Almanya: Rusya, Suriye’deki depremzedelere yardım ulaşmasını sağlamak için Şam’a baskı yapmalı

bencede

New member
T24 Dış Haberler

Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock, Suriye’ye zelzele yardımı girmesine müsaade verilmesi için Rusya’ya Şam’a baskı yapma davetinde bulundu.

Pazartesi günü Kahramanmaraş’ta meydana gelen 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki zelzeleler, Suriye’de de büyük yıkıma ve bin 600’den çok can kaybına sebep oldu.

Ermenistan Dışişleri Bakanı Ararat Mirzoyan ile Berlin’de düzenlediği basın toplantısında Baerbock, “Rusya dahil tüm memleketler arası aktörler, ülkeye insani yardım girmesine müsaade verilmesi için Suriye rejimine baskı yapmalı” dedi.

“Şimdi bölgede tüm silahların bir kenara bırakılması epey önemli” diyen Baerbock, “Herkes insani yardımın muhtaçlık bölgelerine ulaşmasına ve depremzedelerin uygunlaşması ve korunmasına odaklanmalı” diye konuştu.

Almanya, İç Savaş niçiniyle resmi ilgilerini kestiği Suriye’ye yardımını devlet dışı kurumlar üzerinden yolluyor. Baerbock, ilgili yardım kuruluşlarına daha fazla para takviyesi sağlamak için çalışmalarının sürdüğünü tabir etti.