Augsburg’da bir yıllık AI üretim ağı

Hasan

New member
Ocak 2021’de Augsburg’daki AI üretim ağı, Bavyera genelindeki şirketlerin üretim ve otomasyonunu rekabetçi ve sürdürülebilir kılmak için yapay zeka (AI) yöntemlerini kullanmak amacıyla başladı. Free State of Bavyera, High-Tech Agenda Plus’ın bir parçası olarak Augsburg AI üretim ağını 92 milyon avro ile destekliyor. Bunun 30 milyon Euro’su şirketlerle ortak projeler için kullanılabilir. Araştırma ortakları Augsburg Üniversitesi, Augsburg Uygulamalı Bilimler Üniversitesi, Fraunhofer Döküm, Kompozit ve İşleme Teknolojisi Enstitüsü (IGCV) ve Augsburg Hafif Üretim Teknolojisi Merkezi (ZLP) ile Alman Havacılık ve Uzay Merkezi’ne (DLR) 62 milyon avro akıyor.

Malzeme açısından optimize edilmiş bir üretimin amacı

Augsburg’un yeni malzemeler ve proses mühendisliği alanlarındaki gücü, yapay zeka ile birlikte benzersiz bir satış noktasını temsil ediyor. Araştırmadan elde edilen bulguların ve yaklaşımların Bavyeralı şirketler için hızlı bir şekilde erişilebilir hale getirilmesi ve uygulanması da önemlidir. Bunun için firmalarla birlikte projeler geliştirilmelidir.

Augsburg’daki AI üretim ağının vizyonu, AI’nın yardımıyla üretim zincirlerinde daha önce genellikle doğrusal olan üretimi, oldukça modüler, malzeme açısından optimize edilmiş bir üretime dönüştürmektir. Bu, işleri korumak ve yeni iş fırsatları açmak için yüksek maaşlı bir yer olan Almanya’da rekabetçi bir şekilde üretime devam etmeyi mümkün kılıyor. AI üretim ağı Augsburg, özellikle araştırma ortaklarıyla ortak projeler başlatmaya davet edilen orta ölçekli şirketleri hedefliyor.

Projenin ilk yılındaki gelişmeler – Augsburg Üniversitesi’ndeki örnek

2021 ilk proje yılında, dört araştırma ortağının şirketlerle çok sayıda projesi şimdiden başladı. Augsburg Üniversitesi tarafında, AI üretim ağı Augsburg bağlamında 120 yeni sanayi şirketi dahil edildi, toplam 15 proje başlatıldı ve 17 proje daha hazırlandı. Augsburg Üniversitesi, yapay zeka tabanlı üretimin temel unsurlarını araştırır ve malzemeler, proses teknolojisi ve dijitalleştirme arasındaki arayüzde hareket eder. Firmalarla birlikte geliştirilen projelerin sonuçları sorunsuz bir şekilde uygulamaya akmalıdır. Ayrıca, endüstriyel ölçekte üretim tesislerinin işletilmesi için 7.000 metrekarelik ortak kullanımlı araştırma ve ofis alanının inşaatını koordine etmektedir.

Augsburg Uygulamalı Bilimler Üniversitesi, özellikle yenilikçi araştırma sonuçlarının uygulamaya yönelik olarak pratik fikirlere dönüştürülmesi, ilgili çözümlerin geliştirilmesi ve bunların Augsburg şirketlerinde uygulanması için Augsburg AI üretim ağının bir parçasıdır. Özellikle insan-makine etkileşimi, dijital katma değerli ağlarda risk analizi ve güvenli endüstriyel bileşenler gibi alanlarda yenilikçi AI çözümlerinin geliştirilmesine odaklanıldı. Bölgedeki şirketlerle ilk projeler 2021’de başladı. Diğerlerinin yanı sıra BMK, Faurecia, ITQ, Rational ve WashTec, süreç ve üretim optimizasyonu için araştırma projelerine katıldı.

