Alman kuantum bilgisayarlarının inşası için kavramlar

Hasan

New member
DLR kuantum hesaplama girişimi başladı: Alman Havacılık ve Uzay Merkezi (DLR) tarafından şu anda yaklaşık 50 konsept alındı ve daha fazlası açıklandı. Konseptlerde şirketler, start-up’lar ve araştırma kurumları, kuantum hesaplama alanında gelecekte karşılaşacakları zorlukları açıklıyor. DLR, ilgilenen piyasa oyuncularından kuantum bilgi işlem ekosisteminin geliştirilmesi için fikirlerini sunmalarını istemişti. Bu hala mümkün.

“Alman oyunculara ek olarak, komşu AB ülkelerinden, aynı zamanda ABD, Avustralya ve İngiltere’den şirketler de rapor verdi. Program Stratejisi Uzay Araştırmaları ve Teknoloji Departmanı Başkanı Dr. Robert Axmann, faaliyetlerini Almanya’da kurmayı veya Almanya’ya taşımayı planlıyorlar. Bahsedilen konular arasında donanım, yazılım, uygulamalar ve üretim yer alıyor. Ekonomi ve Enerji Bakanlığı (BMWi), Alman kuantum bilgisayarlarını geliştirmek ve ekonomik ortamı oluşturmak için önümüzdeki dört yıl içinde DLR’ye 740 milyon avro sağlıyor. Fonların yaklaşık yüzde 80’i ekonomiye akıyor. DLR, endüstriyel ortakları içeriyor, başla -up’lar ve araştırma grupları Ayrıca Ulm ve Hamburg lokasyonlarında iki adet inovasyon merkezi kurulacaktır.

Sunulan konseptlere dayalı olarak dört yıllık bir yol haritası oluşturulur. Bu süre zarfında şirketler, devam eden ödüllerle DLR Kuantum Bilişim girişimine dahil oluyor. “İş dünyası ve endüstri, Almanya’da kuantum bilgisayarların geliştirilmesine büyük ilgi duyuyor. Çünkü kullanım hakları ve patentler, bu endüstrinin daha da genişlemesinin ihtiyaçlarını karşılamak üzere tasarlanmıştır,” diye açıklıyor Robert Axmann. Siparişler DLR tarafından finanse edilir ve verilir.

Trafik ve enerji için hızlı hesaplamalar

Kuantum bilgisayarların gelecek için önemli bir teknoloji olduğu düşünülüyor: belirli uygulama alanlarında klasik süper bilgisayarlardan çok daha hızlı hesaplamalar ve simülasyonlar gerçekleştirebiliyorlar. Örneğin, ulaşım ve enerji sektörlerinde, aynı zamanda temel araştırmalarda veya uyduların işletilmesinde kullanılabilirler. Kuantum bilgisayarlar, kuantum fiziği temelinde çalışır. Kuantum bitleriniz (kübitler) yalnızca 0 ve 1 durumlarını değil, aynı zamanda ara değerleri de alabilir. Bu, kuantum bilgisayarları geleneksel bilgisayarlardan ayırır ve onları çok güçlü kılar. DLR’deki birkaç enstitü halihazırda kuantum teknolojileri ile çalışıyor. DLR’de ayrıca gelecekte kuantum bilgisayarlar üzerinde ve bunlarla araştırma yapmak için büyük bir ihtiyaç var.