Bremerhaven’deki DLR sitesi

Hasan

New member
Bremerhaven’deki Alman Havacılık ve Uzay Merkezi (DLR), enerji geçişi, dijitalleşme, yenilikçi mobilite ve küresel ağ oluşturma geçmişine karşı, limanlar ve açık deniz rüzgar çiftlikleri gibi gerekli altyapıyı kazalardan ve saldırılardan korumaya adamıştır. 2017 yılında kurulan DLR Deniz Altyapılarını Koruma Enstitüsü, Avrupa’da türünün ilk örneğidir.

Enstitü, bilimsel-teknik gelişmelerini, denizcilik altyapılarının, dayanıklılık olarak bilinen aksamalar durumunda bile başarısız olmama kabiliyetine odaklıyor. Tüm geliştirmelerin amacı, altyapıya yönelik tehditleri tespit edebilmek ve önleyebilmektir. Enstitü böylece, DLR’de halihazırda mevcut olan teknoloji geliştirme ve deniz güvenliği alanlarındaki sayısız yetkinliği genişletiyor.

Enstitünün görevlerinden biri de deniz altyapılarının güvenlik ve koruma düzeyinin değerlendirilmesidir. Amaç, performanslarını uzun vadede korumaktır. Örneğin, açık deniz rüzgar çiftlikleri, planlanan enerji geçişinin uygulanmasında ve dolayısıyla nükleer ve fosil enerji kaynaklarının aşamalı olarak kaldırılmasında önemli bir unsurdur. Bunu yapmak için, güvenilir çalışmaları sağlanmalıdır. Olası saldırılara karşı korunmak için mevcut sensörler ve yeni teknolojiler eşit olarak kullanılır.

Enstitü, ele alınan güvenlikle ilgili konuyla ilgili sosyal ve etik sorumluluğunu yerine getirmek için en başından bunu ve yeni teknolojilerin kabulünü araştıran bir araştırma grubu kurmuştur.

Bremerhaven’deki DLR çalışmalarında, güvenlik görevleri olan yetkililer ve kuruluşlarla (BOS) ve aynı zamanda Alman Gemi Enkazlarını Kurtarma Derneği (DGzRS) ve endüstri gibi sivil toplum kuruluşlarıyla yakın işbirliği içindedir.
 
Üst