tribünlere karşı sonraki tepkisini bile anlayan Madrid koçu. “Tepki gayet normal. Koca bir stad bir oyuncuya ırkçı hakaretlerde bulundu… Çok dikkatliyim bakalım ne olacak. Genellikle hiçbir şey olmaz. Hakim değilim ama durumu iyi değerlendirmek lazım, durum oldukça ciddi.

Hem Valencia bir açıklamayla hem de yerel kaptan José Luis Gayá, Vini’ye yönelik hakaretleri kınadı. “Bunu kınıyoruz ve kameralar bunun için var. Kim olduğu belliyse artık benim için futbol sahasına girmesine gerek yok. Irkçı hakaretlerin hiçbir anlamı yok, ”diye vurguladı Gayà, sıcak bezler olmadan.

LaLiga ise konuyla ilgili harekete geçtiğini ve neler olup bittiğini araştırmak için stadyumdaki mevcut görüntüleri talep ettiğini duyurdu. Javier Tebas başkanlığındaki kurul, bir nefret suçu tespit edilmesi durumunda, Vinicius’un ihbar ettiği gibi, uygun yasal işlemleri yapmaya devam edeceğini garanti ediyor.

Bu bölümler, Mallorca, Metropolitan ve Camp Nou gibi beyliklerde özel bir şiddetle bu sezon yineleniyor. LaLiga’dan şikayetler, yaşananlardan pişmanlık duyan birbirinden açıklamalar ama zorlayıcı yaptırımlar yok.

Her şey yolunda gitmez, amaç da araçları haklı çıkarmaz. Valencia daha heyecanlıydı ve Real Madrid’e karşı Birinci Lig’de devam etmelerini sağlayacak değerli bir galibiyet elde etti, ancak Mestalla’da görülen görüntüler dünyayı dolaşacak ve Ligi ve genel olarak İspanyol futbolunu korkunç bir yerde bırakacak. Vinicius’un müdahil olma, çok fazla protesto etme, takım arkadaşlarıyla yüzleşme, düşüşlerini jest yapma ve dramatize etme eğilimi vardır, ancak aşılamayan sınırlar vardır ve ırkçı hakaretler cezasız kalmamalıdır.

Rubén Baraja, takımı için üstün bir düellonun arifesinde Mestalla’nın Madrid’e karşı “patladığını” sordu ve radikaller bunu kelimenin tam anlamıyla aldı. Brezilyalı oyuncu ilk yarıda dengesini bozmadı ve tartışmalara kapıldı. Buraya kadar her şey aşağı yukarı normal.

İkinci yarının sonlarına doğru, Valencia kahramanca savunurken ve Madrid gururla sonucu tersine çevirmeye çalışırken, bir dizi olay yaşandı. İlk olarak, alışılmadık bir gerçek. Vinicius, Foulquier’den ayrılmaya çalıştı ve aniden, kontrol ettiği topa ikinci bir top çarptığı için stajı yarıda kaldı. Ve zaten sahada olan o top, bir Che defans oyuncusu olan Comert tarafından atıldı. Böyle bir sportmenlik dışı hareket, defansa sarı kart, Madrid lehine faul ve her yerde kavga ile sonuçlandı.

Aniden Vinicius, kendisine ciddi şekilde hakaret eden bir hayranla karşılaştı. Polis o fona müdahale ederek kâfiri aldı ve daha ciddi olayların oluşmasını engelledi. Burgos Bengoetxea’dan Biscayne hakemi, saha delegesi ile konuşarak onları anons sistemi üzerinden uyardı. Brezilyalı oyuncu sahayı terk etmekle tehdit etti, ancak takım arkadaşları arasında Ancelotti ve maç hakimi onu devam etmesi için cesaretlendirdi. Dövüşün hararetinde Hugo Duro’yu vurduğu için büyük indirim, daha fazla dövüş, tanganalar, VAR ve Vinicius’a doğrudan kırmızı. Soyunma odalarına giderken Valencia taraftarlarına ‘a Segunda’dan jestler ve daha fazla kavga girişimi.