Augsburg’daki araştırma yıldönümü: DLR Hafif Üretim Teknolojisi Merkezi’nin 10. yılı

Hasan

New member
Augsburg’daki Alman Havacılık ve Uzay Merkezi’nin (DLR) bu yılki üretim teknolojisi kolokyumunun özel bir etkinliği oldu: 15 Mayıs 2019’da DLR Hafif Üretim Teknolojisi Merkezi (ZLP) onuncu yılını kutladı. Politika, endüstri ve araştırmadan yaklaşık 200 konuk, ZLP’nin gurur verici gelişimine göz atmak ve hafif üretimde mevcut ve gelecekteki konular hakkında görüş alışverişinde bulunmak için şenlikli bir ortamda bir araya geldi.

“Hafif Üretim Teknolojisi Merkezi, havacılık ve uzay endüstrisinde bölgesel, ulusal ve uluslararası düzeyde güçlü bir araştırma ortağı olarak kendini kanıtladı, bundan gurur duyuyoruz. Verilerin tutarlı dijital kullanımı ve yapay zeka araçlarının kullanımıyla, DLR İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Klaus Hamacher, ZLP Augsburg’un ayrıca hafif yapı için yeni bir potansiyele sahip olduğunu ve böylece DLR’nin gelecekte bir teknoloji sürücüsü olarak konumunu genişletmeye devam edebileceğini söyledi.

ZLP’nin kuruluşu ve gelişimi, başından beri Bavyera eyalet hükümeti tarafından yakından desteklendi. “ZLP kendisini bilim ve ticarette değişmez bir yer edinmiştir. Karbon elyaf takviyeli plastikler söz konusu olduğunda, Bavyera ve Almanya’da lider bir konuma sahiptir. İnovasyon parkı ile Augsburg iyi seçilmiş bir yer. Araştırma, endüstri ve öğretim sayfalarının yakın ağı,” diye açıklıyor Bavyera Eyaleti Ekonomik İşler, Bölgesel Kalkınma ve Enerji Bakanlığı Müsteşarı Roland Weigert. ZLP’nin bir diğer yakın arkadaşı olan Augsburg şehri, yıldönümü kolokyumunun açılış töreninde Belediye Başkanı Eva Weber tarafından temsil edildi.

Geleceğin havacılık endüstrisi için hafif yapı

Modern havacılıktan talepler açıktır – ağırlık olarak daha hafif, yakıt tüketiminde daha ekonomik ve kirletici dengesinde daha çevreci. Bu hedeflere ulaşabilmek için hafif yapı temel bir unsurdur. Elyaf takviyeli plastikler ve diğer kompozit yapılar, üretim süreçleri onlara göre uyarlanırsa, özelliklerine en uygun şekilde katkıda bulunabilir. Augsburg’daki ZLP, on yıldır bunun için gerekli olan yeni teknolojileri ve süreçleri büyük bir başarıyla araştırıyor ve geliştiriyor.

Bu aynı zamanda ZLP çevresindeki hızlı gelişime de yansımıştır: 2009 yılında SIGMA Technopark’ta üç çalışanla başlayan başlangıçların ardından, bunu iki yıl sonra Augsburg’da bağımsız bir DLR lokasyonunun kurulması ve geliştirilmesi izledi. Komşu Fraunhofer enstitüsü ve DLR, Augsburg İnovasyon Parkı’ndaki ilk sitelerdi. ZLP’nin yeni teknoloji salonu, endüstriyel ölçekte araştırma çalışmaları için özel olarak tasarlandı ve Mayıs 2013’te açıldı. Toplam 60 çalışanı olan ZLP’nin devasa laboratuvar salonu ve bitişikteki ofis kompleksi bugün meşgul.

İşin odak noktası, özellikle hafif üretimin esnek, robot tabanlı otomasyonu ve dijitalleştirilmesidir. Bu, benzersiz büyük ölçekli araştırma tesisi sayesinde başarılı oldu ve hala da başarılı oluyor: Çok işlevli robot hücresi (MFZ), endüstriyel ölçekte büyük, fiberle güçlendirilmiş bileşenlerin üretimi için entegre süreçlerin geliştirilmesini sağlıyor. Entegre kalite güvencesi burada önemli bir rol oynar. Hafif yapılar üretilirken havacılığın yüksek kalite gereksinimlerini karşılayabilmek için uzmanlar, robotik kıskaçlarla otomatik süreçler geliştiriyor. Bu, yeniden üretilebilir kaliteyi sağlamak ve karmaşık malzemeleri insan ve makine arasında güvenli bir işbirliği ile maliyet ve zaman açısından verimli bir şekilde işlemek içindir.

Ayrıca, bilim ve endüstriden bölgesel ortaklarla işbirliği, araştırma tesisi için merkezi bir öneme sahiptir. Duromer basınçlı bölme üretimi, termoplastik basınçlı bölmenin kaynaklanması, CFRP booster üretimi veya fiber-metal laminatların otomatik üretimi için uçtan uca bir proses zincirinin otomasyonu – geçmişte çok sayıda başarılı proje ZLP’de on yıl, Augsburg ve Bavyera’daki havacılık endüstrisinin teknolojik yeterliliğine katkıda bulundu ve üretim alanında güçlendi ve önümüzdeki on yıllar için hazırlandı.

ZLP Augsburg’daki önemli gelecek konuları arasında, DLR@UBC ve British Columbia Üniversitesi arasındaki işbirliği gibi “insan merkezli üretim” ve uluslararasılaşma ile ilgili her şey için akıllı çözümler yer alıyor – DLR şu anda bir doktora programı kuruyor. Kanadalı ortak.