Kalite güvence süreçleri üzerine araştırma

Augsburg’daki DLR tesisindeki Hafif Üretim Teknolojisi Merkezi (ZLP), Augsburg’un yapay zeka üretim ağının bir parçası olarak havacılık endüstrisi için endüstriyel ölçekte yapay zeka destekli üretim ve kalite güvence süreçlerini araştırıyor. Kurumsal araştırma ve endüstri arasında bir bağlantı görevi görür. İlk yıl, Gersthofen merkezli orta ölçekli WOGRA şirketi ile OIML (Makine Öğrenimi için Açık Altyapı) projesinin uygulanmasına odaklanıldı.

Fraunhofer IGCV’deki önemli yatırımlar

Fraunhofer IGCV’de, mevcut ve yeni edinilen üretim tesislerinin yanı sıra katmanlı üretim, pil hücresi üretimi ve hafif yapı alanlarındaki tüm üretim hatları, Augsburg’daki AI üretim ağının bir parçası olarak dijitalleştirilir ve fiber kompozit malzemelerle ağa bağlanır. Son derece yenilikçi sistemler ve en son sensör teknolojisi, proses, sistem ve bileşen verilerini etkin bir şekilde yakalamanın temelini oluşturur. 2021’de havacılık, rüzgar enerjisi ve karbon fiber geri dönüşümündeki gelişmeleri desteklemek için önemli yatırımlar yapıldı. Bölge şirketlerinin yer aldığı 16 proje başlatıldı ve iki projeye başvuru yapıldı.

Uygulamalı araştırmaların şirketlerle yoğunlaştırılması

2022 yılında uygulamalı araştırmaları bölgedeki şirketlerle yoğunlaştırabilmek için tüm araştırma ortakları 2021 yılında önemli hazırlık çalışmaları yürütmüştür. Ayrıca, başka projelere başvurulacak ve başlatılacaktır.

Bu yıl DLR ZLP, OIML’yi kullanmak istiyor Geliştirilen platformu AI üretim ağında sunun ve test kullanımı için ilgili pilot şirketlere ve araştırma kurumlarına bırakın.

2022’de Augsburg Üniversitesi, bölgesel şirketlerle projelerde araştırmayı laboratuvardan endüstriyel ölçeğe aktarmak için WALTER Teknoloji Kampüsü Augsburg’daki araştırma salonunun inşaatı ve taşınmasıyla önemli bir kilometre taşı bekliyor. Augsburg Uygulamalı Bilimler Üniversitesi için de bir taşınma planlanıyor: Bilim adamları Büro Center Messe’deki odalarına taşınıyor. Burada, diğer şeylerin yanı sıra, Fraunhofer FIT’in İş Enformatikleri proje grubu ile işbirliğinin genişletilmesi amaçlanmaktadır.

2022’de Fraunhofer IGCV, sürekli süreç izleme ve diğer sistemlerin kontrolü yoluyla minimum kaynak kullanımıyla “sıfır hatalı” üretim hedefini takip ediyor. Bu şekilde elde edilen bilgi, Augsburg bölgesindeki sanayi şirketleri ile işbirliği içinde uygulanmalı ve ilgili şirketlerin ekonomik avantaj elde etmelerini sağlamalıdır.

Augsburg şehrinin rolü

Augsburg’daki AI üretim ağının diğer ortakları, yerel irtibat noktaları olarak iki teknoloji transfer yöneticisi olan Bayern Innovativ, Swabian Sanayi ve Ticaret Odası, Swabian Chamber of Crafts, Composites United eV, Bavyera Metal ve Elektrik Endüstrisi Birliği’dir. , Bavyera İş Birliği ve IG Metall. Augsburg şehri, bakanlıklar ve ortaklarla daha iyi koordinasyon ve koordinasyon için düzenli sanal toplantılarda ağ oluşturan bir yapay zeka yönlendirme grubu başlattı.