Automatica 2022’de öne çıkan robot bilimi

Hasan

New member
Alman Havacılık ve Uzay Merkezi (DLR), 21-24 Haziran 2022 tarihleri arasında Münih’te akıllı otomasyon ve robotik alanında önde gelen ticaret fuarı olan automatica 2022’de robotik araştırmalarının öne çıkan özelliklerini sunacak. DLR Robotik ve Mekatronik Enstitüsü, bu yıl geleceğin fabrikaları konusuna ve SMiLE hemşirelik yardımı projesine odaklanıyor. Ayrıca, ortak enstitüler en son gelişmelerini sunacak ve DLR spin-off’ları başarılı teknoloji transferlerini sunacak.

geleceğin fabrikası

“Geleceğin Genişletilmiş Fabrikası” DLR projesinin amacı, robot destekli üretim süreçlerinin dijital dönüşümüdür. Disiplinler ve konumlar arasında toplam yedi enstitü ve tesis birlikte çalışır. Öne çıkan bir özellik olarak, ekip bir otomatik olarak gösterecek esnek üretim ağıbirkaç değişken iş istasyonundan oluşur. DLR robot kolu SARA modüler istasyonların merkezi elemanıdır. Gereksinimlere bağlı olarak, modüler sistem, bileşenlerin konumuna ve uygun araçlara göre bağımsız olarak yapılandırılabilir. Zor montaj görevleri, özel kuvvet sensörleri ve robot kolunun kontrolü sayesinde beceriye dayalı veya sezgisel olarak programlanabilir. Yürütme hassas, hızlı ve hassas bir şekilde başarılı olur.

Araştırma alanından mobil manipülasyon “SwarmRail” ve “FlappyBot”, süreçleri gelecekte daha esnek ve verimli hale getirmeye yardımcı olacaktır. Her iki konsept de otonom sürüş yapan ve işbirliği yapan bir mobil robot sürüsüne dayanıyor. Sanayi, lojistik, dikey tarım ve fiber kompozit malzemelerden yapılmış uçak bileşenlerinin imalatı için büyük ekonomik potansiyele sahipler. Augsburg’daki DLR Hafif Üretim Teknolojisi Merkezi de esnek üretim için bir gösterici sunuyor.

Simülasyonlar ve dijital ikizler, örneğin bileşenler veya tüm sistem ortamları, üretim süreçlerini optimize etmek için vazgeçilmezdir. Bunun bir örneği Sanal Devreye Alma DLR Institute for System Dynamics and Automatic Control for Industry 4.0 tarafından bir montaj sürecinin gösterilmektedir.

Lojistik uygulamaları için, DLR Robotik ve Mekatronik Enstitüsü yeni ürününü tanıtıyor hibrit kıskaç önce. Birçok eşyayı dolu kasalardan kolayca alabilir. İki parmaklı kavrayıcıya ek olarak, nesneleri yukarıdan emebilen bir vakumlu kavrayıcı ile donatılmıştır.

Yardım ve bakım robotları

Ticaret fuarı ziyaretçileri ayrıca bakım yardımı projesiyle bağlantılı olarak insanlar için yeni teknolojiler hakkında bilgi edinebilir. Gülümsemek (Engelli yaşam koşullarındaki insanlar için hizmet robotları). SMiLE “ekosistemi”, insansı robot gibi çeşitli robot sistemlerinden oluşur. Yuvarlanan Justin ve tekerlekli sandalye robotu EDAN. Otonom becerileriniz sürekli olarak geliştirilmektedir. Araştırmacılar şu anda projede araştırıyorlar SMiLE2birlikte Ek olarak, bir kontrol merkezinin robotların yeteneklerini uzaktan destekle nasıl genişletebileceği. Özel bir alanda, dokunsal teleoperasyon da dahil olmak üzere DLR robot sistemlerinin uzaktan kontrol edilebildiği bir kontrol merkezinin ilk prototipini gösteriyorlar. Yardım robotları, gelecekte huzurevlerinde, evlerde ve hastanelerde çalışacak ve fiziksel engelli insanlar için günlük hayatı kolaylaştıracaktır. Automatica’nın başlangıcında, proje ekibi bir teknik inceleme yayınladı – buna enstitü portalından buradan erişilebilir.

İle Davut DLR Robotik ve Mekatronik Enstitüsü de bir insan modeline dayalı olarak geliştirilmiş antropomorfik bir robot sunuyor. David’in hünerli ellere sahip iki kolu, bir gövdesi, bir boynu ve bir kafası var ve insan yapımı bir ortamda kullanılmak üzere aşamalı olarak tamamen insansı bir robota yükseltiliyor. Bunu yapmak için David, boyut, güç ve el becerisi açısından mümkün olduğunca insan olmaktır.

KOBİ’ler için robotik uzmanlığı ve teknoloji transferi

Son olarak, DLR’nin ticaret fuarındaki varlığı, MIRO İnovasyon Laboratuvarı, tıbbi robotik için yeterlilik merkezi. Tıbbi teknoloji üreticileri, özellikle de küçük ve orta ölçekli şirketler, yeni robot sistemlerinin geliştirilmesinde uzmanlık kazanıyor. Buna cerrahi müdahaleler için çeşitli robotik kollara sahip enstitünün kendi araştırma platformu MIRO’ya erişim de dahildir. Endüstri, araştırma ve klinik ortaklar arasındaki arayüz olarak Innovation Lab ekibi, automatica 2022’de ürün geliştirmeleriyle ilgili sorular ve tartışmalar için hazırdır.

Son olarak, robotik araştırmaları, teknoloji transferlerinin güçlü bir itici gücüdür. Bu nedenle çok sayıda DLR spin-off’u da kendilerini ticaret fuarı standında sunacak. Örneğin, en son yan kuruluş olan Leverage Robotics, güvenli ve verimli insan-robot işbirliği için son derece esnek robot montaj istasyonları geliştiriyor.