Amerikalı aile İsrail’in Ben Gurion Havalimanı’na patlamamış top mermisiyle geldi

bencede

New member
Amerikalı bir ailenin, İsrail’in Tel Aviv kentindeki Ben Gurion Havalimanı’na patlamamış bir top mermisiyle gelmesi, terminalde büyük paniğe niye oldu.

Ailenin top mermisini 1967 ve 1973 senelerında İsrail ile Suriye içinde savaşa niye olan Golan Tepeleri’ni ziyaretleri sırasında bulduğu ve hatıra olarak ülkelerine götürmek istediği belirtiliyor.

Ailenin güvenlik bakılırsavlilerince sorgulandıktan daha sonra uçaklarına binmesine müsaade verildi.

‘Teröristler ateş açıyor’

İsrail, Golan Zirveleri’nin büyük kısmının denetimini 1967’deki Altı Gün Savaşları’nda Suriye’den ele geçirmişti. Bölgede hâlâ patlamamış mühimmat bulunabiliyor.

YNet isimli İsrail haber sitesine göre olay Perşembe gecesi yaşandı. Amerikalı ailenin bir üyesi sırt çantasından top mermisini çıkararak bakılırsavlilere mermiyi bavullarında gdolayıp götüremeyeceklerini sordu.

Bunun üzerine vazifeliler kalabalıktan derhal açılmalarını istedi. Bu sırada bir yolcunun söylenenleri yanlış anlayarak “Teröristler ateş açıyor” diye bağırması paniğe niye oldu.

İsrail kamu yayıncısı Kan Televizyonu’nun toplumsal medya hesabındaki bir görüntüde onlarca kişinin kendini yerlere attığı ve sürünerek uzaklaşmaya çalıştığı görüldü.

תיעוד: בהלה בנתב"ג בעקבות חשש מחפץ חשוד. לאחר בדיקות הוכרז על חזרה לשגרה@sharonidan pic.twitter.com/pOMLp3oaeC

— כאן חדשות (@kann_news) April 28, 2022

Kaos sırasında Uri isimli 32 yaşındaki bir yolcu kaçmaya çalışırken bavul bandına takılıp fikir yaralandı ve hastaneye kaldırıldı.

Bu yolcu, YNet News’a “Havalimanında bir saattir check-in kuyruğunda bekliyordum. Ansızın beş metre kadar önümdeki beşerler bavullarını bırakıp kaçışmaya başladı. Beşerler birinin etrafa ateş açtığını sandı. Ben de check-in bankosuna hakikat koşmaya başladım. Koşarken banda takılınca altı metre kadar uzağa uçtum” dedi.

Mescid-i Aksa’da çatışmalar

Ben Gurion dünyanın en sıkı güvenlik tedbirlerinin uygulandığı havalimanlarından biri.

İsrail güvenlik güçleri de Ramazan boyunca Kudüs’te Mescidi Aksa’da yaşanan gerginlik niçiniyle teyakkuzda.

Bu sabah; Ramazan’ın son Cuma namazı öncesinde Mescid-i Aksa’nın önünde bir daha çatışma çıktı.

İsrail askerleri taş atan kalabalığa plastik mermi ve ses bombalarıyla müdahale etti.

Filistin Kızılayı 32 Filistinlin yaralandığını duyurdu.

• İsrail ordusu, Gazze’den yapılan füze saldırısını önlediklerini duyurdu