Çin’de hükümetin sıfır Covid siyasetine öfke artıyor

bencede

New member
William Yang

Kapsamlı yasaklara karşın Çin genelinde koronavirüs olayları artıyor. Öfkeli vatandaşlar sert Covid-19 tedbirlerini protesto etmek için büyük riskler alıyor.

Yaklaşık üç yıldır devam eden sokağa çıkma yasakları ve ekonomik hayattaki aksaklıklar halkın memnuniyetsizliğini yeterlice arttırmış olsa da Çin’in “sıfır vaka” siyasetini terk edeceğine dair bir işaret yok.

Üstelik, yetkililerin virüsü ortadan kaldırma uğraşlarına karşın son haftalarda yeni olaylar artışta. Son 24 saatte günlük olay artışında yeni bir rekor kırıldı, ülke çapında Perşembe günü 31 bin olay rapor edildi. Bu, pandeminin başından beri en yüksek sayı. Çeşitli kentlerde milyonlarca kişi meskenlerine kapatılmış biçimde.

İşletmelere çalışanın konuttan çalışması talimatı verilirken, parklar ve müzeler kapatıldı.

Pekin’deki yetkililer, başşehrin pandemi sürecinin en önemli sınavıyla karşı karşıya olduğunu söylüyor. Yeni kurallar, Çin’in öbür bölgelerinden başşehre gelen her insanın üç gün boyunca sistemli test yaptırmak üzere konut yahut otellerinde kalmasını gerektiriyor.

Tanık sözleri ve toplumsal medya görüntülerine bakılırsa, Çarşamba günü dünyanın en büyük iPhone fabrikasında berbat ömür şartlarını protesto eden emekçilerin aksiyonu şiddetle bastırıldı.

Çin’de protesto riskli

Yaklaşık 19 milyon kişinin yaşadığı güneydeki Guangzhou kenti ülkenin en büyük koronavirüs salgınlarından birini yaşıyor. Milyonlarca insanın sokağa çıkmasının yasaklandığı kentte orta ara protestolar yaşanıyor.


Şangay’da koronavirüs testleri sokakta yapılıyor


“kimi vakit test kararı vaktinde gelmiyor, bu biçimde olunca yeşil sıhhat kodunuzu birkaç saat için kaybediyorsunuz. Beşerler muhakkak tüm bunlara epey öfkeli” dedi.

Çin vatandaşlarının uygulamaları alenen protesto etmeye istekli olması, durumun ne kadar umutsuz hale geldiğinin bir işareti.

İnsan Hakları İzleme Örgütü’nün (HRW) Çin araştırmacısı Yaqiu Wang DW’ye verdiği demeçte, Guangzhou’da öfkeli kalabalıklar ve mahallî yetkililer içindeki çatışmaların bir “son çare” olduğunu söylemiş oldu.

Wang, “Çin’de direnişin bedeli çok yüksek. Guangzhou meselade kızgın vatandaşların birçok, kısıtlamalar yüzünden geçimlerini sağlayamayan göçmen işçiler” dedi ve ekledi: “Bence Çin halkı öteki bir seçenekleri olsa protestoya kalkışmazdı. Protestonun bedeli onlar için çok yüksek.”

Çin’in Covid-19 için uzun vadeli planı yok

Bu ayın başlarında Çinli yetkililer birtakım pandemi denetimlerini hafifçeletti. Örneğin, dışarıdan gelenler için gerekli karantina müddeti kısaltıldı, birtakım kentlerde toplu test uygulamasına son verildi. Bu yumuşama, öbür kentlerde sokağa çıkma yasakları devam ederken geldi.

ale Halk Sıhhati Okulu’nda sıhhat siyaseti profesörü olan Xi Chen, DW’ye yaptığı açıklamada, olaylar artmaya devam ettikçe yetkililerin ülke çapında koordineli bir yaklaşımı sürdürmesinin daha sıkıntı olacağını söylemiş oldu.

“Şimdiki bulaş dalgası, bu yılın başlarında Şangay’daki karantina sırasında görülen tepeyi geçecek. Lakin, üç yıldır süren toplu testler ve karantinaların akabinde halk ekonomik durumdan mutlu değil ve bu da koordineli stratejileri daha güç hale getiriyor.”

Chen, “Önümüzdeki haftalarda Çin, yaklaşan kriz karşısında kimi kıymetli ayarlamalar yapmak zorunda kalacak” görüşünü lisana getirdi.

Chen’e bakılırsa, Çinli yetkililerin hâlâ koronavirüsle ömür için uzun vadeli bir stratejisi yok ve pandeminin erken evrelerinde elde ettikleri muvaffakiyetin akabinde stratejilerinde rastgele bir güncelleme de yapmadılar.

“Acımasız Covid-19 tedbirlerinin toplumu parçalama riski taşıdığını” söyleyen Chen, toplu PCR testleri ve karantinaların kısa vadeli uygulamalar olması gerektiğini kaydetti. Uzun vadede yapılması gereken, daha tesirli aşılar ve ilaçlar geliştirmek, sıhhat altyapısını yeni olaylara hazırlamak ve daha âlâ bir irtibat stratejisi olmalıydı.

Karantinaların etkisi

Günlük hayatı aksatmasının yanı sıra, sert kısıtlamaların tıbbi bakım üzerinde de olumsuz tesiri var.

Geçen hafta Zhengzhou kentinde dört aylık bir bebek, karantina yüzünden gerekli tıbbi bakımı alamadı. Bebeğin vefatı toplumsal medyada öfkeye niye oldu.

Yakın vakitte meydana gelen bir öteki hadisede üç yaşındaki bir çocuk, karbonmonoksit zehirlenmesinden öldü. Lanzhou kentinde yaşanan olayda, karantina kuralları çocuğun vaktinde hastaneye gdolayılmesini engellemişti.

Yerel hükümet raporlarına bakılırsa, o olayda çocuğun babası birinci yardım sınırını dört sefer aradı. Nihayet bir yetkiliye ulaştığında, “yüksek riskli” bölgede yaşadıkları için yalnızca “online” sıhhat yardımı alabilecekleri söylendi.


HRW’den Wang, “Kimileri tıbbi tedaviye erişimleri olmadığı için hayatlarını kaybetti. Öbürleri ise ya besin teminatından mahrum kaldılar ya da hayatlarını kazanma imkanlarını kaybettiler” dedi. Wang, salgının insan hakları üstündeki olumsuz etkisinin uzun periyodik olacağını da kelamlarına ekledi.

Wang, “Hükümetin pandemiyi ele alış biçiminin Çin halkı üzerinde uzun soluklu bir tesiri olsa da bu direnişin süreceği manasına gelmiyor. Çin hükümeti insanların organize olabileceği her yolu ortadan kaldırdığı için bir direniş için gerekli toplumsal yer yok. İktidara karşı epey fazla hoşnutsuzluk olsa da muhalif sesler bir ortaya getirilemez” görüşünü lisana getirdi.
 
Üst