Anti-doping kurumu müdürü bu Cuma görevden alınacak

Atarlı Genç

New member
Yüksek Spor Konseyi (CSD) başkanı José Manuel Rodríguez Uribes'in, İspanyol anti-doping kurumu (Celad) yöneticisi José Luis Terreros'un istifasını talep etmesinden ve görevinden istifa etmediğini üç hafta sonra, Söz konusu örgütün Yönetim Konseyi bu Cuma günü Aragonlu doktoru görevden alacak. Hükümet, aralarında sprinter Patrick Chinedu ile maratoncular Hamid Ben ve Abdelaziz Merzougui'nin de bulunduğu, Celad tarafından örtbas edilen ve cezalandırılmayan sporcuların testlerinin pozitif olduğu iddiası skandalını ve kullanımda usulsüzlük iddialarını ortaya çıkardıktan sonra 5 Ocak'ta Terreros'u mahkum etti. kamu fonlarının kullanımı ve dopingin kontrol edilmesi ve cezalandırılması.

Rodríguez Uribes başkanlığındaki Celad Yönetim Konseyi bu Cuma toplanacak ve Terreros'un 2017'de anti-doping kurumunun başında başladığı aşamaya son verecek. Terreros, zamanı geldiğinde istifasını sunacağı konusunda ısrar etti. Celad'e açıklamalarda bulunulması ancak kendi inisiyatifiyle ayrılma adımını atmaması üzerine işten atılacak ve Celad, şüphe altındaki bir örgütte bu Cuma günü yerine başkasını atayacak.

Bir Celad yetkilisi dahili olarak “tek bir kontrol ajanı (Alman Profesyonel Dünya Çapında Kontrol Ajansı, PWC) ile gerçekleştirilen numuneler için özel hizmet şirketlerine ödeme yapmak üzere kamu fonlarının düzensiz kullanımını”, “yaptırım olmadan olumsuz analitik sonuçları”, “tek bir kontrol aracısı ile gerçekleştirilen numune alımını”, “özel hizmet şirketlerine ödeme yapılmasını” kınadı. “geriye dönük tedavi amaçlı kullanım izinleri” ve “kontrol ajanı niteliklerinin usulsüz verilmesi” ve Milli Eğitim, Mesleki Eğitim ve Spor Bakanlığı, İspanyol Dopingle Mücadele Ajansı'nın İspanya'ya yönelik tehdidi sonrasında Terreros'un görevden alınmasına yol açan bir soruşturma başlattı ( AMA).

CSD, 5 Ocak'ta Terreros'un görevden alınmasını talep ettikten sonra, “Bir suçun işlendiğine dair rasyonel belirtilerin bulunup bulunmadığını değerlendirecek olanın Savcılık olması gerekir.” diye hatırlattı ve Terreros'un görevden alınmasını talep ederek, bunun gerçekleşmemesi halinde Eğitim ve Öğretim Bakanı'nın görevden alınacağını duyurdu. Culture, Pilar Alegría ve José Manuel Rodríguez Uribes, “olayların doğası ve İspanyol sporunun ve kontrol sistemimizin maruz kaldığı itibar kaybı göz önüne alındığında” onun görevden alınmasını önereceklerdi.

Bu nedenle Terreros, bu Cuma günü görevini, Javier Martín del Burgo, Ana Muñoz, Manuel Quintanar, Enrique Gómez Bastida ve Aragonlu doktorun ardından, 2008'deki kuruluşundan bu yana İspanyol anti-doping kurumunun altıncı yöneticisi olacak kişiye devredecek. daha önce bu görevi yürütüyordu. Terreros'un ayrılışı ve sözleşme yenilemesinin yapıldığı CS, “Dopingle mücadele ve adil oyunu, müsabakaların bütünlüğünü ve sporcuların sağlığını korumayı garanti altına alması gereken sistemle ilgili en ufak bir şüpheye veya şüpheye izin veremeyiz” diye ısrar etti. Celad, “dopingle mücadeleyi en yüksek şeffaflık, etkinlik, verimlilik ve güvenlik standartlarıyla sağlama taahhüdüne yanıt veriyor.”