ABD’de yargılanan IŞİD mensubu İngiliz vatandaşına müebbet mahpus

bencede

New member
İngiliz vatandaşı “Beatles” kod isimli IŞİD mensubu Alexanda Kotey, federal mahkeme tarafınca müebbet mahpus cezasına çarptırıldı.

ABD’de Virginia eyaletine bağlı Alexandria Bölge Mahkemesi Yargıcı T.S. Ellis, Suriye’de IŞİD’in dört Amerikalı da dahil olmak üzere esirlere azap yapmasına ve öldürmesine yardım etmekten hatalı bulunan Kotey hakkındaki sonucunı deklare etti.

Ellis, karar metninde, “İşlenebilecek en ağır hataları işlemiş olduğu için Kotey, müebbet mahpus cezasına çarptırılmıştır.” sözüne yer verdi.

Eylülde Alexandria Bölge Mahkemesi, Kotey’i Suriye’de IŞİD’in dört Amerikalı da dahil olmak üzere esirlere azap yapmasına ve öldürmesine yardım etmekten hatalı bulmuştu.

Kotey, ABD’li yardım nazaranvlileri Kayla Mueller ve Peter Kassig ile ABD’li gazeteciler James Foley ve Steven Sotloff da dahil olmak üzere milletlerarası rehinelerin kaçırılmasına karıştığı ve bunlara azap yaptığına ait hakkındaki tüm suçlamaları kabul etmişti.

“Beatles” kod isimli Kotey, 2018’de Suriye’e ele geçirilip “El Şafii El Şeyh” kod isimli öteki bir İngiliz vatandaşı IŞİD mensubu ile ABD ordusuna teslim edilmişti.

İki teröristin ABD’ye transferi İngiliz maddelerinden dolayı gecikmişti.

İngiliz maddelerine bakılırsa İngiliz yetkililerince toplanmış delillerin ABD’ye teslim edilmesi yasak iken İngiliz bir yargıç, Kotey’in idam cezasına çarptırılmaması konusunda ABD’den taahhüt alınmasından daha sonra kelam konusu yasal sınırlamayı kaldırmıştı.

Kotey ve El Pir, bu müddet zarfında Irak’ta tutulmuştu.