Almanya Türk Toplumu vatandaşlık yasası reformundan mutlu

bencede

New member
Almanya Türk Toplumu, hükümetin Almanya’da vatandaşlığa geçişi kolaylaştıran ve ikili vatandaşlığı imkanlı kılan yasal değişiklik sonucunı olumlu karşıladı.

Almanya’daki Türklerin temsil edildiği kıymetli sivil toplum çatı kuruluşlarından biri olan Almanya Türk Toplumu, hükümetin hayata geçirmeyi planladığı vatandaşlık yasası ıslahatını olumlu bir adım olarak nitelendirdi.

Almanya Türk Toplumu Lideri Gökay Sofuğlu, Almanya Redaksiyon Ağı’na verdiği demeçte, Toplumsal Demokrat Parti (SPD), Yeşiller ve Hür Demokrat Parti’den (FDP) oluşan federal hükümetin vatandaşlık yasasası ıslahatının memnuniyet yarattığını belirtti. Sofuğlu, Almanya’daki mevcut vatandaşlık yasasının “günümüz gerçekliği ile örtüşmediğini” tabir ederek, yasal değişikliğin bir “paradigma değişikliğine” işaret ettiğini söylemiş oldu, Sofuğlu, kıymetli olanın aşikâr bir ölçüde eşitliğin sağlanması ve daha fazla sayıda beşere siyasi iştirak imkanı sunulması olduğunun altını çizdi.

Almanya’da koalisyon mukavelesinde de yer alan vatandaşlık kanunundaki ıslahat için onay sürecinde cuma günü birinci adım atılmıştı.

Almanya İçişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, ilgili yasa tasarısının “neredeyse hazır” olduğu ve kısa müddet ortasında öbür bakanlıklara gönderileceği bildirildi. Bakanlıkların onayının akabinde tasarı kabinede de kabul edildikten daha sonra meclis oylamasına gidilecek.

Vatandaşlığa geçiş müddeti kısalıyor, ikili vatandaşlığın önü açılıyor

Yasa tasarısına nazaran, Alman vatandaşlığına müracaat için ülkede ikamet edilmesi gereken müddet, sekiz yıldan beş yıla indiriliyor. Okul ya da mesleksel muvaffakiyet, son derece uygun Almanca bilgisi yahut kamu faydasına faaliyetler üzere yollarla entegrasyonda “özel başarı” göstermiş bireyler için bu müddet 3 yıla kadar inebilecek. Islahatın en değerli unsurlarından biri ise milyonlarca Türk’ün Alman vatandaşlığına geçmesini engelleyen, ikili vatandaşlık önündeki manilerin kaldırılması. Tasarıda, “topluma entegrasyon için lisan bilgisi, eğitim, mesleksel maharet ve özgürlükçü demokratik temel nizama bağlılığın, bir kişinin bir ya da birden hayli vatandaşlığa sahip olmasından fazlaca daha kıymetli olduğu”na işaret ediliyor.

Hristiyan Birlik partileri ıslahata tepkili

Öte yandan muhalefetteki Hristiyan Birlik partilerinin (CDU/CSU) yasa tasarısına reaksiyonları sürüyor. Bild gazetesine konuşan Hristiyan Toplumsal Birlik (CSU) partili Alexander Dobrindt, “Alman vatandaşlığına geçişleri kolaylaştırmak ahengi güçlendirmez, tersine bunun tam bilakis niye olur ve yasa dışı göç için itici bir güç oluşturur” dedi. CDU milletvekili ve iç siyaset uzmanı Stefan Heck de birebir gazeteye yaptığı açıklamada, “Alman pasaportlarının enflasyoner biçimde verilmesi epeyce büyük ölçüde toplumsal patlayıcı barındırıyor” dedi.

Almanya’da mevcut düzenlemelere göre, sekiz yıllık ikamet daha sonrası Alman vatandaşlığına başvurulabiliyor.

dpa, epd,DW/BÖ,HT
 
Üst