Antalya’da Görülmesi Gereken Yerler

Hasan

New member
Antalya denince akla güneş, deniz ve kum gelse de Antalya’nın birçok tarihsel ve kültürel zenginliği bulunmakta. Yurt içi ve yurt dışı turistlerin sıkça tercih ettiği Antalya, gerek doğasıyla, iklimiyle, birbirinden güzel plajlarıyla gerek tarihi yapılarıyla turistleri mest etmektedir. Öyle ki Antalya’da bulunan bunca birbirinden güzel plajın yanı sıra onlarca tarihi yapıda bulunmaktadır. Antalya’ya ilgi yaz aylarında zirve yapmakta olup, yaz aylarında turist patlaması yaşanmaktadır. Özellikle Rus ve Alman turistlerin gözdesi olan Antalya, her sene milyonlarca turisti ağırlamaktadır.

Kaleiçi
Bergama Krallığı zamanında kurulan Kaleiçi, eski Antalya olarak bilinen birden çok girişi olan etrafı surlarla çevrili bir kasaba gibidir.

Antalya’da en çok gezilen ve eğlence mekânlarının bol bulunduğu hem Antalya yerlilerinin hem de turistlerin en çok tercih ettiği yerlerden biri olan Kaleiçi, tarihi Osmanlı evleriyle, dar şirin sokaklarıyla hem gezilmesi zevkli hem de görülmesi gereken yerlerden biridir. Denize açılan sokaklarında birçok eğlence mekânı bulunan Kaleiçi, Antalya’nın göbeğinde şehirden kaçmak isteyenler için bir cennettir adeta.

Antalya’nın diğer turistik yerleri gibi yol gitmeniz gerekmez, Kaleiçi Antalya’nın göbeğinde olduğu için hem ulaşımı kolaydır hem de eğlenebileceğiniz birçok mekân barındırır içinde.

Yivli Minare
Antalya’nın ilk İslami eserlerinden biridir. Selçuklu hükümdarı I. Alaeddin Keykubat tarafından 13. yüzyıl da yaptırılmıştır.

Antalya’da kalekapısı isimli semtinde yer almaktadır. Minarenin yerden yüksekliği 38 metreyi bulabilmektedir. Tepe noktasına çıkmak isteyenlerin 90 basamağı çıkması gerekiyor.

Minarenin gövde yapısı tuğlalardan ve renkli çinilerden oluşmaktadır. Minarede ayrıca 8 ayrı yiv bulunuyor. Bu yivler aynı zamanda minareye ismini de verir. Ancak yapı sadece minareden ibaret olmamakla beraber başka bölümleri de vardır.

Yıkık Medrese

Külliyenin sağ bölümünde yer almaktadır. Odaları dikdörtgen olup günümüze kadar büyük ölçüde sağlam bir biçimde ayakta kalmayı başarmıştır.

Nigar Hatun Türbesi

Korkuteli ilçesine adını veren Şehzade Korkut’un annesinin hatırına kurulan Nigar Hatun Türbesi, Altıgen yapıda olan mimarisi ve kırma taşlarıyla ön plana çıkar.

Mevlevihane

Külliyenin bir diğer önemli bölümlerinden birisi olan Mevlevihane, Selçuklu zamanında yapılmış olsa da 18. yüzyılda Tekeli Mehmet Paşa burayı Mevlevihane’ye çevirmiştir.

Zincirkıran Mehmet Bey Türbesi

Türbenin içerisinde dikkat çeken üç farklı sanduka bulunmaktadır. Dış kısımda ince taş işçiliği hemen dikkat çeker. Pencere kenarlarında ve üstlerinde rozetler bulunmaktadır.

Yivli Minare Adresi

Tarihi Yivli Minareye gitmek isteyenler için adres bilgisi şöyledir: Selçuk, İskele caddesi 07100 Muratpaşa/Antalya.

Hadrianus Kapısı
Roma İmparatorluğu zamanında M.S 130’lu yıllarda Roma İmparatoru Hadrianus’un şehre yaptığı ziyareti için yaptırılan bu kapı günümüze kadar ayakta kalabilmiştir. Kaleiçi yakınlarında olan kapı günümüze kadar heykellerini kaybetse bile Latince yazılan kitabesini korumayı başarmıştır. Yapının mermer sütunları oyma ve kabartmayla yapılmış işlemeleriyle dikkat çekiyor.

Atatürk Kültür Parkı
Antalya’nın Kaleiçi’nden başlayıp Konyaaltı sahillerine kadar devam eden nefis bir parkıdır. Bir yanda dik uçurumlarıyla falezler ve Akdeniz, Diğer yanda yeşillikler, oturma yerleri, fıskiyeler ve kafeler. Parkta çok ilginç kayalıklar ve fotoğraf çekeceğiniz birçok nokta bulunmakta.

Yürüyüş yolları, bisiklet yolları ve deniz gören restoran ve kafeler ev sahipliği yapan park günün her saatinden güvenle dolaşabileceğiniz bir park olma özelliğini de taşımaktadır. Parkı bir ucundan bir ucuna yürümek yaklaşık 2 saat sürebilmektedir
 
Üst