Antalya Arkeoloji Müzesi

Bakec

New member
Antalya Arkeoloji Müzesi
Antalya müzesi sadece Türkiye’de değil Avrupa’nın bile en kapsamlı müzelerinden biridir. Müze ilk olarak 1922’de Alaaddiin Camisi’nde kuruldur. Müzeye hem Antalya’dan hem de Antalya’nın etrafındaki antik şehirlerden çıkarılan eserler getirildi. Bu sayede müze hızlı bir şekilde büyüdü.

Eserlerin bir kısmı birinci dünya savaşından sonra işgalci devletler tarafından kaçırılsa da bir kısmı korunabilmiştir. Müze 1937 yılında Yivli Minare Camisi’ne taşınmıştır. Daha sonra 1972’de kendi binasına taşınmıştır.

Yakın tarihte birçok ödül alan Antalya müzesi, 14 ayrı sergi salonuna sahip. Müzede yer alan 7 binden fazla eser ziyaretçilerini büyülüyor. Ayrıca müze sürekli yenilenip modernleşmekte. Yeni video gösterim salonları ve yeni kafeteryalar müzeye eklenmektedir.

Antalya Müzesinde sergilenen eserler

Antalya müzesindeki eserlerin büyük bir kısmı Paleolitik Çağ ile Roma İmparatorluğu dönemi arasındaki eserlerden oluşmakta. Ayrıca müze içerisinde sadece Osmanlı kültürüne odaklanmış ayrı bir sergi mevcuttur. Müzede ayrıca çocuk bölümü, mozaik salonu, seramik eserler koridoru, imparatorluklar koridoru, bölge kazılar koridoru, tanrılar koridoru, lahitler koridoru ve etnografya koridoru gibi tematik olarak ayrıldığı bölümler yer almaktadır.

Müzede önemli arkeolojik eserlerde bulunmaktadır. Mesela 1960’larda müzeden kaçırılıp daha sonra İsviçre’de ele geçirilen Herakles Lahdi müzenin en önemli parçalarından biridir. Perge Antik Kenti kazılarında bulunan Caracalla adlı heykelde müzenin bir başka önemli parçasıdır.

Antalya Müzesi giriş ücretleri ve saatleri

Müzeye girişin 45 TL olduğu ve müze kartın geçerli olduğu Antalya müzesi, haftanın 7 günü hizmet vermektedir. Saat 08.30-18.00 arası hizmete açık olan müze ziyaretçilerini beklemektedir.
 
Üst