COUNTDOWN 36 – DLR Portalı

Hasan

New member
GERİ SAYIM Sayı 36

Endüstri 4.0 ve uzay yolculuğu: Geleceğin rotasını belirlemekEndüstri 4.0 ve dijitalleşme şu anda herkesin dilinde. Uzmanlar ve politikacılar aynı fikirde: gemiye atlamayan şirketler geleceğe giden önemli treni kaçırıyor. Çünkü burada Endüstri 4.0’sız üretim artık maliyet etkin olmayacak. Ancak, tüm teknoloji sektörleri aynı ölçüde ilerlemiyor. Bu da zordur, çünkü tüm sektörler Endüstri 4.0 için gerekli olan gereksinimlere sahip değildir.

Otomotiv endüstrisinde mümkün olduğunca seri üretim hakim olsa da, uydular genellikle tek seferliktir. Ancak birçok Endüstri 4.0 yaklaşımı, seri üretimden bir şekilde bağımsızdır ve uzay sistemlerinin üretimine de aktarılabilir. Tamamen ağ bağlantılı sayısallaştırma, özellikle uzay ürünleri gibi karmaşık bileşenler için büyük bir potansiyel sunuyor.

Diğer endüstriyel sektörlerle karşılaştırıldığında, uzay sistemleri için ürün ve üretim süreçleri, nispeten küçük miktarlarla yüksek bir olgunluğa ulaşmak zorundadır. Özellikle uzay ürünlerinin üretimi, her çalışana herhangi bir zamanda gerekli bilgilerin sağlanması ve her bir sürecin yapısal öğrenme için kullanılması nedeniyle, etki alanları arası bilgi kullanılabilirliğinden fayda sağlayacaktır.

Ayrıca, şeffaf, dijital izlenebilirliğin büyük potansiyele sahip olduğu uzay malları, çok katı kalite özelliklerine ve sertifikasyon düzenlemelerine sahiptir. COUNTDOWN’un 36. sayısında, bu tür Endüstri 4.0 yaklaşımlarının havacılık şirketlerinde halihazırda nasıl uygulandığını ve endüstrinin geleceğe yön verip vermediğini okuyabilirsiniz.

Alman ESA astronotu Alexander Gerst, 8 Haziran 2018’den beri Uluslararası Uzay İstasyonu ISS’de yaşıyor. O zamandan beri çok şey oldu: Gerst, Uluslararası Uzay İstasyonu ISS’ye birçok uzay taşıyıcısını yanaştırdı ve boşalttı. Uzay istasyonunu korudu, yeniden inşa etti ve bakımını yaptı. Ayrıca sayısız öğrenciyle konuştu, sayısız sorularını yanıtladı ve deneylerini gerçekleştirdi. Ekim ayının başında – Uluslararası Uzay Kongresi (IAC) Bremen’deyken – uzay istasyonunun ilk Alman komutanı oldu.

Alexander Gerst, “liman kaptanı”, “zanaatkar”, “uzay yürüyüşçüsü” ve “öğretmen” olarak ellerini doldurdu. Peki “bilim adamı” Alexander Gerst şimdiye kadar orada ne araştırdı? Görevi sırasında 40 Alman deneyinde uzmanlaşacak. Peki ya bu test serileri? Bu soruyu cevaplamak için, bu deneylerden on ikisinin “iç hikayeyi anlatmasına” izin verdik. Bu sayıda bugüne kadar başlarına gelenleri ve gelecekte başlarına gelecekleri “anlatıyorlar”. –

Ayrıca 36. sayıda: bir Ariane 5 fırlatma aracında dört Galileo uydusunun son fırlatılışına ilişkin görüntülerin iki sayfalık bir yayılımı, Bremen’deki IAC 2018’deki görüntülerin iki sayfalık bir yayılımı, dünya gözleminin nasıl yardımcı olabileceğine dair bir makale enerji geçişi, BepiColombo misyonunun bir görünümü ile görüntülerin iki sayfalık bir yayılımı, PLATO uzay teleskobu üzerine bir makale ve gemide bir NASA deneyi ile Kısmi-G parabolik uçuş kampanyası hakkında bir makale.

TemabaşlıkSayfa
başyazı 3
Uzay GerçekleriBir bakışta uzay haberleri4
geleceğin rotasını belirlemekEndüstri 4.0 uzay yolculuğu için ne kadar alakalı?8.
Prof Günther Schuh ile RöportajDördüncü sanayi devrimi18
Kutudan dışarıOn iki Alman ufuk deneyi, ISS hikayelerini anlatıyor26
Dünya dışı enerji devrimiUydu verileri, yeni alternatif enerji sistemlerinin sürdürülebilir planlamasına yardımcı olur44
On bin yeni gezegenPLATO yabancı gezegen sistemlerini arıyor56
Gemide NASA ile prömiyerYaşam bilimleri için ilk uluslararası Kısmi G parabolik uçuş kampanyası64
iş lansmanıGerçekler ve resimlerle uzay sahnesi72
Uzay TakvimiBir bakışta tüm önemli başlangıçlar74

İçindekiler COUNTDOWN dergisi sayısı 36
 
Üst