Carlos Sainz Avustralya'da dişlerini gıcırdatıyor ve pole pozisyonu arayacak

Atarlı Genç

New member
Avustralya GP testlerinin ilk gününde Charles Leclerc en hızlı isim olurken, Max Verstappen neredeyse onda dört puanla ikinci, Carlos Sainz ise biraz daha geride kaldı. İspanyol pilotun durumunda, Suudi Arabistan GP'sinde yarışamamasına neden olan apandisit ameliyatından sonra hâlâ %100 olmadığı için makul olandan daha fazla değeri var. Bunun kanıtı resmi yayın kameralarının Ferrari locasında kaydettiği konuşmadır: Madridli adam kaskını çıkararak ünlü babasının iyi olup olmadığı sorusuna anlamlı bir “beni rahatsız ediyor” şeklinde yanıt veriyor.

“Günü sorunsuz tamamlamış olmanın mutluluğunu yaşıyorum. Yatakta iki hafta geçirdikten sonra tabii ki oldukça yorgundum ama önemli olan tüm seansı hiç acı çekmeden tamamlayabilmemdi. Artık iyice toparlanmanın zamanı geldi ve yarın Charles'ın ne kadar iyi iş çıkardığını görünce, ulaşılabilecek gibi görünen o direğe gitmeyi deneyin,” diye umuyordu Sainz. Ve öyle görünüyor ki Ferrari orada.

Gerçek yıkıcıdır. Acıların Cuma günü, her ne kadar mutlak favori olarak kalsa da Max Verstappen yarış testini veya sıralama simülasyonunu mümkün olan en rahat şekilde tamamlayamadı. Zirvede olmayı bekliyordum ama ya gün boyunca sürekli olarak devam eden çok sayıda pist çıkışı nedeniyle ya da son 9 Formula yarışını kazanan Hollanda'nın dolambaçlı ve çekici 'Avustralya' düzeninde karşılaşılan yoğun trafik nedeniyle 1 yarışta tartışıldı ve onuncuya gitti, ancak tamamen tatmin olmadı. Daha çok doyumsuz açgözlülükten kaynaklansa da Verstappen diğer seanslardaki kadar gülmüyordu.

Sıralama veya yarış sırasında ciddi olayların yaşanma ihtimali, bir 'Joker'in güverteye kayması ve mat üzerindeki durumu değiştirme ihtimalini doğuruyor. Bunun kanıtı, Alex Albon'un ilk serbest antrenmanda Williams'la yaşadığı ve tarihi takımın eksikliklerini tüm dünyaya gösteren ciddi kazadır. Anglo-Taylandlı sürücü serbest saniyelerde yarışmadı çünkü yedek şasileri olmadığı için tamircileri hasarlı arabasını onarmaya çalışıyordu. Eğer onu sıralama turlarına hazır hale getirmezlerse, Albon'un takım arkadaşı Amerikalı Logan Sargeant'ın arabasına binerek yarış dışı kalacağı konusunda ciddi bir ihtimal olduğu konusunda uyardılar. Williams'ın bir süredir oldukça sıkıntılı olan mali durumu büyük harcamalara izin vermiyor.

Alonso, 5. ve karışık duygularla

Cuma günkü iki ücretsiz antrenman seansında meydana gelen tüm olaylara, ayrılıklara ve korkulara rağmen, Fernando Alonso'nun orada olduğunu doğrulamak için her zamanki, anayasal ve neredeyse omurga beşinci pozisyonuna inmeniz gerekiyor. Asturian, yarış temposunda büyük dezavantajlara sahip olmasına rağmen Aston Martin AMR24'ün tek tur için harika bir araç olduğunu göstermeye devam ediyor.

Ancak ortaya çıkan sorunların yönetilmesi bu soruna son verebilir. Ve eğer işin bu ilk gününde kanıtlanmış bir şey varsa o da hiç kimsenin yarışta rahat olma özgürlüğüne sahip olmayacağıdır. “Albert Park'ta işler her zaman karmaşıktır: Pistteki lastikler oldukça sertleşiyor ve yol tutuşu değişiyor. Ön kanat gibi bazı rötuşlanmış parçalara sahip olacak olan Alonso, “Bu beni 1. antrenman seansında 10. virajda çakıllı araziden geçmeye yöneltti, bu yüzden seans sırasında zemini değiştirmek zorunda kaldık” dedi. Çarkların yönetimi yine kritik olacak ve duvarların yakınlığı herkesi daha fazla konsantre olmaya zorlayacak. Bu anlamda Alonso'nun zihinsel gücü, Aston Martin'in sezonun açılış olaylarının ağızlarında bıraktığı acı tatlı tattan kurtulmak için ihtiyaç duyduğu şeker olabilir.