Bakıma muhtaç insanlar için robotlar iş başında

Hasan

New member
Güvenli insan-robot etkileşimine odaklanın


Robotik teknolojiler uzun zamandır günlük hayatımızın bir parçası. Basit sistemler, örneğin elektrikli süpürge robotları veya otonom çim biçme robotlarıdır. Mobil servis robotlarının kullanımı bir sonraki adım anlamına gelir. Kolları ve elleri olan bu robotlar çevrelerine tepki verebiliyor. Bu gelişmeler, modern hafif robot teknolojisinin güvenli insan-robot etkileşimi sunması nedeniyle mümkün olmuştur. Otomotiv endüstrisinde kullanılanlar gibi klasik endüstriyel robot kolları, güvenlik nedeniyle her zaman çitlerin arkasında çalıştırılmalıdır. Modern hafif robotlar ise insanlarla veya çevreyle fiziksel temasa karşı hassastır.


Yaklaşık 20 yıl önce DLR’de geliştirilen LBR hafif robot, bu alanda önemli bir kilometre taşını temsil ediyor. Çevresiyle nasıl etkileşime girdiğini algılamak ve etkilemek için ortak tork sensörlerini kullanabilir. Bu ek bilgilerle robot, aktif olarak esnek ve dolayısıyla güvenli bir şekilde bir insan koluna benzer şekilde davranabilir – bu, insanların yakın çevresinde kullanım için temel bir ön koşuldur.

Hafif robot LBR’nin başarı öyküsü

LBR’nin ilk prototipi (solda) 1990’ların ortalarında üretildi. 2003’ten üçüncü nesil teknoloji (sağda) KUKA şirketine lisanslandı. Başlangıçta uzay uygulamaları için hafif bir robot kolu olarak tasarlanan DLR robot teknolojisi, diğer birçok robot sisteminin temelini oluşturur ve aynı zamanda güvenli insan-robot etkileşiminin önünü açar.
 
Üst