Avrupa “uzayda veri otoyolunun” ilk kendi uydusu için yeşil ışık

Hasan

New member
“Uzayda veri otoyolu” olarak da bilinen Avrupa veri aktarma uydu sistemi EDRS, gerçek zamanlı veri iletiminde yeni bir standart belirliyor: Yenilikçi lazer düğümleri, minimum sürede dünyaya saniyede 1,8 gigabite kadar veri hacmi taşıyabilir. gecikme. Programın ilk iletişim düğümü olan EDRS-A, 29 Ocak 2016’da başlatıldı ve şimdiden AB yer gözlem programı Copernicus’un dört Sentinel uydusundan veri iletimi için aktarma hizmetlerini sunuyor. Avantaj: Röle uydu ile yer gözlem uyduları çok daha fazla veriyi dünyaya ve dolayısıyla son kullanıcılara çok daha hızlı ulaştırabilir (bkz. bilgi kutusu). EDRS için ilk kendi uydusu – EDRS-C – Almanya’da tasarlandı, inşa edildi ve test edildi. Geçtiğimiz on bir ay boyunca adımlarını attı ve Haziran 2019’da ESA’nın Kourou’daki Avrupa Uzay Merkezine yolculuğuna başlaması ve buradan 24 Temmuz 2019’da bir Ariane 5 fırlatma aracıyla sabit yörüngeye fırlatılması bekleniyor. ayrılmalı

EDRS, Avrupa Uzay Ajansı ESA ile endüstriyel ana yüklenici Airbus arasındaki bir özel-kamu ortaklığıdır. Almanya, yaklaşık 235 milyon Euro’luk (yüzde 61) katkıyla ilgili ESA programında aslan payını taşıyor. DLR’deki alan yönetimi, bu katkıları federal hükümet adına BMWi’den gelen fonlarla yönetir.

EDRS-C – bir Alman ürünü…

EDRS-C uydusu, programda bir kilometre taşı olarak kabul ediliyor: 2013 yılında Avrupa telekomünikasyon uydusu Alphasat ve operasyonel iletişim düğümü EDRS-A üzerinde başlatılan ilk deneysel lazer iletişim terminalini takip ediyor. “EDRS-C ile ağ, ilk uydusunu alacak. EDRS-C, Alman yüksek teknolojisi ile doludur ve Almanya’da telekom uyduları için bir sistem sağlayıcısı kurma stratejisini takip etmektedir. Alman taahhüdü böylece telekomünikasyon uyduları için sistem yeterliliğini desteklemektedir. ve optik iletişim alanındaki teknolojik liderliğimizi güvence altına alıyor,” diye vurguluyor DLR Uzay İdaresi Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Walther Pelzer.

Pratik olarak tüm büyük Alman uzay lokasyonları EDRS-C’ye katkıda bulunmuştur. Bu, Bremen merkezli OHB System AG’nin ikinci telekomünikasyon uydusudur ve SmallGEO’nun görece hafif yerdurağan uydulardan oluşan ürün serisini tamamen kimyasal güçle çalışan bir varyantla genişletiyor. Uydunun kalbi lazer terminalidir: Backnang şirketi Tesat, yalnızca teknolojiye katkıda bulunmakla kalmaz, aynı zamanda EDRS iletişim yükünden de genel sorumluluğa sahiptir. Bu aynı zamanda, radyo frekansı yükseltici elemanlarının Avrupa’daki konumu olan Thales Ulm’den gelen hareketli dalga tüplerini de içerir.

Uydu platformunun önemli alt sistemleri ve bileşenleri de Almanya’daki tedarikçilerden gelmektedir. Kimyasal tahrik sistemi, Lampoldshausen’deki Ariane Group’tan geliyor. Uydu ve basınçlı tankların yapısal unsurları, Augsburg’daki MT Aerospace tarafından sağlandı. Jena Optronik’in yıldız sensörü ve Heidelberg’deki Collins Aerospace’in momentum çarkları ile konum sensörlerinin ve kontrolün merkezi elemanları da Almanya’da üretildi.

Lansman öncesi kapsamlı uydu testleri, Ottobrunn’daki IABG ve Airbus’ta gerçekleştirildi. Airbus halihazırda EDRS-A’yı işletiyor ve EDRS-C’nin lansmanından sonra bu uydu için görev kontrolünü de devralacak. Airbus, DLR ve ESA’nın desteğiyle artık dünyada eşi benzeri olmayan bir hizmet sunabiliyor. DLR’nin Oberpfaffenhofen’deki Alman Uzay Operasyonları Merkezi, Airbus adına faydalı yüklerin kontrolünü ve EDRS-C uydusunun kontrolünü devraldı. DLR, tüm EDRS zemin segmentinin inşası ve işletme hazırlıkları için araştırma fonlarından 8,7 milyon Euro yatırım yaptı. Bavyera Eyaleti Ekonomi ve Medya, Enerji ve Teknoloji Bakanlığı 7,5 milyon avro sağladı.

… ve bir Avrupa projesi

Büyük Alman paylarına rağmen EDRS, 14 ESA üye devletinin dahil olduğu bir Avrupa projesidir. “Copernicus” ile EDRS, Avrupa’da önemli bir çıpa müşterisine sahip oldu. Ek olarak, EDRS-C üzerindeki optik iletişim yükü tüm kaynakları gerektirmez, uydu aynı zamanda İngiliz uydu operatörü Avanti’den gelen bir yükü de barındırır. Uydunun tasarım aşamasında ESA tarafından yapılan bir itirazın ardından, birkaç ilgili taraf bildirdi. “HYLAS 3” ticari faydalı yüküne sahip Avanti ihaleyi kazandı ve bu nedenle platform ve fırlatma maliyetlerinin bir kısmını da üstleniyor.
 
Üst